Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Rekuperacja ratuje przed upałami. Letniego chłodzenie domu z rekuperatorem

W upalne letnie dni, poszukiwanie skutecznych sposobów na ochłodę domu staje się priorytetem dla wielu z nas. W tym kontekście często pojawia się pytanie: czy systemy rekuperacji mogą służyć nie tylko do odzyskiwania ciepła, ale i chłodzenia naszych domów latem? Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi, szczególnie koncentrując się na rekuperatorach Verano - jednych z najbardziej zaawansowanych rozwiązań dostępnych na rynku.

Rekuperacja ratuje przed upałami. Letniego chłodzenie domu z rekuperatorem
Verano Rekuperatory VW
v-k.pl
Verano Rekuperatory VW
Dane kontaktowe:
81 44 08 330, tel. kom. 515 166 103
Vetterów 7 a, 20-277 Lublin
Zobacz firmę w innym dziale: Grzejniki wodne

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja to proces odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego z budynku i wykorzystywania go do ogrzewania świeżego powietrza doprowadzanego z zewnątrz. Dzięki temu, zimą można znacząco ograniczyć straty ciepła, a co za tym idzie - obniżyć rachunki za ogrzewanie. Systemy rekuperacji składają się z centrali wentylacyjnej z rekuperatorem oraz przewodów doprowadzających świeże powietrze i odprowadzających zużyte powietrze.

Czy rekuperacja chłodzi latem?

Choć głównym zadaniem systemów rekuperacji jest odzyskiwanie ciepła, odpowiednio skonfigurowane i wyposażone mogą również przyczyniać się do ochłodzenia domu latem. Kluczowe jest tutaj wykorzystanie zjawiska wymiany temperatury pomiędzy powietrzem wywiewanym (cieplejszym) a doprowadzanym (zazwyczaj chłodniejszym nocą i nad ranem). Rekuperatory nie chłodzą powietrza w sposób aktywny, jak klimatyzatory, ale mogą pomóc utrzymać niższą temperaturę wewnątrz budynku, korzystając z chłodniejszego powietrza zewnętrznego.

Rekuperatory Verano - rozwiązanie na upały?

  • Rekuperatory freshAIR serii VS

Rekuperatory Verano freshAIR serii VS zostały zaprojektowane z myślą o pomieszczeniach, w których doprowadzenie przewodów do centrali wentylacyjnej jest pionowe. To doskonałe rozwiązanie dla kotłowni czy pomieszczeń gospodarczych, gdzie ograniczona kubatura nie pozwala na zastosowanie standardowych rozwiązań. Dzięki kompaktowej konstrukcji, te rekuperatory łatwo wpasują się w ograniczone przestrzenie, zapewniając efektywną wymianę powietrza i potencjalnie przyczyniając się do utrzymania niższej temperatury w upalne dni.

  • Rekuperator freshAIR+ serii VW

Natomiast rekuperator freshAIR+ serii VW to idealne rozwiązanie do montażu na poddaszu, zarówno w budynkach jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych. Poddasza, ze względu na swoje położenie, są szczególnie narażone na nagrzewanie się latem. Używając tego typu rekuperatora, można skutecznie zmniejszyć temperaturę w tych pomieszczeniach, wykorzystując nocne ochłodzenie do schładzania domu.

Rekuperacja może być cennym elementem systemu chłodzenia domu latem, szczególnie jeśli zostanie odpowiednio zaprojektowana i dostosowana do indywidualnych potrzeb budynku. Rekuperatory Verano, zarówno serii VS, jak i VW, oferują nowoczesne i efektywne rozwiązania, które mogą przyczynić się do zwiększenia komfortu termicznego w mieszkaniach i domach, nawet podczas największych upałów. Pamiętajmy jednak, że rekuperatory wspomagają proces chłodzenia, a nie zastępują systemów klimatyzacyjnych w bezpośrednim obniżaniu temperatury powietrza wewnątrz.

źródło i zdjęcia: Verano