Ciepłe światło i miękkie linie - aranżacja przestrzeni na planie otwartym

Dom o powierzchni 100 m², zaprojektowany dla czteroosobowej rodziny, łączy funkcjonalność z estetyką. Kluczowym elementem jest nie tylko starannie przemyślany układ pomieszczeń, ale także odpowiednio dobrane oświetlenie, które dodaje wnętrzom przestronności. O wyzwaniach związanych z realizacją projektu w otwartej przestrzeni i doborze rozwiązań opowiada Marta Czerkies, właścicielka pracowni Marta Czerkies Home Designer.

Ciepłe światło i miękkie linie - aranżacja przestrzeni na planie otwartym
Nowodvorski Lighting Oprawy oświetleniowe
www.nowodvorski.com
Nowodvorski Lighting Oprawy oświetleniowe
Dane kontaktowe:
34 344 91 10/11
Bojemskiego 11, 42-200 Częstochowa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Na odbiór wnętrza wpływa wiele czynników – od rozmiarów i kształtu pomieszczeń, przez zastosowane materiały i ich kolorystykę, aż po dobór dodatków i rozplanowanie oświetlenia.

Kluczem do stworzenia atmosfery sprzyjającej wypoczynkowi jest harmonia i spójność aranżacji.
- 100 m2 to powierzchnia, którą dość swobodnie można zaaranżować, ale pod warunkiem dobrze przemyślanej strategii projektowej. Tu dużą wagę warto przyłożyć do rozwiązań, które pozwolą optycznie nadać całości metrażu. Aranżację tej konkretnej przestrzeni oparliśmy na kierunku Japandi - ciepłej grze światła, jasnej kolorystyce i miękkich liniach - mówi Marta Czerkies, właścicielka pracowni Home Designer, odpowiadającej za projekt.

Komfort w strefie dziennej - no JASNE!

Przestrzeń mieszkalna o powierzchni 100 m² została zaprojektowana w strefie dziennej, opierając się na otwartym planie. Taki zabieg sprawia, że wnętrze zyskuje na przestronności i lekkości. Aby artystyczna wizja projektantki harmonizowała z praktycznym użytkowaniem, kluczowym wyzwaniem było optyczne wydzielenie różnych stref funkcjonalnych. Udało się to osiągnąć głównie dzięki umiejętnemu zastosowaniu światła, które pełni rolę zarówno dekoracyjną, jak i praktyczną.

- Praca na planie otwartym pozwala na elastyczność, ale również stawia przed projektantem wiele wyzwań w postaci zbudowania odpowiedniej atmosfery i zapewnienia użytkownikom intymności. Tu ogromną rolę odgrywa światło. Odpowiednio zaprojektowane tworzy umowne strefy użytkowe i buduje przytulny klimat. My zdecydowaliśmy się na skorzystanie w tym zakresie z możliwości, jakie oferuje zastosowanie szynoprzewodów - wyjaśnia Marta Czerkies.

Smukłe i minimalistyczne szyny PROFILE TRACK od Nowodvorski Lighting pozwoliły na naturalne wydzielenie stref jadalnej, kuchni i salonu. Dzięki nim możliwe było także elastyczne dopasowanie punktowych opraw oświetleniowych, które zostały rozmieszczone tak, aby odpowiadały zmieniającym się potrzebom użytkowników, jednocześnie podkreślając funkcjonalność i estetykę każdej strefy.

Smukłe szyny PROFILE TRACK od Nowodvorski są eleganckim elementem wystroju, subtelnie dzieląc przestrzeń na strefę jadalną, kuchnię i salon.
- Jeżeli chodzi o dobór opraw, to nad blatem kuchennym postawiliśmy na przełamanie minimalizmu nieoczywistą formą w postaci lampy PLANT, która w naszym projekcie, zgodnie ze swoim przeznaczeniem, pełni również funkcję półki. Ponieważ zależało nam na wprowadzeniu jak największej ilości światła  do przestrzeni, zastosowaliśmy również kinkiety RING LED zapewniające delikatne, nastrojowe podświetlenie na całej długości ściany - mówi ekspertka.

Kinkiety RING LED, emitujące delikatną poświatę wokół kulistej oprawy, tworzą efekt dekoracyjny, który przyciąga wzrok i koi zmysły. Ten motyw został również wykorzystany na klatce schodowej, łącząc oba piętra w spójnej aranżacji.

Centralnym punktem oświetlenia nad stołem w jadalni jest lampa z kolekcji TURDA, której abażur o imponującej średnicy 65 cm wykonano z materiału w beżowym odcieniu. Doskonale wpisuje się on w naturalną stylistykę wnętrza, harmonizując z otoczeniem.

W strefie wypoczynkowej znalazła się lampa podłogowa CADILAC, której forma i materiały nawiązują do lampy wiszącej nad stołem, tworząc spójną kompozycję oświetleniową w całej przestrzeni.

Strefa nocna - światło kojące zmysły

Podobnie jak w strefie dziennej, w sypialni zastosowano system szynoprzewodów z punktowymi oprawami, które nie zajmują cennego miejsca, a jednocześnie równomiernie oświetlają całą przestrzeń.

Intymny i przytulny klimat tworzą funkcjonalne lampki nocne HOTEL PLUS, zamontowane po obu stronach łóżka. Ich design opiera się na dwóch źródłach światła – górnym, budującym atmosferę, oraz dolnym z regulacją, idealnym do czytania.

Kluczem do stworzenia atmosfery sprzyjającej wypoczynkowi jest harmonia i spójność aranżacji. W oświetleniu tę spójność zapewniają nie tylko zbliżone motywy, ale również jednolita barwa światła. Pewność uzyskania takiego efektu daje wykorzystanie rozwiązań z oferty jednego producenta, co gwarantuje konsekwencję w całej realizacji.

- Do realizacji zdecydowałam się wybrać rozwiązania oświetleniowe z oferty Nowodvorski Lighting. To marka, z którą współpracuję już od 10 lat, ceniąc sobie jej szerokie portfolio, standard obsługi, a także jakość, za którą stoi produkcja we własnych zakładach zlokalizowanych w Polsce - podkreśla Marta Czerkies.


źródło i zdjęcia: Nowodvorski Lighting