Ocieplenie stropu - krok po kroku z climowool

Dostępne na rynku materiały budowlane umożliwiają budowę budynków, które są łatwe w wykonaniu, trwałe i oszczędne w użytkowaniu. Aby zredukować straty ciepła w ogrzewanym budynku, warto ocieplić strop nad najwyższą kondygnacją. Dzięki temu ciepło z ogrzewanych pomieszczeń poniżej będzie się utrzymywać dłużej.

Ocieplenie stropu - krok po kroku z climowool
climowool sp. z o.o. Izolacje termiczne i akustyczne z mineralnej wełny szklanej
Dane kontaktowe:
605 455 792, 695 510 872
1 Sierpnia 6 02-134 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Izolacja termiczna stropu jest znacznie tańszym rozwiązaniem niż ocieplenie dachu, a w przypadku nieużytkowego poddasza stanowi najskuteczniejszy sposób na utrzymanie optymalnej temperatury w budynku przy minimalnych kosztach.

Czym ocieplić strop na strychu?

Aby ocieplić strop, zaleca się zastosowanie około 25 cm materiału termoizolacyjnego (lub więcej, jeśli to możliwe). Najczęściej używa się dwóch warstw wełny mineralnej o grubości 15 cm każda.

W przypadku trudno dostępnych przestrzeni warto rozważyć użycie granulatu z wełny mineralnej.

Jeśli nieogrzewane poddasze ma pełnić funkcję strychu, można ułożyć wełnę z rolki między legarami, a na nich zamontować podłogę (np. z desek, sklejki, czy płyt OSB — często z materiałów pozostałych po budowie), co pozwoli na wygodne przechowywanie rzeczy.

Jak ocieplić strop na poddaszu?

Aby ocieplić drewniany strop, należy ułożyć wełnę mineralną między belkami konstrukcyjnymi, wykorzystując całą ich wysokość.

Jeśli nie ma możliwości montażu od spodu konstrukcji, warto zamontować dodatkowe legary poprzecznie, aby między nimi ułożyć drugą warstwę wełny, tak aby łączna grubość izolacji spełniała wymagania współczynnika U (zazwyczaj jest to od 25 do 35 cm).

Ostateczna grubość zależy od współczynnika lambda użytej wełny mineralnej.

Można również osłonić belki od góry, dodając kolejną warstwę izolacji — jeśli powierzchnia na to pozwala, będzie to najskuteczniejsze rozwiązanie.

Przy planowaniu podłogi na poddaszu pamiętaj, aby umieścić wełnę mineralną między belkami konstrukcyjnymi podłogi.

Jak ocieplić strop betonowy?

Aby ocieplić strop betonowy, należy na całej jego powierzchni ułożyć wełnę mineralną, dbając o to, by dwie warstwy materiału termoizolacyjnego dokładnie do siebie przylegały.

Stropy żelbetowe charakteryzują się wysoką bezwładnością w zakresie transportu wilgoci, dlatego stosowanie paroizolacji nie jest konieczne, ale można ją opcjonalnie zastosować.

Zaleca się jednak użycie folii paroizolacyjnej w celu ograniczenia dyfuzji pary wodnej, szczególnie w przypadku stropów nad pomieszczeniami o podwyższonej wilgotności, takimi jak kuchnie, łazienki czy pralnie.

Jakie materiały wybrać do ocieplenia stropu?

Przy ocieplaniu budynku warto wybierać sprawdzone i wysokiej jakości materiały, posiadające certyfikat CE oraz pozytywne opinie inwestorów i wykonawców. Marka climowool oferuje produkty o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych, które dodatkowo poprawiają akustykę i ognioodporność dachów oraz poddaszy.

Produkty climowool są przyjazne dla środowiska, ponieważ do ich produkcji używa się kwarcu, surowca mineralnego pozyskiwanego głównie z recyklingu szklanych opakowań.

Dobrze ocieplony budynek przy użyciu produktów climowool to nie tylko niższe zużycie energii, ale także mniejsza emisja gazów cieplarnianych, co przekłada się na oszczędności finansowe i ochronę środowiska.

źródło i zdjęcia: climowool sp. z o.o.

fot. otwierająca: Adobe Stock

Autor
Sebastian Malinowski
Sebastian Malinowski

Z mediami związany od ponad 25 lat. Przygodę w prasie zaczynał jako redaktor w magazynie komputerowym ENTER, następnie przez wiele lat związany z magazynem komputerowym PC Format. W branży budowlanej od 2019 roku - na początku jako redaktor online w miesięczniku Murator, obecnie jako redaktor prowadzący serwis BudownictwoB2B.pl. Autor artykułów poradnikowych, majsterkowicz i ogrodnik. Wolny czas spędza w bliskim kontakcie z naturą, remontując swoją starą chałupę na Kurpiach.