PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Rekuperatory

Wentylacja najwyższej klasy to czysty zysk

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2022-07-08

Firma PRO-VENT, ceniony producent kompletnych rozwiązań do wentylacji, od ponad 20 lat dba o komfortowe, zdrowe i czyste powietrze w domach. Jednocześnie przywiązując dużą wagę do jak największego wykorzystania darmowej energii. Czyli tej, którą można uzyskać z powietrza usuwanego jak i tej geotermalnej, zgromadzonej w gruncie. Oferta PROVENT to coś więcej niż pojedyncze produkty, to harmonijny system wentylacyjny znacząco podnoszący komfort przebywania i redukujący kosztowną ucieczkę ciepła.

- Wiemy, czego się oczekuje od wentylacji i wiemy jak to osiągnąć. Rozumiemy, że naszym Klientom zależy na komforcie, zdrowiu i jednocześnie możliwie dużym uniezależnieniu się od drogiej energii. Dlatego też stworzyliśmy kompletny system wentylacyjny składający się z trzech elementów: bezawaryjnego rekuperatora, energooszczędnego płytowego gruntowego wymiennika ciepła oraz niezwykle skutecznego elektrycznego filtra antysmogowego - informuje przedstawiciel firmy.

Jak możemy ograniczyć ucieczkę ciepła przez wentylację, czyli realnie obniżyć zużycie energii?

Ciepło, które dostarczamy do budynku i za które płacimy, zawsze w pewnym stopniu z niego ucieka. Ponieważ w ostatnim czasie ceny energii (gazu, energii elektrycznej, paliw stałych) drastycznie wzrastają, jeszcze większą uwagę przywiązujemy do energooszczędności naszych domów.

Najważniejszą zaletą wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacji) jest ograniczenie strat ciepła w budynku przy zachowaniu wysokiego komfortu przebywania i dobrej jakości powietrza wewnętrznego.

Wentylacja mechaniczna dopełniona o gruntowy wymiennik ciepła to dobra praktyka
Wentylacja mechaniczna dopełniona o gruntowy wymiennik ciepła to dobra praktyka.

Można jednak zrobić znacznie więcej stosując płytowy gruntowy wymiennik ciepła (GWC). Jest to pierwszy element systemu wentylacyjnego, a jego głównym zadaniem jest pozyskiwanie darmowej energii ciepła i chłodu z gruntu, co we współpracy z rekuperatorem przekłada się na minimalizację ucieczki ciepła przez system wentylacyjny.

To, że wykorzystywana jest darmowa energia z gruntu oznacza, że za nią nie zapłacimy. Co przy stale rosnących cenach energii jest niezwykle istotną sprawą. Wentylacja mechaniczna dopełniona o gruntowy wymiennik ciepła to dobra praktyka.

Czym jest GWC?

Gruntowy wymiennik ciepła PRO-VENT to system specjalnie opracowanych płyt, schowanych pod budynkiem lub obok niego, w gruncie. GWC montuje się już na etapie wczesnych robot budowlanych. Powietrze wentylacyjne, zanim trafi do rekuperatora, przepływa przez schowany pod ziemią GWC. Innymi słowy, jest to swoisty magazyn zielonej energii (ciepła i chłodu), z którego można korzystać cały rok.

Chłodne powietrze

Poza oczywistymi walorami zimą w postaci podniesienia energooszczędności systemu wentylacyjnego i ograniczeniu zużycia energii przez źródło grzewcze, gruntowy wymiennik ciepła PRO-VENT jest również bardzo efektywny podczas letnich upałów.

Powietrze wentylacyjne przepływające przez GWC w okresie lata się ochładza, nawet do temperatury +16°C. Dzięki czemu skutecznie i praktycznie bezkosztowo chłodzi dom. Jednocześnie pracując wyłącznie na świeżym powietrzu zewnętrznym.

Zdrowe powietrze

Rekuperacja z GWC dostarcza duże (komfortowe) ilości uzdatnionego powietrza świeżego, zewnętrznego. Czyli, powietrze wypełniające wnętrze pomieszczeń jest stale wymieniane na nowe, a pod płytami GWC jednocześnie oczyszczane z zarodników bakterii (86%) i grzybów (97%) – co potwierdziły badania.
To z kolei oznacza, że nawiewamy do budynku powietrze czystsze niż na dworze.

Powietrze wypełniające wnętrze pomieszczeń jest stale wymieniane na nowe, a pod płytami GWC jednocześnie oczyszczane z zarodników bakterii (86%) i grzybów (97%).
Powietrze wypełniające wnętrze pomieszczeń jest stale wymieniane na nowe, a pod płytami GWC jednocześnie oczyszczane z zarodników bakterii (86%) i grzybów (97%).

Czyste powietrze z tarczą antyalergiczną i antysmogową

Stosując rekuperację uzupełnioną o GWC mamy pewność, że system wentylacyjny będzie maksymalnie energooszczędny zarówno zimą jak i latem, a budynek wypełniony komfortową ilością świeżego powietrza.

Mając świadomość, że wszyscy chcemy dbać o zdrowe powietrze w swoich domach stworzyliśmy barierę, która nawet w 99,95% oczyszcza napływające do domu powietrze.

GWC z tarczą antysmogową
GWC z tarczą antysmogową.

Tarcza antyalergiczna i antysmogowa to rozwiązanie, które pozwala wyeliminować z domu dwie uciążliwe bolączki – alergeny (pyłki) i smog. Możliwe jest odseparowanie nawet najmniejszych cząstek stałych (o średnicy 1 μm) z powietrza napływającego do wnętrza domu.

Jednocześnie w budynku tworzy się takie warunki, aby nie dopuścić do przedostawania się zanieczyszczeń z zewnątrz w sposób niekontrolowany (np. poprzez nieszczelności w oknach, drzwiach).

Redukcja cząstek stałych, w tym pyłków na poziomie 99,95% wywiera dobroczynny wpływ na zdrowie i samopoczucie, gwarantując czyste i rześkie powietrze zarówno we wnętrzach domowych, jak i publicznych.

źródło i zdjęcia: Pro-Vent Systemy Wentylacyjne

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum