Magazyny energii to urządzenia, które przechowują energię i pozwalają wykorzystać ją w czasie, gdy jest potrzebna. Magazyny te coraz częściej montowane są w gospodarstwach domowych. O ile jednak stosowanie ich na prywatne potrzeby pozwala uzyskać przede wszystkim bezpieczeństwo energetyczne, o tyle użycie magazynów w firmach może przekładać się także na realne korzyści finansowe. Jak to działa?
Deklarowana moc energii - pułapka dla przedsiębiorstw
Firmy, które korzystają z taryf wymagających od nich zadeklarowania mocy pobieranej energii, mierzą się z poważnymi wyzwaniami. Specjalista ds. utrzymania ruchu dba w ich przypadku nie tylko o działanie sprzętów, ale również o wyliczenie, ile mocy firma będzie potrzebowała na ich zasilanie w wybranym okresie.
W takich przedsiębiorstwach stosowanie magazynów energii jest rozwiązaniem na przekroczenia mocy. Dobrze dobrany i zaprojektowany magazyn przejmie na siebie chwilowe przekroczenia. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą zadeklarować dużo niższą moc i tym samym płacić niższe rachunki za prąd.
Magazyny energii - możliwości finansowania
Magazyny energii, które są w stanie zasilić maszyny w piekarni, niedużym tartaku czy sklepie spożywczym, muszą mieć odpowiednio dużą pojemność. Koszt takich urządzeń nie jest niski, ale stopa zwrotu bardzo wysoka.
Dodatkowo przedsiębiorcy mogą korzystać dziś z atrakcyjnych sposobów finansowania fotowoltaiki i powiązanych z nią urządzeń. Na rynku dostępne są choćby leasingi. Firma nie musi więc kupować własnych elementów instalacji. Wynajmuje je i płaci stałą ratę. Ma w związku z tym dodatkowe koszty, które może rozliczyć w podatku.
To nie wszystko. Regularnie pojawiają się programy dotacyjne czy kredytowe dla przedsiębiorstw na dofinansowanie do inwestycji podnoszących efektywność energetyczną. Aktualnie, jeszcze do 25 lipca, można składać wnioski w programie Kredyt Ekologiczny BGK, finansowanym z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na lata 2021-2027. 30 kwietnia wyczerpały się środki w ramach programu Energia Plus.
Przedsiębiorcy mogą też korzystać z wydawanych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki białych certyfikatów. To dokumenty potwierdzające oszczędność energii wynikających z konkretnych działań firmy. Certyfikaty mają konkretną wartość pieniężną Wydawane są przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), mają wartość pieniężną i można nimi obracać na Towarowej Giełdzie Energii.
Magazyny energii – dodatkowe korzyści dla firm
Dzięki magazynom energii firmy mogą nie tylko uniknąć kar za przekroczenia, ale też zyskać większe bezpieczeństwo energetyczne. Jest ono szczególnie ważne w przypadku przedsiębiorstw, w których kluczową rolę odgrywa ciągłość pracy urządzeń. Magazyny energii pozwalają uniknąć przestojów związanych z brakiem zasilania z sieci.
Co więcej, urządzenia te umożliwiają lepsze wykorzystanie energii wytworzonej przez instalację fotowoltaiczną. Zmagazynowany prąd można spożytkować choćby w pochmurne dni. Dzięki temu zwiększa się autokonsumpcja wyprodukowanego prądu.
Magazyny energii to rozwiązanie dla firm, które chcą być bardziej niezależne energetycznie i którym zależy na obniżeniu rachunków za prąd. Różnorodne metody finansowania urządzeń sprawiają, że inwestycja w nie jest nie tylko coraz łatwiejsza, ale i bardziej opłacalna.
źródło i zdjęcie: Solplanet