Restrykcyjne wytyczne Guinness World Records związane z wyklejeniem rekordu dotyczyły najdrobniejszych szczegółów włącznie z faktem, że płytki użyte do ustanawiania rekordu powinny być powszechnie dostępne i posiadać określone wymiary maksymalne i minimalne. Realizacja projektu wymagała od wykonawców najwyższego kunsztu i precyzji. Dlatego do współpracy przy wyklejaniu rekordu Guinnessa Selena zaprosiła zaprzyjaźnionych najlepszych polskich glazurników, w tym m.in. mistrzów i wicemistrzów Polski.
Na specjalnie przygotowaną konstrukcję nakładano płytki ceramiczne, z których każda pojedyncza sztuka była specjalnie przycinana. Prace nad wykonaniem rzeźby trwały łącznie około 14 godzin, a do wykonania rzeźby użyto niemal 2100 płytek mocowanych do struktury oczywiście klejem Tytan GEA. W realizacji tego niezwykłego przedsięwzięcia firmę Selena wsparła Grupa PSB oraz czołowi glazurnicy ze Stowarzyszenia Glazurników i Specjalistów Robót Wykończeniowych.
Sędzia Jack Broadbank z Guinness World Records po dokonaniu oficjalnych pomiarów i sprawdzeniu, czy spełnione zostały wszystkie inne kryteria konieczne do ustanowienia rekordu ogłosił, że budowla przedstawiająca koronę, jest największą tego typu rzeźbą z ceramiki na świecie i zostaje oficjalnie wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Rzeźba podarowana została klubowi piłkarskiemu Korona Kielce i docelowo stanie przed stadionem miejskim „Arena Kielc”.
Wykleiliśmy Rekord Guinessa na Targach PSB - Największa na świecie rzeźba z glazury. Wizerunek Korony, jako rekordowej rzeźby z glazury także wybrany został nieprzypadkowo. Korona to symbol Kielc czyli miasta, gdzie od niemal samego początku organizowane są Tragi Grupy PSB. Korona to także ważny element tożsamości kulturowej mieszkańców Kielc i całego regionu. Wraz z firmą Selena Rekord Guinnessa ustanowili glazurnicy: Bogusław Płoński, Dariusz Roj, Marek Szysz, Daniel Pacyński, Piotr Jończyk, Zenobiusz Wydrzyński, Paweł Bobeł, Mariusz Moryc, Andrzej Żmuda, Artur Szymczyk.
Źródło: Selena
Więcej