Ogrody zimowe według Almont System

Miejsce, w którym zamierzamy wybudować ogród zimowy nie zależy od nas samych, ale od wielu sprzyjających tej budowie czynników, takich jak wielkość działki oraz kształt i położenie domu. Budowę wymarzonego, zielonego salonu, czyli ogrodu zimowego, często ograniczają plany zagospodarowania, przepisy budowlane oraz inne istniejące już budowle.

Ogrody zimowe według Almont System
ALMONT SYSTEM Fabryka Ogrodów Zimowych Konstrukcje przeszklone, ogrody zimowe
Dane kontaktowe:
33 814 41 59
Bielska 3 43-356 Bujaków

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Zarówno mróz, jak i ciepło słoneczne bardzo silnie oddziałują na przeszkloną budowlę (o wiele mocniej niż na zwykły budynek), warto o tym pamiętać w fazie planowania, szczególnie wtedy, gdy temperatura i wilgotność w naszym ogrodzie zimowym mają mieć wpływ na warunki panujące w domu i na zaopatrzenie budynku w energię.

Najkorzystniejsza lokalizacja ogrodu zimowego

Większość z tych, którzy marzą o ogrodzie zimowym chciałaby, aby znajdował się on od południowej nasłonecznionej strony domu. Jednakże trzeba pamiętać o tym, aby budowla stanowiła logiczne i harmonijne dopełnienie mieszkania. Najłatwiej można to osiągnąć projektując ogród zimowy już w trakcie tworzenia planów domu. Często jednak nasz ogród zimowy jest dobudowywany do istniejącego budynku, a możliwości wyboru najlepszego miejsca są już znacznie ograniczone.

Powinniśmy wtedy poszukać kompromisowych rozwiązań. Kiedy zabudowa od strony południowej jest już niemożliwa warto pomyśleć o stronie południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Takie usytuowanie daje nam również ciekawe możliwości wykorzystania ogrodu zimowego, np. od wschodu jako pokoju śniadaniowego ze słońcem pojawiającym się rano lub od zachodu jako uzupełnienie pokoju do pracy, w którym słońce jest obecne dopiero popołudniu.

Baterie słoneczne od południa

Aby nasz ogród zimowy służył do oszczędzania konwencjonalnej energii i umożliwiał wykorzystanie energii słonecznej, powinniśmy wybudować go po stronie południowej. Chcąc w pełni wykorzystać gromadzoną energię warto wznieść szklarnie ustawioną w kierunku słońca, czyli głównie na południe z przesunięciem ok. 30st. na wschód lub na zachód.

Jednak budowa ogrodu zimowego od strony południowej ma także swoje minusy. Latem pomieszczenie pod szkłem nagrzewa się do tego stopnia, że trudno tam wytrzymać (temperatura w ogrodzie zimowym może osiągnąć nawet do 500C), dlatego warto pamiętać, że nasz ogród zimowy wymaga starannego zaciemnienia i wietrzenia.

Ale jak sobie radzić z palącym przez szyby słońcem? Nie powinniśmy montować wewnętrznych rolet, czy żaluzji, ponieważ pomiędzy opuszczoną osłoną, a szybą powstaje swoisty grzejnik. Znacznie korzystniejsze dla naszego ogrodu zimowego będą żaluzje zewnętrzne – stworzą miły w upalne dni cień, a także przejmą na siebie energię cieplną nie dopuszczając jej do szyby i wnętrza naszego zielonego salonu.

Klimatyczny bufor od strony północnej

Nawet, gdy usytuowanie domu nie pozwala na budowę ogrodu zimowego od innej strony niż północnej, to przecież ta strona świata daje możliwości delikatnego zacienienia. W tym miejscu nigdy nie będzie gorąco, może nam ono posłużyć jako atelier lub miejsce do pracy. Ponieważ zimowy wiatr wieje zazwyczaj z północnego wschodu, chłodzi i tak już wyziębione, pozbawione słońca ściany budynku. Ponieważ powietrze w naszym ogrodzie zimowym ogrzewa się nawet pod wpływem rozproszonego światła zielony salon może stanowić rodzaj cieplnej poduszki.

Strona wschodnia lub zachodnia - poranek lub zmierzch

W ogrodzie zimowym skierowanym na wschód lub na zachód panują umiarkowane warunki. Zielony salon od strony wschodniej będzie idealnym pomieszczeniem do pracy dla rannych ptaszków lub pokojem śniadaniowym. Ogród zimowy od strony zachodniej będzie ogrzewany przez promienie zachodzącego słońca nawet w chłodniejsze dni, może on stanowić idealne miejsce romantycznych spotkań we dwoje.

Możliwości ogrodów zimowych

Najpopularniejszym i zarazem najprostszym sposobem stworzenia ogrodu zimowego jest zabudowanie przylegającego do domu tarasu. Gdy posiadamy dom piętrowy przybudówka może sięgać po sam dach i objąć również balkon. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskamy dodatkową powierzchnię na dwóch poziomach. W domach dwuskrzydłowych przestrzeń zawarta między częściami domu może również zostać przykryta szkłem i stać się pomieszczeniem mieszkalnym, używanym przez nas niezależnie od pogody.

Rolę zielonego salonu może pełnić także jasny, umeblowany łącznik, między domem a garażem. W ogrodach zimowych, które są usytuowane wyżej, czyli są połączone z dachem lub wręcz znajdują się na płaskim dachu występuje lepsze oświetlenie, łatwiej więc zagospodarować przestrzeń i zapewnić roślinom sprzyjające warunki do rozwoju niż na parterze. Szklana zabudowa wejścia do domu stanowi optymalną osłonę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, chroni nas przed wiatrem, śniegiem i zimnem.

źródło i zdjęcie: Almont System