Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Płyty drewnopochodne

Panele dekoracyjne zamiast tapet

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Czas przy częstych metamorfozach jest najważniejszy. Czy istnieje łatwiejsze rozwiązanie niż malowanie, tapetowanie lub układanie płytek? Z pomocą przychodzą panele dekoracyjne - odpowiedź na niedawną modę na boazerię i siding. Pozwolą stworzyć kompletną dekorację ściany w mniej niż 5 godzin.

Panele na ścianę sprawdzą się w pomieszczeniach ogrzewanych i wentylowanych, w których wilgotność wynosi od 40-65%, a panująca w nich temperatura mieści się w przedziale 18-25°C - mówi Edyta Matysiak, ekspert SWISS KRONO WALLDESIGN. - Warto zwrócić uwagę na modele grubości 12,4 mm i 16,5 mm, ponieważ taka konstrukcja zapewni wygodę montażu i solidność zabudowy. Okładziny powinny być także czterostronnie frezowane, aby każdy element pasował do następnego. Istotna jest również jakość powierzchni dekoracyjnej - odporność na zarysowania i uderzenia sprawia, że panele można stosować tak w sypialni, jak i przedpokoju.

Krótka lista zakupów

Im więcej elementów różnych producentów, tym większe prawdopodobieństwo, że nie będą do siebie pasować. Trzeba też pamiętać, jak wiele czynników wpływa na przebieg malowania czy tapetowania ścian.

Samo zabezpieczanie różnych elementów zajmuje czas, a czekanie na malowanie drugiej warstwy lub sprzątanie po remoncie to kolejne godziny. Trudno więc przewidzieć, ile dni potrwa metamorfoza. Panele dekoracyjne znacznie uproszczą sprawę.

Oprócz okładziny, potrzebne będą tylko aluminiowe profile do wykończenia krawędzi, drewniane listwy montażowe oraz kleje montażowe. Wszystko można kupić od razu w każdym markecie budowlanym.

W trakcie prac montażowych również przydadzą się zupełnie podstawowe narzędzia, a jeśli panele będą montowane na listwach, przydadzą się kołki szybkiego montażu, klej montażowy, wkręty do drewna oraz listwy montażowe.

Sprytny kamuflaż

Montaż paneli dekoracyjnych nie zajmuje wiele czasu. W pierwszej kolejności do ściany trzeba przymocować listwy, na których będą zamontowane panele.

Okładziny przycina się do odpowiednich wymiarów, a następnie przechodzi do ich montażu. Możemy to zrobić za pomocą wkrętów lub kleju.

Dla przykładu, wykonanie dekoracji z paneli za łóżkiem w sypialni lub pod telewizorem zajmuje średnio 3 godziny. Warto dodać, że nie generuje to bałaganu, jak zwykły remont - wystarczy zetrzeć pył po skończonej pracy.

Ponadto z łatwością w panelach wyprowadzi się gniazdka, włączniki, kinkiety, a wszystkie kable można ukryć za ścianką. Na panelach można również powiesić obrazy i inne ozdoby. Panele doskonale ukrywają niedoskonałości na ścianach.

Panele dekoracyjne na ścianie - co jest potrzebne?

  • SWISS KRONO WALLDESIGN elementy dekoracyjne,
  • aluminiowe profile do wykończenia krawędzi: profil narożny Z (narożniki zewnętrzne i wewnętrzne o kącie 90°), profil startowy i profil maskujący L,
  • drewniane listwy montażowe w formacie 50 x 20 mm,
  • kleje montażowe.

źródło i zdjęcia: SWISS KRONO

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum