Historia przemysłu wapienniczego i cementowego na Kujawach ma swój początek w 1860 roku, kiedy to w okolicy Wapienna natrafiono na złoże wapienia. Od tego czasu zaczęto wykorzystywać skałę jako surowiec do produkcji wapna.
W 1972 roku zaczęto przerabiać kamień wapienny na cement w Kombinacie Cementowo-Wapienniczym Kujawy. Wtedy to uruchomiony został pierwszy piec cementowy i zakład rozpoczął produkcję jednego z najbardziej deficytowych towarów w PRL-u – cementu portlandzkiego.
Efektem inwestycji są m.in. systemy odpylania najnowszej generacji, które pozwalają z nawiązką spełniać wszelkie europejskie normy oraz zmiana w 2003 roku niezwykle energochłonnej technologii produkcji klinkieru z metody mokrej na suchą z kalcynacją wstępną. Metoda ta jest przyjazna dla środowiska naturalnego.
W latach 2007-2009 Lafarge dokonał znaczących inwestycji związanych ze zwiększeniem mocy produkcyjnych w obu cementowniach w Polsce. Na Kujawach i w Małogoszczu zainwestowano w tym okresie 84 mln euro. Na Kujawach powstały wówczas nowe silosy: klinkieru i popiołów lotnych. W 2011 roku zakończona została następna inwestycja w Cementowni Kujawy – młyn rolkowo-misowy nr 4.
Dziś Cementownia Kujawy jest jednym z najnowocześniejszych zakładów w Europie z mocą produkcyjną ponad 2 mln ton cementu rocznie – mówi Leonard Palka, dyrektor zakładu. Cementownia Kujawy jest przystosowana do bezpiecznego wykorzystywania paliw i surowców alternatywnych. Przyczynia się w ten sposób do oszczędzania nieodnawialnych źródeł energii, np. węgla. Lafarge nie tylko wypełnia misję związaną z ochroną środowiska, ale współpracując z lokalnymi firmami i władzami włącza się w skuteczne rozwiązywanie problemów gospodarki odpadami.
Dobre wzorce zakład promuje też wśród społeczności lokalnej, np. podczas tzw. otwartych dni, pikników rodzinnych, które są organizowane w czerwcu z okazji Miesiąca Bezpieczeństwa. W miłej atmosferze zabawy prowadzone są zajęcia edukacyjne dla dzieci, konkursy, szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, pikniki dla rodzin pracowników oraz dla społeczności lokalnych.
– Cementownia Kujawy zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Państwowej Inspekcji Pracy „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”. W ocenie Państwowej Inspekcji Pracy Cementownia Kujawy jest najlepszym pracodawcą regionu kujawsko-pomorskiego w zakresie bezpieczeństwa pracy w kategorii zakładów od 50 do 250 osób – powiedział Leszek Srebrniak, dyrektor ds. bezpieczeństwa w Lafarge. 40 lat Cementowni Kujawy!
Źródło: Lafarge