Innowacyjna technologia redukująca emisję CO2 w produkcji sody oczyszczonej - nowe rozwiązanie CIECH w Inowrocławiu

Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla (CO2) podczas produkcji sody oczyszczonej to cel, który Grupa CIECH zdecydowała się osiągnąć w swoim zakładzie produkcyjnym w Inowrocławiu. Dzięki innowacyjnym technologiom opracowanym przez zespół badawczo-rozwojowy (R&D) firmy, możliwe jest odzyskiwanie CO2 w procesie produkcji, co przekłada się na znaczne zmniejszenie emisji tego gazu.

Innowacyjna technologia redukująca emisję CO2 w produkcji sody oczyszczonej - nowe rozwiązanie CIECH w Inowrocławiu
CIECH S.A. Sól warzona
Dane kontaktowe:
22 639 11 00
Wspólna 62 00-684 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Grupa CIECH, lider w branży chemicznej, z powodzeniem wprowadziła do swojego zakładu w Inowrocławiu technologię, która pozwala na zmniejszenie emisji CO2 o około 3-4 tysiące ton rocznie. To rozwiązanie nie tylko przyczynia się do zmniejszenia wpływu produkcji na środowisko, ale również umożliwia wykorzystanie odzyskanego dwutlenku węgla w procesie produkcyjnym. Dzięki temu, zakład może zmniejszyć zapotrzebowanie na gaz pozyskiwany w procesie wypalania kamienia wapiennego, co przyczynia się do ograniczenia zużycia surowców.

Kluczowym elementem nowego rozwiązania jest wysokoobrotowy wentylator boczno-kanałowy, który mimo niewielkich rozmiarów i niskiego zużycia energii, jest w stanie przetłoczyć do 500 metrów sześciennych gazu na godzinę. Gaz z dekarbonatora (DCB), charakteryzujący się wysoką gęstością, stanowi niemal czysty dwutlenek węgla.

To jednak nie koniec innowacji w zakładzie CIECH w Inowrocławiu. W 2022 roku wprowadzono tam układ odzysku soli wypadowej na instalacji chlorku wapnia. Rok wcześniej, po dwóch latach pilotażu, uruchomiono instalację wychwytu dwutlenku węgla z procesu produkcji sody kalcynowanej, co pozwoliło na zmniejszenie emisji CO2 o co najmniej 6 tys. ton rocznie.

– "Projekt był dużym wyzwaniem. Kluczowa była także precyzja w przygotowaniu instalacji przystosowanej do ciągu produkcyjnego fabryki, funkcjonującej w trybie 24/7. To kolejna innowacja zapewniająca ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz obniżająca energochłonności procesu, a zatem spełniająca założenia rozwoju Grupy w kierunku bardziej zrównoważonej produkcji, co jest zgodne z naszą ambitną strategią ESG." – mówi Marian Szkudlarek, Head of Corporate Research w Grupie CIECH. 

CIECH nieustannie pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami, które zwiększą efektywność produkcji, jednocześnie dbając o środowisko. W ramach strategii ESG, firma wykorzystuje innowacyjne technologie wychwytu i zawracania CO2 w procesie produkcji sody, odpowiedzialnie gospodaruje wodą i wykorzystuje powtórnie odpady produkcyjne.

Działania te pokazują, jak CIECH Soda Polska stawia na innowacje i zrównoważony rozwój, dążąc do zminimalizowania swojego wpływu na środowisko naturalne, podczas gdy jednocześnie zwiększa efektywność swoich zakładów produkcyjnych. To podejście nie tylko przekłada się na korzyści dla środowiska, ale również pozwala na zoptymalizowanie kosztów produkcji i usprawnienie procesów biznesowych.

źródło i zdjęcia: CIECH S.A.