Oszczędne i uniwersalne kotły Bosch Condens 5700i W do nowych oraz modernizowanych domów 

Oszczędne i uniwersalne kotły Bosch Condens 5700i W do nowych oraz modernizowanych domów 

Kotły Bosch Condens 5700i W wyróżnia wysoka sprawność dzięki wykorzystaniu efektu kondensacji. Są dostępne w bardzo szerokim zakresie mocy, zarówno jako jednofunkcyjne, jak i dwufunkcyjne. Ponadto są gotowe na wyzwania przyszłości - zasilanie mieszanką gazu ziemnego z wodorem oraz współpracę z pompami ciepła i kolektorami słonecznymi.

Obecnie na rynku najbardziej poszukiwanymi kotłami gazowymi są urządzenia kondensacyjne. Użytkownicy oczekują m.in. szerokiego zakresu modulacji, czyli zdolności kotła do dostosowywania chwilowej mocy do zmieniającego się ciągle zapotrzebowania na ciepło oraz łatwego sterowania. Tym o co warto zadbać myśląc o przyszłości jest fabryczne dostosowanie kotła do spalania mieszanki gazu ziemnego z wodorem (H2) oraz do współpracy z innymi urządzeniami grzewczymi, przede wszystkim pompami ciepła. Takie są obecnie trendy i warto zadbać o to, żeby za kilka lat nie trzeba było wymieniać kotła jako urządzenia już przestarzałego.

Oszczędność dzięki kondensacji

Kotły kondensacyjne podbiły niemal cały rynek. Wprawdzie urządzenia tradycyjne (konwencjonalne) wciąż są dostępne, jednak mają już tylko marginalne znaczenie. Kotły kondensacyjne mają nad nimi szereg przewag - są wyraźnie bardziej oszczędne, bezpieczniejsze i zapewniają wyższy komfort.

Wykorzystanie zjawiska kondensacji przynosi spore oszczędności, gdyż umożliwia zmniejszenie zużycia gazu przynajmniej o kilkanaście procent, przy założeniu, że uzyskujemy tyle samo użytecznego ciepła. Wszystko dlatego, że w wyniku spalania gazu ziemnego powstaje przede wszystkim dwutlenek węgla (CO2) oraz woda (H2O). Oczywiście, w wysokiej temperaturze woda natychmiast zmienia się w parę wodną i w kotle tradycyjnym ucieka po prostu przez komin, zabierając przy tym ze sobą cenne ciepło. Natomiast w kotle kondensacyjnym spaliny zostają schłodzone na tyle mocno, że para wodna ulega skropleniu (kondensacji), dzięki czemu zawarta w niej energia (ciepło) zostaje odzyskana i przekazana do instalacji grzewczej.

Jak działa kocioł kondensacyjny? Zobacz film
Sprawność kotłów Condens 5700i W jest przynajmniej o kilkanaście procent wyższa niż urządzeń tradycyjnych. Oznacza to spore oszczędności w kosztach ogrzewania.
Sprawność kotłów Condens 5700i W jest przynajmniej o kilkanaście procent wyższa niż urządzeń tradycyjnych. Oznacza to spore oszczędności w kosztach ogrzewania.

W kotłach Condens 5700i W sprawność sięga 109%, właśnie dzięki wykorzystaniu efektu kondensacji. W kotłach tradycyjnych nigdy nie jest wyższa niż 90-95%. Natomiast w starych i już wyeksploatowanych urządzeniach zwykle jest znacznie niższa. W czasach drogich paliw przynajmniej kilkanaście procent różnicy w sprawności jest nie do pogardzenia, bo oznacza o tyle mniejsze zużycie gazu.

Łatwa wymiana

Warto też rozprawić się z przekonaniem, że efektu kondensacji nie wykorzystamy w starych instalacjach z grzejnikami ściennymi, ponieważ niezbędne jest niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe - to mit. Faktem jest, że przy ogrzewaniu podłogowym osiągniemy największe oszczędności. Jednak nawet w przypadku tradycyjnych grzejników przez większość czasu w sezonie grzewczym efekt kondensacji będzie wykorzystywany.

Warunek jest tu jeden - sterowanie musi być takie, aby moc kotła była na bieżąco dopasowywana do chwilowego zapotrzebowania na ciepło, zaś temperatura wody utrzymywana na najniższym możliwym poziomie. Warto zapamiętać, że w przypadku urządzeń kondensacyjnych ideałem jest właśnie ciągła praca, za to z możliwie niską temperaturą wody, ale równocześnie taką, przy której temperatura we wnętrzach będzie komfortowa. Na szczęście do wszystkich kotłów Bosch jest wybór odpowiedniej automatyki sterującej, łącznie z automatyką pogodową oraz możliwością sterownia za pośrednictwem aplikacji Bosch HomeCom Easy lub Bosch EasyControl.

Gazowe kotły kondensacyjne Condens 7800i W i Condens 5700i W

Nie należy obawiać się wymiany starego kotła na nowy. Kocioł Condens 5700i W przystosowany jest do współpracy z zestawem powietrzno-spalinowym, w którym koncentryczne rury umieszcza się w dotychczasowym kanale spalinowym komina. Ewentualnie można również wykonać koncentryczne odprowadzenie spalin poziomo przez ścianę zewnętrzną. Za pośrednictwem adaptera można w razie konieczności zastosować nawet system rozdzielony, czyli z osobnymi rurami doprowadzającymi powietrze oraz odprowadzającymi spaliny. Co ważne, chociaż standardowo przewidziano podłączenie koncentryczne o średnicy rur 80/125 mm, to w razie potrzeby można zastosować również węższe rury, o średnicy zaledwie 60/100 mm. To niekiedy ułatwia wykorzystanie istniejących kanałów kominowych.

Większe bezpieczeństwo

Warto podkreślić, że wszystkie kotły kondensacyjne Bosch mają zamkniętą komorę spalania. Oznacza to, że powietrze potrzebne do spalania pobierane jest bezpośrednio z zewnątrz, właśnie za pośrednictwem zestawu powietrzno-spalinowego. Z jednej strony oznacza to większe bezpieczeństwo, gdyż nie ma połączenia pomiędzy komorą spalania i powietrzem w pomieszczeniu, w którym zainstalowano kocioł - nie przedostaną się więc do niego spaliny. Ponadto dzięki temu do pomieszczenia nie trzeba doprowadzać dużej ilości powietrza z zewnątrz, które potem i tak zasysał kocioł tradycyjny. Dzięki temu nie ma efektu wychłodzenia pomieszczenia, szczególnie dokuczliwego w łazienkach.

Co ważne, zamknięta komora spalania w połączeniu z koncentrycznym zestawem powietrzno-spalinowym oznacza, że wentylacja w pomieszczeniu z kotłem może być dowolnego rodzaju, także mechaniczna, np. z rekuperatorem.

Dopasowany do potrzeb

Bosch Condens 5700i W to aż 5 wariantów mocy, od 15 do 35 kW. Wybór jest więc bardzo szeroki. Znajdziemy urządzenie odpowiednie zarówno do mniejszego, jak i bardzo dużego domu, lepiej lub gorzej ocieplonego. Ponadto moc kotłów jest płynnie modulowana. Co oznacza, że samoczynnie obniżają moc, dostosowując ją do aktualnego zapotrzebowania. Dzięki temu kocioł może działać w sposób ciągły, osiągając najwyższą sprawność i unikając częstych krótkotrwałych załączeń. Bardzo pomaga w tym szeroki zakres modulacji, sięgający nawet 1 do 10. Dzięki temu ten sam kocioł może normalnie pracować nie tylko z mocą nominalną np. 15 kW, ale i minimalną poniżej 2 kW.

Ponadto, kotły Condens 5700i W są dostępne zarówno jako urządzenia jednofunkcyjne, jak i dwufunkcyjne. Te pierwsze podgrzewają ciepłą wodę użytkową zgromadzoną w dodatkowym zbiorniku, niejako na zapas. Natomiast dwufunkcyjne podgrzewają ją przepływowo, dopiero w momencie odkręcenia kranu. Co ważne, ustawienia mocy i jej modulacji są niezależne w trybie c.o. (ogrzewanie pomieszczeń ) oraz c.w.u. Dzięki tak szerokiemu wyborowi każdy znajdzie coś odpowiedniego dla swojego domu. Zarówno, gdy będzie to budynek nowy, jak i modernizowany.

Kocioł kondensacyjny Bosch Condens 5700i W oraz Regulator EasyControl CT200
Kocioł kondensacyjny Bosch Condens 5700i W oraz Regulator EasyControl CT200

Z wodorem i pompą ciepła

Kotły Bosch Condens 5700i W są fabrycznie przystosowane do spalania mieszanki gazu ziemnego z do 20% wodoru. To ważne, bo Unia Europejska dąży do rozwoju technologii wodorowej. Stopniowego zastępowania czystego gazu ziemnego i płynnego właśnie mieszanką z wodorem. Spalanie wodoru (H2) nie powoduje bowiem emisji CO2 a produktem spalania, czyli łączenia z tlenem (O2) jest po prostu woda (H2O). Ponadto wodór można pozyskiwać również w wyniku czystych chemicznie procesów, takich jak elektroliza wody. Celem jest właśnie stosowanie domieszki wodoru do tradycyjnych paliw gazowych, co z kolei wymaga odpowiedniego dostosowania kotła, gdyż taka mieszanka ma nieco inne właściwości. Kotły Condens 5700i W są już do niej dostosowane, dzięki czemu nie trzeba będzie ich wymieniać, gdy stosowanie takiej mieszanki się upowszechni.

Ogrzewanie domu wodorem

Atutem tych kotłów, jeżeli chodzi o dbałość o środowisko i stosowanie odnawialnych źródeł energii jest także to, że są one fabrycznie przystosowane do współpracy z pompami ciepła (np. Bosch Compress CS7000i AW ORB) oraz kolektorami słonecznymi. Daje to możliwość łatwej rozbudowy systemu grzewczego i przekształcenia go w tzw. system hybrydowy (zwykle kocioł plus pompa ciepła). Upowszechnienie takich właśnie zestawów to zaś kolejny cel polityki UE.

Podsumowanie

Condens 5700i W to kotły kondensacyjne wyróżniające się najwyższą sprawnością i dużym zakresem dostępnych mocy, dodatkowo oferujące automatyczną modulację mocy nawet w stosunku 1:10. Ważnym uzupełnieniem jest tu możliwość stosowania rozmaitych regulatorów (automatyki) Bosch, dzięki czemu osiągają nawet klasę energetyczną A+. Przekłada się to na oszczędną pracę, a równocześnie zdolność do utrzymywania w pełni kontrolowanej, komfortowej temperatury we wnętrzach.

Ważnym uzupełnieniem instalacji grzewczej z kotłem jest odpowiednio dobrany regulator temperatury.

Praktycznie każdy znajdzie wariant odpowiedni do własnego domu - o odpowiedniej mocy, kocioł gazowy dwufunkcyjny lub kocioł gazowy jednofunkcyjny. Taki kocioł to także dobra inwestycja z myślą o przyszłości, gdyż jest fabrycznie przystosowany zarówno do spalania mieszanki gazu ziemnego z wodorem, jak i współpracy z pompą ciepła.

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz
Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem. W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.
Komentarze

Najnowsze artykuły
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz