Magazyny energii nieoczywistą receptą na rosnące ceny prądu w sektorze przedsiębiorstw

Firmy, które płacą nie tylko za prąd, ale również za jego zadeklarowaną moc, ponoszą często wiele niepotrzebnych kosztów. Płacą zbyt wysokie rachunki, nieadekwatne do realnego zużycia energii, lub kary za niedoszacowanie potrzebnej mocy. Rozwiązaniem tego problemu mogą być magazyny energii. Zwłaszcza że fotowoltaika dla firm tanieje i można ją łatwo sfinansować.

Magazyny energii nieoczywistą receptą na rosnące ceny prądu w sektorze przedsiębiorstw
Solplanet Falowniki fotowoltaiczne Solplanet
www.solplanet.net
Solplanet Falowniki fotowoltaiczne Solplanet
Dane kontaktowe:
+48 13 492 61 09

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Magazyny energii to urządzenia, które przechowują energię i pozwalają wykorzystać ją w czasie, gdy jest potrzebna. Magazyny te coraz częściej montowane są w gospodarstwach domowych. O ile jednak stosowanie ich na prywatne potrzeby pozwala uzyskać przede wszystkim bezpieczeństwo energetyczne, o tyle użycie magazynów w firmach może przekładać się także na realne korzyści finansowe. Jak to działa?

Deklarowana moc energii - pułapka dla przedsiębiorstw

Firmy, które korzystają z taryf wymagających od nich zadeklarowania mocy pobieranej energii, mierzą się z poważnymi wyzwaniami. Specjalista ds. utrzymania ruchu dba w ich przypadku nie tylko o działanie sprzętów, ale również o wyliczenie, ile mocy firma będzie potrzebowała na ich zasilanie w wybranym okresie.

- Jeżeli firma zadeklaruje, że będzie potrzebowała 100 kilowatów, a przekroczy tę wartość nawet przez minutę czy dwie, operator naliczy jej bolesne kary za te przekroczenia.  Z drugiej strony – jeśli oszacuje zapotrzebowanie w wysokości 200 kilowatów, a będzie pobierała 100, będzie płacić za moc, której nie zużywa. A w firmach istotą kosztu energii jest właśnie moc - tłumaczy Mariusz Jackiewicz, Technical Support Manager w Solplanet.

W takich przedsiębiorstwach stosowanie magazynów energii jest rozwiązaniem na przekroczenia mocy. Dobrze dobrany i zaprojektowany magazyn przejmie na siebie chwilowe przekroczenia. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą zadeklarować dużo niższą moc i tym samym płacić niższe rachunki za prąd.

- Aplikacje do zarządzania takimi urządzeniami pozwalają bardzo precyzyjnie określić warunki, w jakich rozpoczyna się pobór prądu z magazynu energii. Dzięki temu przedsiębiorca jest w stanie zadbać o to, aby nie przekraczać założonej mocy. Wszystko to dzieje się automatycznie - dodaje Mariusz Jackiewicz.

Magazyny energii - możliwości finansowania

Magazyny energii, które są w stanie zasilić maszyny w piekarni, niedużym tartaku czy sklepie spożywczym, muszą mieć odpowiednio dużą pojemność. Koszt takich urządzeń nie jest niski, ale stopa zwrotu bardzo wysoka.

- Takie duże magazyny mogą kosztować od 200 do 500 tys. złotych. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że kara za przekroczenie deklarowanej mocy wynosi nawet 20 czy 30 tys. miesięczne - koszt urządzenia zwraca się w kilka miesięcy - tłumaczy ekspert z Solplanet.

Dodatkowo przedsiębiorcy mogą korzystać dziś z atrakcyjnych sposobów finansowania fotowoltaiki i powiązanych z nią urządzeń. Na rynku dostępne są choćby leasingi. Firma nie musi więc kupować własnych elementów instalacji. Wynajmuje je i płaci stałą ratę. Ma w związku z tym dodatkowe koszty, które może rozliczyć w podatku.

To nie wszystko. Regularnie pojawiają się programy dotacyjne czy kredytowe dla przedsiębiorstw na dofinansowanie do inwestycji podnoszących efektywność energetyczną. Aktualnie, jeszcze do 25 lipca, można składać wnioski w programie Kredyt Ekologiczny BGK, finansowanym z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na lata 2021-2027. 30 kwietnia wyczerpały się środki w ramach programu Energia Plus.

Przedsiębiorcy mogą też korzystać z wydawanych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki białych certyfikatów. To dokumenty potwierdzające oszczędność energii wynikających z konkretnych działań firmy. Certyfikaty mają konkretną wartość pieniężną  Wydawane są przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), mają wartość pieniężną i można nimi obracać na Towarowej Giełdzie Energii.

Magazyny energii – dodatkowe korzyści dla firm

Dzięki magazynom energii firmy mogą nie tylko uniknąć kar za przekroczenia, ale też zyskać większe bezpieczeństwo energetyczne. Jest ono szczególnie ważne w przypadku przedsiębiorstw, w których kluczową rolę odgrywa ciągłość pracy urządzeń. Magazyny energii pozwalają uniknąć przestojów związanych z brakiem zasilania z sieci.

Co więcej, urządzenia te umożliwiają lepsze wykorzystanie energii wytworzonej przez instalację fotowoltaiczną. Zmagazynowany prąd można spożytkować choćby w pochmurne dni. Dzięki temu zwiększa się autokonsumpcja wyprodukowanego prądu.

Magazyny energii to rozwiązanie dla firm, które chcą być bardziej niezależne energetycznie i którym zależy na obniżeniu rachunków za prąd. Różnorodne metody finansowania urządzeń sprawiają, że inwestycja w nie jest nie tylko coraz łatwiejsza, ale i bardziej opłacalna.

źródło i zdjęcie: Solplanet