PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Okna i drzwi balkonowe z PVC

Amerykańska wygoda. Okna w stylu hampton

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2023-01-24

Hamptons to część położonej nieopodal Nowego Jorku wyspy Long Island. To również malowniczy nadmorski kurort, w którym czas wolny lubią spędzać zapracowani Amerykanie. W tym miejscu właśnie narodził się charakterystyczny styl urządzania wnętrz. Jakie okna do niego pasują?

Charakterystyka stylu hampton

Styl hampton wyróżnia się prostym, ale zarazem klasycznym i eleganckim charakterem. Jego zadaniem jest ewokowanie poczucia sielskości, wiązanej z nadmorską aurą i atmosferą amerykańskich plaż Hamptons. Jest to styl typowy dla letnich, wypoczynkowych posiadłości ulokowanych blisko mórz i oceanów. Chociaż wywodzi się z kurortów sąsiadujących z Nowym Jorkiem, to naśladowany jest również w innych częściach świata.

Styl hampton charakteryzuje się jasnością, funkcjonalnością i przestronnością wnętrz
Styl hampton charakteryzuje się jasnością, funkcjonalnością i przestronnością wnętrz

Styl hampton charakteryzuje się jasnością, funkcjonalnością i przestronnością wnętrz, a także stonowaniem w doborze kolorów i dodatków. Chodzi w nim o harmonię między wnętrzem a światem na zewnątrz budynku. Osoby przebywające w domu urządzonym w stylu hampton mają czuć się zrelaksowane i odprężone. Jest to idealne miejsce do wypoczynku!

Jaką kolorystyka przeważa w stylu hampton?

Domy urządzone w stylu hampton powinny wykorzystywać jasną paletę barw, która ma przypominać kolorystykę plaży w słoneczny dzień. A zatem obecne będzie w nim dużo bieli, odcieni beżu, delikatnych, jasnych szarości i błękitów. Agresywne, industrialne kolory - antracyty, czerwienie, granaty - mogą zaburzyć poczucie sielskości i nadmorski klimat. Podobna kwestia dotyczy ciemniejszych odcieni drewnopodobnych, które z kolei przypominają raczej leśne, wiejskie aranżacje.

Do stylu hampton pasować będą przede wszystkim duże okna, wpuszczające do wnętrza naturalne światło dzienne
Do stylu hampton pasować będą przede wszystkim duże okna, wpuszczające do wnętrza naturalne światło dzienne

Jakie okna pasują do stylu hampton?

Do stylu hampton pasować będą przede wszystkim duże okna, wpuszczające do wnętrza naturalne światło dzienne. Mogą być dodatkowo wyposażone w zapewniające klasyczny urok szprosy.

Jako że jest to styl tradycyjny, dobrze będzie prezentowała się w nim stolarka drewniana. Alternatywą mogą być okna nawiązujące designem do drewna, takie jak Wood Look od MS więcej niż OKNA. Warunkiem jest zastosowanie jasnych oklein, na przykład alpine, brillant weiss, cremeweiss czy lichtgrau.

By jeszcze bardziej nawiązać do amerykańskiego rodowodu tego stylu, można rozważyć montaż okien typu sash, który jest charakterystyczny dla krajów anglosaskich.

Dużo urody oknom w domu urządzonym w stylu hampton mogą nadać dodatkowo zamontowane drewniane okiennice w równie jasnych barwach. Miłym dodatkiem będą też delikatne, przywiązane z boku zasłony w przyjemnej, beżowej barwie.

źródło i zdjęcia: MS więcej niż OKNA