Konieczność zmiany podejścia
Właściwe zarządzanie drewnem jest kluczowym elementem. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi projektowych, automatyzacji procesów produkcyjnych i prefabrykacji możemy efektywnie korzystać z tego surowca.
Jednocześnie musimy ograniczyć użycie nietrwałych materiałów, które wpływają negatywnie na środowisko. Branża budowlana odpowiedzialna jest za znaczący ślad węglowy, dlatego konieczne są zmiany w sposobie jej funkcjonowania.
Wartość drewnianych magazynów
Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Hamburgu wykazały, że produkcja elementów z drewna oraz korzystanie z lasów jest bardziej przyjazne dla klimatu niż rezygnacja z wycinki drzew.
Wytworzenie produktów z drewna pozwala magazynować większą ilość węgla, a drewno może zastępować wiele innych materiałów używanych w budownictwie. Drewniane domy prefabrykowane magazynują węgiel w dłuższej perspektywie czasowej.
Dodatkowo, spalanie drewna jest bardziej zrównoważoną formą uzyskiwania energii niż spalanie paliw kopalnych, co powoduje, że bilans emisji dwutlenku węgla wynosi zero. Ważne jest, aby chronić stare lasy z drzewami o wieku powyżej 120 lat i jednocześnie korzystać z młodszych zasobów.
Takie podejście przyczyniłoby się do usuwania dwutlenku węgla z atmosfery, a przemysł drzewny mógłby go magazynować w swoich produktach. Drewno jest zatem kluczowym surowcem dla przyszłości.
Rozwaga w technologii
Budownictwo musi zaangażować się w walkę ze zmianami klimatu, ponieważ stanowi jedno z największych wyzwań gospodarczych przyszłości. Dane Komisji Europejskiej wskazują, że w Unii Europejskiej budynki generują około 40% całkowitego zużycia energii i odpowiadają za 36% emisji dwutlenku węgla. Wybór odpowiedniej technologii budowlanej jest zatem kluczowy. Wykorzystanie prefabrykacji drewnianej niesie ze sobą wiele zalet, umożliwiając szybki i ekologiczny proces budowy.
Racjonalne wykorzystanie surowca przekłada się także na korzyści ekonomiczne. Sektor budownictwa drewnianego posiada odpowiednie rozwiązania, które pozwalają sprostać wyzwaniom klimatycznym i ograniczyć ślad węglowy. Eliminacja materiałów degradujących środowisko stanowi kluczowy krok w kierunku przyszłości budownictwa.
źródło i zdjęcia: Grupa Burkietowicz