Jakie są właściwe proporcje okien do pomieszczenia?

Jakie są właściwe proporcje okien do pomieszczenia?

Właściwe proporcje okien do pomieszczenia są istotne dla komfortu życia. Nie można przesadzać z ich wielkością, gdyż modne duże przeszklenia powodują znaczne straty ciepła.

Streszczenie artykułu
Odpowiednie proporcje okien są kluczowe dla komfortu życia, ponieważ zbyt duże przeszklenia mogą prowadzić do strat ciepła i przegrzewania pomieszczeń, a zbyt małe mogą skutkować niedostatecznym oświetleniem. W pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi minimalna powierzchnia okien powinna wynosić 1:8 w stosunku do powierzchni podłogi, natomiast w innych pomieszczeniach, gdzie światło dzienne jest konieczne, proporcja wynosi 1:12. W niektórych przypadkach dopuszcza się pomieszczenia bez okien. Okna dachowe wpuszczają więcej światła niż okna fasadowe, ale mogą prowadzić do przegrzewania latem. Optymalne proporcje okien wynoszą od 1:2 do 1:1,5, co zmniejsza ryzyko ich deformacji. Grubość ściany wpływa na wygląd i funkcjonalność okien – zbyt małe okna w grubych murach mogą przypominać otwory strzelnicze.

W zależności od czasu, jaki spędzamy w danym pomieszczeniu, dzieli się je na:

  • przeznaczone na stały pobyt ludzi - w których te same osoby przebywają co najmniej 2 godziny dziennie (salony, sypialnie, kuchnie itp.);
  • nieprzeznaczone na pobyt ludzi, w których przebywamy łącznie nie dłużej niż 2 godziny i/lub wykonywane czynności mają charakter dorywczy, związany np. z dozorem nad urządzeniami (kotłownie, garaże, garderoby).

W pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi minimalna powierzchnia okien w stosunku do powierzchni podłogi wynosi 1:8, a w innych pomieszczeniach, w których światło dzienne jest niezbędne - 1:12.

Dopuszcza się jednak, by pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi miały tylko oświetlenie sztuczne, jeśli jest np. położone w części budynku pozbawionej dostępu światła dziennego, albo światło dzienne nie jest tam niezbędne.

Oczywiście trzeba kierować się przede wszystkim rozsądkiem. Nawet niewielkie okna w garażu i kotłowni będą praktyczne, jeśli wchodząc tam na chwilę, nie będziemy musieli zapalać i gasić światła.

W większości pomieszczeń mieszkalnych wymagane przepisami minimum spełnimy bez kłopotu, bo w pokoju o powierzchni 10 m2 wystarczy okno o wymiarach 1,5 × 0,85 m. Najpewniej jednak taki pokój będzie dość ciemny. Nie należy przesadzać także w drugą stronę. Modne duże przeszklenia powodują znaczne straty ciepła, bo izolacyjność termiczna bardzo dobrego okna jest 3-4 razy gorsza niż przeciętnej ściany, ponadto latem często powodują przegrzanie pomieszczeń - niezbędne są zacieniające, najlepiej zewnętrzne osłony. Szczególnie dotyczy to okien na elewacji południowej i zachodniej.

OKNO ALU LOOK (odc. 3)

Rozsądny kompromis to w większości sytuacji okna o proporcji 1:5-1:4 w stosunku do powierzchni podłogi.

Okna dachowe wpuszczają do pomieszczenia więcej światła niż fasadowe w lukarnie. Różnica staje się szczególnie widoczna latem, gdy promienie słońca padają na powierzchnię ziemi pod kątem zbliżonym do prostego. Wówczas okna dachowe łatwo doprowadzają do przegrzania pomieszczeń.

Dobre proporcje okien

Najlepiej, jeśli skrzydło okna jest prostokątem o proporcjach od 1:2 do 1:1,5 o węższym boku długości do 80 cm. Inaczej wzrasta ryzyko jego wypaczenia przez ciężkie skrzydło. Dla sztywności i wytrzymałości okna korzystne są także słupki stałe pomiędzy skrzydłami. Szczególnie dotyczy to okien z PVC, których profile są mniej sztywne niż drewniane.

Bardzo szkodliwe jest natomiast zastosowanie cięższych, wzmocnionych szyb, gdy ramy i okucia nie mają specjalnych wzmocnień. Takie okna, bez certyfikatu potwierdzającego uzyskanie określonej klasy odporności na włamanie dla całego okna, są czasem sprzedawane naiwnym klientom, którzy dają się złapać na "antywłamaniową" szybę.

Uwaga! To, ile światła wpuszcza okno oraz jak się prezentuje, zależy od grubości ściany. Małe, wąskie okna w grubych murach wyglądają niczym otwory strzelnicze, dlatego, jeśli grubość ściany zwiększa się względem pierwotnego projektu, bo np. zdecydowaliśmy się na ścianę trójwarstwową zamiast dwuwarstwowej albo ocieplenie jest grubsze, to zwróćmy uwagę, czy po zmianach okna nie będą zbyt małe.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Abakus

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Dlaczego właściwe proporcje okien są istotne dla komfortu życia?

    Właściwe proporcje okien wpływają na komfort życia, ponieważ zbyt duże przeszklenia mogą powodować straty ciepła i przegrzewanie pomieszczeń, a zbyt małe okna mogą sprawić, że pomieszczenia będą zbyt ciemne.
  • Jakie są minimalne wymagania dotyczące powierzchni okien w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi?

    W pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi minimalna powierzchnia okien w stosunku do powierzchni podłogi wynosi 1:8.
  • Czy w każdym pomieszczeniu wymagane jest światło dzienne?

    Nie, dopuszcza się pomieszczenia bez dostępu światła dziennego, jeśli np. znajdują się one w części budynku bez okien lub gdy światło dzienne nie jest tam niezbędne.
  • Jakie są wady dużych przeszkleń?

    Duże przeszklenia powodują znaczne straty ciepła, mają gorszą izolacyjność termiczną niż ściany i mogą prowadzić do przegrzewania pomieszczeń latem, szczególnie na elewacjach południowych i zachodnich.
  • Jakie proporcje okien są najkorzystniejsze pod względem wytrzymałości i funkcjonalności?

    Najlepiej, gdy skrzydło okna jest prostokątem o proporcjach od 1:2 do 1:1,5, z węższym bokiem o długości do 80 cm, co zmniejsza ryzyko wypaczenia okna.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

retrofood
01-04-2022 09:00
Jeszcze należy zwrócić uwagę na słowa "co najmniej".
To nie jest wymiar ani samych szyb, ani też całego okna. Przepis mówi o wymiarze w świetle ościeżnicy, czyli liczymy całe skrzydło (skrzydła), wraz z jego profilem. Innymi słowy, wymiar otworu jaki powstaje po otwarciu okna. Swoją drogą, ciekawe jak liczyć fixy? W Warunkach ...
Kierunek dobry tyle że nie do końca. Z podzielenia powierzchni szyby i pomieszczenia uzyska się ułamek dziesiętny, a nie proporcję. Trzeba 1 podzielić jeszcze przez tą wartość . Zatem 1,3x1,4 : 7,9 = 0,23   1:0,23 =4,35  zatem proporcja to 1:4,35 (oszklenie ma pewnie mniejsze ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Sprawdź asortyment firmy
Abakus Okna sp. z o. o.
Abakus Okna sp. z o. o.
Okna i drzwi balkonowe z PVC
Zobacz firmę
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz