Systemy ogrzewania kanałowego zamiast tradycyjnych grzejników
Montaż grzejników kanałowych
Ogrzewanie kanałowe montowane jest liniowo wzdłuż dużych przeszkleń, poniżej poziomu podłogi. Wewnątrz wanny umieszczonej w kanale grzewczym znajduje się miedziano-aluminiowy grzejnik (wymiennik) opcjonalnie także wentylator. Wanna oraz grzejnik pomalowane są matową czarną farbą (RAL 9005), dzięki czemu grzejnik w wannie jest niemal niewidoczny.
Wannę zasłania ażurowy podest - to jedyny widoczny elementem systemu, może być wykonany z aluminium pomalowanego na dowolny kolor - paleta RAK K7 lub anodowanego na jeden z 4 kolorów. W ofercie również podesty z drewna - dębowego lub bukowego - w dwóch wzorach szczebli.
Oddawanie ciepła
W grzejnikach kanałowych oddawanie ciepła następuje poprzez konwekcję naturalną - modele SOLO, DUO, QUATTRO lub poprzez konwekcję wspomaganą wentylatorem – TRIOVENT, QUATTROVENT - dzięki czemu ciepło rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu.
Cicho pracujący wentylator znacznie zwiększa moc grzejnika, system grzewczy jest dynamiczniejszy, przez co zwiększają się możliwości sterowania ogrzewaniem - do wyboru modele z wentylatorem 230 V lub 24 V.
Aby cyrkulacja powietrza nie była zakłócona, w okresie grzewczym nie powinno się zasłaniać podestów meblami lub dywanami, bezpośrednio nad kanałem grzewczym nie powinny też być powieszone firany ani zasłony.
Wymiennik kanałowy (grzejnik) zbudowany jest z miedzi i aluminium - metali o kilkukrotnie lepszej przewodności cieplnej niż stal czy żeliwo. Konstrukcję cechuje bardzo mała pojemność wodna oraz mała masa całkowita (masa grzejnika oraz masa zawartej w nim wody).
Dzięki takiej budowie grzejniki szybko reagują na sygnał ze sterownika - szybko się nagrzewają i szybko stygną i zdecydowanie mniejszym początkowym wydatkiem energii osiągają pożądaną temperaturę.
To nie tylko niskie koszty eksploatacji w okresie grzewczym, ale również możliwość korzystania z systemu niemal przez cały rok, gdyż koszty chwilowego uruchomienia grzejnika poza sezonem, w celu korekty temperatury są stosunkowo niewielkie.
Sterowanie temperaturą wnętrza
Ogrzewanie kanałowe z naturalną konwekcją
Ogrzewanie kanałowe z naturalną konwekcją niemal niezwłocznie reaguje na każdy impuls cieplny i szybko zaczyna grzać, dzięki czemu świetnie sprawdza się w układach wyposażonych w programator pokojowy z bezpośrednim pomiarem temperatury pomieszczenia lub z głowicą termostatyczną zamontowaną na zasilaniu grzejnika, zaopatrzonego w kapilarną sondę temperatury umieszczoną na ścianie.
Wystarczy ustawić pożądaną temperaturę na sterowniku, a układ c.o. szybko podejmie pracę na każdy impuls ze sterownika. Jeszcze lepszym, bo dynamiczniejszym sposobem sterowania jest czujnik temperatury (termostat) sprzężony z siłownikiem termicznym umieszczonym na zaworze termostatycznym zamontowanym przed wymiennikiem. Ogrzewanie takie jest szczególnie ekonomiczne i komfortowe.
System kanałów grzewczych z wentylatorem
System kanałów grzewczych z wentylatorem może być stosowany jako ogrzewanie samodzielne lub stanowić ogrzewanie wspomagające. Stosowane jest w instalacjach z hybrydową dystrybucją ciepła, współpracując z fragmentarycznie usytuowanym ogrzewaniem podłogowym (ścieżki komunikacji), pracując w tej samej temperaturze zasilania, podłączone do wspólnego rozdzielacza.
Rotametry pozwalają na łatwą zmianę proporcji grzania – poprzez zmianę ilości przepływającego przez „podłogówkę” i „kanałówkę” czynnika grzewczego. Korzystnym sposobem sterowania ogrzewaniem z wentylatorem są pokojowe termostaty, dzięki którym można kontrolować pracę grzejnika w zależności od temperatury w pomieszczeniu.
Elektroniczny termostat umożliwia wprowadzenie harmonogramu ogrzewania - np. dziennego, tygodniowego, czy trybu urlopowego, a po rozbudowaniu o bramkę internetową możliwe jest zdalne sterowanie. Możliwości jest naprawdę wiele, w zależności od zastosowanego wariantu sterowania.
źródło i zdjęcia: REGULUS®-system