Falownik hybrydowy + magazyn energii - nowoczesne zasilanie gospodarstwa domowego czy niepotrzebny trend?

Falowniki hybrydowe Solplanet serii T2/T3 w połączeniu z magazynami energii Solplanet G2 tworzą nowoczesny system, dający duże możliwości skalowania wielkości i konfiguracji wg oczekiwań użytkowników. Stosując te inwertery, możemy uzyskać aż 48 kW mocy zasilania rezerwowego oraz 81,92 kWh pojemności magazynu energii. Falowniki są drugą generacją produktów tej marki i zwieńczeniem wieloletniej historii firmy.

Falownik hybrydowy + magazyn energii - nowoczesne zasilanie gospodarstwa domowego czy niepotrzebny trend?
Solplanet Falowniki fotowoltaiczne Solplanet
Dane kontaktowe:
+48 13 492 61 09

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Łatwy montaż i prosta konfiguracja

Cechą charakterystyczną tych inwerterów jest łatwy i szybki montaż oraz prosta konfiguracja na zasadzie Plug&Play. Szczególną uwagę przyciąga rodzaj zastosowanych złącz DC, typu SunClix produkcji światowego giganta Phoenix Contact.

Są to złącza idealnie dopasowane, które nie wymagają specjalistycznych narzędzi podczas montażu na przewodach DC. Warto tu dodać, że całe okablowanie jakie podłączamy do inwertera T2/T3 jest oparta o złącza (wtyczki), które łatwo możemy odłączyć w razie konieczności.

Wybór odpowiedniej mocy i liczby wejść MPPT

Inwertery 2 generacji występują w szerokim zakresie mocy, począwszy od 5 kW dla serii T2 do 12 kW w serii T2 i T3. Zasadniczą różnicą między T2 i T3 jest ilość niezależnych wejść MPPT do których podłączamy obwody modułów fotowoltaicznych; T2 posiada dwa wejścia MPPT, zaś T3 aż 3 wejścia MPPT.

Zastosowanie 3 MPPT w inwerterze hybrydowym oferuje rozszerzone możliwości projektowania układów modułów fotowoltaicznych na wielopołaciowych dachach. Szczególną uwagę należy zwrócić na możliwość łączenia równoległego do czterech inwerterów, które po odpowiednim skonfigurowaniu będą pracować jako jeden system, sumując ich moc.

Możliwość łączenia równolegle (do 48 kW).
Możliwość łączenia równolegle (do 48 kW).

Uniwersalność pracy– on-grid i off-grid z trójfazowym zasilaniem

System może pracować zarówno w trybie on-grid jak i off-grid zasilając gospodarstwo domowe w przypadku braku lub awarii zasilania z sieci i to w pełni trójfazowo. Czas przełączenia z trybu on-grid na off-grid następuje poniżej 10 ms, co jest wręcz niezauważalne dla przeciętnych urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym, np. nie restartuje się zegarek w piekarniku. System nie wymaga użycia dodatkowych przełączników SZR.

Zaawansowane zarządzanie magazynem energii

System posiada wiele trybów zarządzania wykorzystaniem magazynu energii. Magazyn można ładować tylko ze słońca, ze słońca i z sieci w określonych godzinach (np. w czasie tańszej energii), a także zarządzać rozładowywaniem, np. tylko na potrzeby własne lub rozładowanie do sieci (sprzedaż energii).

Ma to szczególne znaczenie w odniesieniu do taryf dynamicznych, które mają wejść w połowie bieżącego roku, gdzie opłacalne wydaje się pozyskanie taniej energii ze słońca lub z sieci w godzinach południowych i sprzedaż zmagazynowanej tak energii w porze, gdzie cena kWh jest wysoka, czyli wczesnym wieczorem.

Wykres dobowej ceny energii.
Wykres dobowej ceny energii.

Całe zarządzanie pracą systemu realizowane jest z poziomu smartfona lub komputera. Aplikacja jest intuicyjnie łatwa w obsłudze. Aplikacja daje duże możliwości analizowania pracy systemu, a także daje obraz zużycia energii przez gospodarstwo domowe. Analizując dane zużycia energii na wykresach w aplikacji, użytkownicy mogą zdecydowanie zmniejszyć koszty energii przez zmianę swoich nawyków.

Nowość w ofercie Solplanet: Magazyn energii drugiej generacji Ai-HB G2

Nowością w ofercie Solplanet jest też magazyn energii drugiej generacji. Seria Ai-HB G2. Cechą charakterystyczną jest modułowa konstrukcja, która ułatwia montaż oraz daje możliwość rozbudowy w późniejszym czasie. Jeden magazyn składa się z modułu BMS i min. 3 modułów po 2,56 kWh pojemności każdy.

Jeden taki słupek można rozbudować do maksymalnie 8 modułów do daje 20,48 kWh pojemności. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że możemy połączyć ze sobą do 4 takich słupków po 20,48 kWh każdy, co daje ponad 80 kWh maksymalnej pojemności. Przeciętne gospodarstwo domowe zużywa ok. 20 kWh na dobę.

Możliwość łączenia równolegle (do 81,92 kWh).
Możliwość łączenia równolegle (do 81,92 kWh).

Magazyny energii G2 w połączeniu z inverterami serii T2/T3 stanowią kompletny system zasilania gospodarstwa domowego (a także małych biznesów) oferując w dużym stopniu niezależność energetyczną oraz bezpieczeństwo w przypadku awarii sieci zasilającej.

System taki jest także rozwiązaniem problemów związanych z niestabilnością parametrów sieci energetycznej (za wysokie lub za niskie napięcie w obiektach znajdujących się daleko lub za blisko trafostacji). System hybrydowy w połączeniu z programami dofinansowania (niebawem Mój Prąd 6.0) stanowi podstawowy element wyposażenia nowoczesnego domu.

Pełne wsparcie i szkolenia techniczne od Solplanet

Solplanet oferuje pełne wsparcie w Polsce. Pracownicy infolinii udzielą wszelkich informacji nt instalacji, uruchomienia i użytkowania systemu. Organizuje także cykliczne szkolenia techniczne dla instalatorów, gdzie uczestnicy mogą zapoznać się z wszelkimi aspektami bezpiecznego i poprawnego instalowania oferowanych rozwiązań.

Tomasz Marcewicz, Technical Support Engineer
Tomasz Marcewicz, Technical Support Engineer

W samym marcu takich szkoleń odbyło się 18. Solplanet nieustannie pracuje nad wprowadzaniem nowych funkcji oraz ulepszaniem systemu. Użytkownicy uzyskują je bezpłatnie za pomocą aktualizacji oprogramowania systemu, które wsparcie techniczne wykonać może zdalnie. Jak widzimy falownik hybrydowy i magazyn energii daje nam dużo korzyści, także nie jest to tylko "zbędny bajer".

źródło i zdjęcia: Solplanet, Tomasz Marcewicz, Technical Support Engineer