Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Śnieżka dołącza do Polskiego Paktu Plastikowego

Grupa Śnieżka, znany producent farb i lakierów, podjęła decyzję o przystąpieniu do Polskiego Paktu Plastikowego (PPP). To strategiczne posunięcie pozwoli firmie na rozszerzenie działań na rzecz wprowadzania obiegu zamkniętego opakowań. Przystąpienie do Paktu jest zgodne z celami Strategii Zrównoważonego Rozwoju Śnieżki 2023+, ogłoszonej na początku bieżącego roku.

Śnieżka dołącza do Polskiego Paktu Plastikowego

Śnieżka i zrównoważony rozwój

Realizowana przez Śnieżkę Strategia obejmuje trzy filary: Środowisko, Ludzie i Biznes. W ramach pierwszego filaru – Środowisko – Śnieżka planuje wykorzystywać opakowania zawierające określony procent surowca pochodzącego z recyklingu. W przypadku opakowań z tworzyw sztucznych, firma zadeklarowała, że do końca 2023 roku co drugie opakowanie będzie posiadało minimum 10% udziału surowca z recyklingu. To pierwszy krok w kierunku osiągnięcia gospodarki obiegu zamkniętego dla opakowań z tworzyw sztucznych.

– "Przystąpiliśmy do Polskiego Paktu Plastikowego, ponieważ chcemy się dobrze przygotować do nadchodzących zmian legislacyjnych. Widzimy wartość w wymianie wiedzy i partnerstwie na poziomie całego łańcucha wartości. Wierzymy, że dołączając do Paktu, stajemy się częścią profesjonalnej platformy współpracy na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym, co istotnie wesprze realizację naszych celów i założeń w obszarze opakowań." – mówi Waldemar Jezioro, dyrektor ds. zakupów Grupy Kapitałowej Śnieżka.

Grupa Śnieżka dołączyła do Polskiego Paktu Plastikowego (PPP), co umożliwi jej rozszerzenie działań służących wprowadzeniu systemu zamkniętego obiegu opakowań
Grupa Śnieżka dołączyła do Polskiego Paktu Plastikowego (PPP), co umożliwi jej rozszerzenie działań służących wprowadzeniu systemu zamkniętego obiegu opakowań

Zmiany w legislacji

W najbliższym czasie firmy czekają spore zmiany w legislacji dotyczącej obiegu tworzyw sztucznych w gospodarce opakowaniami. Obejmą one rozporządzenie Unii Europejskiej w zakresie opakowań i odpadów opakowaniowych, krajową ustawę o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, a także kolejne, nadchodzące rozwiązania globalne.

Polski Pakt Plastikowy i Grupa Śnieżka

Przystąpienie do Polskiego Paktu Plastikowego pozwoli Śnieżce na dostęp do wiedzy eksperckiej, wymianę doświadczeń i realizację wspólnych projektów z innymi uczestnikami. Przedstawiciele firmy planują zaangażowanie się w prace grup roboczych, które dążą do zwiększenia udziału surowców wtórnych w opakowaniach z tworzyw sztucznych oraz zmniejszenia zużycia pierwotnych tworzyw.

– "Zamknięcie obiegu opakowań z tworzyw sztucznych na polskim rynku to ambitna wizja, która przyświeca Polskiemu Paktowi Plastikowemu. Dlatego z wielką satysfakcją zaczynamy partnerską współpracę ze Śnieżką. Pakt stanowi platformę współpracy dla firm, uczestniczących w łańcuchu wartości opakowań plastikowych. Lada moment w tym obszarze istotne zmiany na firmach wymusi legislacja. Dzięki zaangażowaniu w prace Paktu Grupa Śnieżka może się do nich przygotowywać z większym spokojem." – mówi Małgorzata Żochowska, specjalistka ds. budowania relacji i rozwoju projektów w Polskim Pakcie Plastikowym.

Inauguracja nowych partnerstw

Inauguracja nowych partnerstw odbyła się 10 października 2023 roku podczas III konferencji urodzinowej Polskiego Paktu Plastikowego pt. "Wiele perspektyw - wspólna wizja opakowań w obiegu zamkniętym". Grupę Śnieżka reprezentowała Aleksandra Małozięć, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej i ESG, a towarzyszyły jej Bożena Uryasz, dyrektor ds. badań i rozwoju oraz Małgorzata Grykiel, dyrektor ds. zapewnienia jakości.

Rozpoczęcie nowych partnerstw miało miejsce 10 października 2023 roku w trakcie trzeciej konferencji rocznicowej Polskiego Paktu Plastikowego
Rozpoczęcie nowych partnerstw miało miejsce 10 października 2023 roku w trakcie trzeciej konferencji rocznicowej Polskiego Paktu Plastikowego

Polski Pakt Plastikowy

Polski Pakt Plastikowy to międzysektorowa inicjatywa, która stawia sobie za cel zmianę obecnego modelu wykorzystywania tworzyw sztucznych w opakowaniach na polskim rynku w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Jest jedynym jak dotychczas Paktem w Europie Środkowo-Wschodniej i działa pod egidą Fundacji Ellen MacArthur.

Zrównoważony rozwój i odpowiedzialne gospodarowanie surowcami to priorytety, które powinny być na czele każdej nowoczesnej firmy. Przystąpienie Grupy Śnieżka do Polskiego Paktu Plastikowego to krok w dobrym kierunku - kierunku ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.

źródło i zdjęcia: Śnieżka