- "Przed nami trudna operacja spawania elementów zewnętrznej obudowy podstawy filtra wykonanej z wysokiej jakości stali kwasoodpornej. Utrudnienie spowodowane jest specyficzną lokalizacją inwestycji, tj. pomiędzy istniejącymi urządzeniami produkcyjnymi. Wysokość segmentów obudowy to ponad 24 m" - informuje z-ca kierownika działu inwestycji Grzegorz Zubrycki.
Na ukończeniu jest montaż tzw. "serca" Bio-Elektrofiltru, tj. układu elektrostatycznego. Składa się on z szeregu segmentów zbudowanych z pionowych połączonych ze sobą rur o przekroju sześciokątnym, które podczas pracy filtra stanowić będą uziemione elektrody. Widok tego układu z góry przypomina wielki plaster miodu. W każdej z rur będzie umieszczona elektroda połączona do wysokiego napięcia. Łączna liczba tych elektrod to 1.066 szt. Przez elektrody przepływać będzie prąd o napięciu ponad 100.000 V, który spowoduje jonizację strumienia przepływających gazów, a w konsekwencji ich oczyszczanie z pyłów i lotnych związków organicznych, w tym formaldehydu.
- "Współpraca z firmą EWK Umwelt Technik GmbH, która jest dostawcą urządzenia przebiega bez zakłóceń. Firma EWK posiada wieloletnie doświadczenie w budowie urządzeń oczyszczania powietrza dla przemysłu płyt drewnopochodnych, a jej produkty są zamontowane w wielu zakładach na całym świecie" - informuje Krzysztof Przygodzki, Członek Zarządu, Dyrektor Techniczny.
- "Wszystkie elementy konstrukcji dostarczane są na bieżąco. W tym tygodniu dotarły do nas pierwsze elementy komina, w tym separator kropel. Pogoda tej wiosny sprzyja wszelkim pracom montażowym, trzymamy się przyjętych planów, a sam termin uruchomienia Bio-Elektrofiltru jesienią br. nie jest zagrożony" - dodaje Grzegorz Zubrycki.
- "Budowa nowego BIO-Elektrofiltru wiąże się z realizacją długoterminowej strategii SWISS KRONO POLSKA związanej z produkcją swoich wyrobów w poszanowaniu środowiska naturalnego, a także respektowania przepisów w zakresie najlepszych dostępnych technik BAT wynikających z art. 2 punktu 11 Dyrektywy Rady Europejskiej 96/61/WE z dnia 24.09.1996 roku. Po uruchomieniu tego wysoko skutecznego urządzenia, wszystkie nasze linie produkujące płyty drewnopochodne będą podłączone do dwóch elektrofiltrów działających w naszym zakładzie, a tym samym gazy odlotowe powstające w procesie produkcyjnym skutecznie oczyszczone" - wyjaśnia Tomasz Rola, Kierownik Działu BHP i Ochrony Środowiska.
Szacowany koszt inwestycji 40 mln zł.
- Grudzień 2017 - rozpoczęcie prac budowlanych, budowa fundamentów.
- Luty 2018 - pierwsze dostawy elementów Bio-Elektrofiltru.
- Kwiecień 2018 - początek montażu mechanicznego.
- Maj 2018 - przebudowa cyklonów suszarni MDF podczas postoju zakładu, umożliwiająca podłączenie do Bio-Elektrofiltru.
- Czerwiec 2018 - montaż układu elektrostatycznego, rozpoczęcie montażu elementów komina.
źródło i zdjęcia: SWISS KRONO Sp. z o.o.