Fronius Solar Energy obchodzi 30-lecie swojej działalności

Od reputacji ekoświrów przez uczucie rabowania prądu po renomowaną firmę działającą w sektorze odnawialnych źródeł energii - o historii Fronius Solar Energy opowiada prezes marki Elisabeth Engelbrechtsmüller-Strauß.

Fronius Solar Energy obchodzi 30-lecie swojej działalności
Fronius Instalacje fotowoltaiczne
Dane kontaktowe:
32 621 07 00
Gustawa Eiffel`a 8 44-109 Gliwice

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Na początku lat 90. XX wieku firma Fronius po raz pierwszy zajęła się energią słoneczną jako tematem na przyszłość. O ile wtedy wzbudzało to uśmiech politowania, o tyle obecnie ten segment działalności firmy stał się jej filarem. Ponieważ miejscem wytwarzania wartości dodanej ma pozostać Europa, intensywnie rozbudowuje się zakład produkcyjny w Sattledt w Górnej Austrii.

Fronius to austriackie przedsiębiorstwo rodzinne, które słusznie jest kojarzone z rozwojem branży instalacji PV. Nie zawsze jednak tak było. Jeśli przyjrzymy się 30-letniej historii najmłodszego segmentu działalności Solar Energy, okaże się, że stał się on siłą napędową firmy dopiero w ostatnich latach.

Przez dłuższy czas segment fotowoltaiki pozostawał w cieniu i ledwo przeżywał najcięższe kryzysy w historii firmy. 

Powstanie Solar Energy i rozwój spawalnictwa

Od 1950 r. Fronius, oprócz techniki ładowania akumulatorów, rozbudowuje także segment spawalnictwa. Już w latach 60. firma doprowadziła go do rozkwitu - kulminacją było wprowadzenie na rynek w 1981 r. nowatorskiego systemu spawania.

Stale mieliśmy jednak wrażenie, że jesteśmy jakimiś rabusiami prądu. Należy sobie uświadomić, że w tamtych czasach spawalnictwo pochłaniało ogromną ilość energii. Chcieliśmy niejako oddać część tego prądu i zaczęliśmy pierwsze próby z modułami fotowoltaicznymi. Tak narodziła się jednostka biznesowa Solar Energy - wspomina prezes Elisabeth Engelbrechtsmüller-Strauß.

Po 30 latach wydaje się oczywiste, że zielona energia nie może obyć się bez słońca. Jednak przez długi czas działalności w sektorze odnawialnych źródeł energii wcale nie wróżono nam dużego sukcesu - mówi dalej Engelbrechtsmüller-Strauß:

W początkowym okresie traktowano nas często jako ekoświrów i mieliśmy duże trudności z ulokowaniem naszych urządzeń na rynku. Chociaż trudno to sobie wyobrazić, ale produkowaliśmy wtedy tylko jeden lub dwa falowniki tygodniowo - kontynuuje Elisabeth Engelbrechtsmüller-Strauß.

Ogromny rozwój firmy - Fronius dostarcza energię dla Europy

Jak bardzo świat się od tej pory zmienił i dlaczego segment działalności Solar Energy wyprzedził nawet pion spawalnictwa, widać chociażby w liczbach: przy planowanej produkcji 510000 falowników w 2022 roku roku Fronius jest największym producentem systemów prosumenckich w Europie.

Na świecie w użyciu jest już 3,4 mln falowników Fronius. Wytwarzają one rocznie 35,1 TWh czystej energii słonecznej. To tyle samo, co 33 elektrownie na Dunaju. Dostawy energii stopniowo ulegają decentralizacji, a odbiorcy stają się sami jej producentami - wytwarzają własny prąd, zużywają go na miejscu i oddają nadmiar innym odbiorcom.

Trend ten wzmacniają czynniki zewnętrzne, takie jak wysokie ceny energii i plany energetycznej samowystarczalności Europy.

Bardzo ważne jest przy tym zawsze wytwarzanie wartości dodanej w Europie. Zwłaszcza po ostatnich zakłóceniach w łańcuchach dostaw Europa stara się ograniczać zależność od innych rynków. Fronius może temu tylko przyklasnąć. Od wielu lat konsekwentnie rozbudowujemy europejskie moce produkcyjne w niektórych dziedzinach, jak na przykład mikroelektronika. Stawia nas to w niekorzystnej sytuacji wobec azjatyckich konkurentów. Jest to o tyle niedobrze, że nie stworzymy przecież zrównoważonego i autonomicznego systemu dostaw energii, opierając się na produktach pochodzących z innych kontynentów. Zrównoważony rozwój ma dla nas najwyższe znaczenie, a temu najlepiej służy skoncentrowanie naszej działalności produkcyjnej w Austrii i Czechach. Pozwala nam to utrzymać najwyższe standardy społeczne, środowiskowe i jakości. Zakup produktów z innych kontynentów nie będzie racjonalny ani zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju, chociażby ze względu na odległość, jaką musi pokonać transport - mówi Martin Hackl, Globalny Dyrektor Marketingu i Sprzedaży. 
Martin Hackl, Globalny Dyrektor Marketingu i Sprzedaży Fronius Solar Energy
Martin Hackl, Globalny Dyrektor Marketingu i Sprzedaży Fronius Solar Energy

Rozbudowa zakładu Fronius w Sattledt w Austrii

Z tego powodu firma Fronius ulokowała swoje zakłady produkcyjne w Austrii i Czechach, i nigdy nie myślała o outsourcingu - wręcz przeciwnie:

Przygotowujemy się strategicznie na duży wzrost w Europie i dużo inwestujemy w rozbudowę naszych zakładów i zdolności produkcyjnych - mówi Hackl.

Najlepszym przykładem jest ogromny obiekt produkcyjno-logistyczny w Sattledt w Górnej Austrii. Jego powierzchnia użytkowa zwiększy się wkrótce z obecnych 41 000 m² jeszcze o 28 000 m². Zakończenie budowy jest zaplanowane już na lipiec 2022 roku i od tego momentu rozpocznie się stopniowe zasiedlanie nowych powierzchni.

Jedną z najważniejszych inwestycji tak zwanego rozszerzenia północnego jest w pełni zautomatyzowany regał wysokiego składowania. To przyszły punkt przeładunku wydania towarów, w którym będzie miejsce na 7000 palet i 12 500 skrzyń na małe części.

Rozbudowa zakładu Fronius w Sattledt w Austrii
Na świecie w użyciu jest już 3,4 mln falowników Fronius, które wytwarzają rocznie 35,1 TWh czystej energii słonecznej

Ciekawostką są dwa nowe magazyny lodu, które tworzą obecnie największą instalację tego typu w Europie.  W magazynie lodu wykorzystywana jest energia uwalniana podczas zmiany stanu skupienia wody z ciekłego w stały.

Za pomocą wymienników ciepła ta energia może zostać spożytkowana zimą do ogrzewania, a latem do chłodzenia budynku i do jego klimatyzacji.

Ponadto, zgodnie z filozofią Fronius, wszystkie nowe budynki zostaną wkrótce na całej powierzchni pokryte instalacją PV, która do obecnych 930 kilowatopików dołoży kolejny megawatopik.


Przetrwanie kryzysu

Inwestując w Sattledt, wysyłamy równocześnie wiele sygnałów. Z jednej strony chcemy wzmocnić nasz zakład i zarezerwować sobie teren, a z drugiej - być postrzegani jako przyszłościowy pracodawca. Podczas gdy inni w czasach pandemii redukowali czas pracy, u nas zaczęła się planowana od dawna rozbudowa. Tylko w tym roku firma Fronius zainwestowała 187 mln EUR w swój przyszły rozwój. Jako przedsiębiorstwo rodzinne opieramy się na ciągłości i wybiegamy myślą daleko naprzód. Nie chcemy jednak wzrostu za wszelką cenę, lecz tylko wtedy, gdy rzeczywiście możemy sobie na to pozwolić - komentuje Elisabeth Engelbrechtsmüller-Strauß.

To nastawienie pomogło Fronius już w przeszłości. Dokładnie w momencie przejęcia steru firmy przez Elisabeth Engelbrechtsmüller-Strauß, przedsiębiorstwo wraz z całą branżą solarną było pogrążone w kryzysie. Miało to miejsce w latach 2011-2013.

Wtedy sprawdziła się zasada, żeby w dobrych czasach oszczędzać po to, by mieć rezerwę na gorsze dni.

Zainwestowaliśmy posiadane środki w badania i rozwój, ratując w ten sposób przed około dziesięciu laty ten segment działalności. Tych środków nie dostalibyśmy wtedy pewnie od żadnego banku - dodaje Elisabeth Engelbrechtsmüller-Strauß.

Źródło i zdjęcia: Fronius Solar Energy