Łazienka w stylu marynarskim i jej barwy
Każda łazienka marynistyczna cechuje się dominacją dwóch wiodących kolorów – niebieskiego i bieli. Oczywiście jest to nawiązanie do morskiego krajobrazu – błękitu oceanu, nieba i bieli chmur. Kolor biały jest również najczęstszą barwą łodzi, jachtów i statków, a biało-niebieska kombinacja odpowiada kolorystycznie strojom marynarzy. Z drugiej strony, nieprzypadkowo aranżując wnętrza marynistyczny wygląd najczęściej nadajemy właśnie łazienkom. Wspomniane kolory są po prosu schludne i kojarzą się z czystością.
Nie oznacza to jednak, że styl marynistyczny całkowicie wyklucza zastosowanie innych barw. Po pierwsze, bardzo dobrze współgrają z nim elementy drewniane w postaci półek, szafek, ramy lustra lub nawet odpowiednio zabezpieczonych przed wilgocią paneli podłogowych. Podobnych obiektów nie brakuje przecież w okrętowych kajutach, a dawne okręty budowano z drewnianych desek. Aby łazienka nie była monotonna warto subtelnie wprowadzić do niej trzeci kolor – choćby ciemną czerwień, za sprawą obudowy lamp lub koła ratunkowego stanowiącego dekorację podkreślają morskie konotacje tej aranżacji.
Ściany i podłoga
Aranżacja łazienki w stylu morskim nie musi być skomplikowanym, ani trudnym zadaniem. Wynika to z faktu, że dla typowych łazienkowych instalacji – umywalki, wanny, czy kabiny prysznicowej, standardowym kolorem jest biel, bardzo pożądana w tym stylu. Morska tożsamość łazienki tkwi więc przede wszystkim w meblach oraz dodatkach, a także ścianach i podłodze. Ciekawy efekt uzyskamy między innymi poprzez pomalowanie ścian na głęboko niebieski kolor przy jednoczesnym ułożeniu białych płytek, na przykład od podłogi do wysokości umywalki i wanny.
Jednak interesujących wizualnie rozwiązań jest znacznie więcej. Płytki lub fototapeta mogą między innymi przedstawiać morski krajobraz, ławicę ryb lub płynący bo błękitnej wodzie okręt. Łazienka w stylu żeglarskim może analogicznie zostać ozdobiona piękną fotografią przedstawiającą rejs po Mazurach. Ciekawie wyglądać będą również płytki hiszpańskie tworzące błękitno-białą mozaikę. Wspaniałym dopełnieniem tak urządzonego wnętrza będą drzwi przypominające wejście do kajuty z okrągłymi szybkami. Jeśli natomiast uwzględniamy aranżację już na etapie projektowania domu, świetnie prezentować się będą okrągłe okna łazienkowe.
Łazienkowe meble w stylu marynistycznym
W kwestii umeblowania łazienki bardzo wiele zależy od jej powierzchni. Gdy jest ona duża doskonałą dekorację będą stanowić meble marynistyczne. W naszym pokoju kąpielowym warto wówczas umieścić łóżko wypoczynkowe
poduszki w stylu marynistycznym przypominające posłanie w kajucie lub nawiązujące kształtem do bryły okrętu. Skromniejszą alternatywę do mniejszych pomieszczeń stanowi zaś plażowy leżak. Na nim winna się zaś znaleźć poduszki marynistyczne, w białych i niebieskich barwach zawierające nadruki z kotwicą, okrętem i wszelkimi morskimi motywami lub wykonane z paskowanego biało-niebieskiego materiału.
Marynistyczne dekoracje
Dekoracje marynistyczne to niekończąca się kopalnia kreatywnych pomysłów. Niemal obowiązkowym elementem takiej łazienki jest lampa w stylu marynistycznym, służąca jako źródło oświetlenia, ale w równym stopniu dekoracja. Lampy marynistyczne przyjmują rozmaite formy – od metalowych wiszących kloszy charakterystycznych dla łodzi podwodnych, po stylowe imitacje dzwonów okrętowych. Wybór odpowiedniej zależy więc od naszych preferencji i poczucia estetyki.
Prawdziwa łazienka w morskim stylu nie może istnieć bez klimatycznych dodatków. Popularne ozdoby marynistyczne to wspomniane już koła ratunkowe, zdjęcia morza lub ryb, muszelki, czy też modele okrętów. Dywan marynarki złożony z białych i niebieskich pasów zdecydowanie ozdobi podłogę, a jeśli jest wykonany z odpowiedniego materiału będzie komfortowym podłożem dla naszych stóp tuż po kąpieli.
Często spotykane łazienkowe dodatki marynistyczne to również biało-niebieskie ręczniki lub podobna osłona kabiny prysznicowej, czy też zasłony okien.
Do niezwykle klimatycznych elementów aranżacji należy pionowa stalowa drabina imitująca przejście na wyższy pokład, albo zawieszone na ścianie wiosło.
Siłą stylu marynistycznego jest fakt, że dekoracje morskie to w zasadzie niekończące się źródło pomysłów, z którego możemy czerpać wykańczając i ozdabiając pomieszczenie. Dozwolone jest tu praktyczne wszystko, co ma konotacje z morzem, żeglugą lub wypoczynkiem na plaży.
źródło i zdjęcia: INTER-PLAST