PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy ocieplania i termorenowacji

System FireWin - materiały budowlane o wysokich parametrach ochrony przeciwpożarowej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2022-05-20

Płyty ogniochronne i farby do konstrukcji stalowych, ogniochronne tynki wewnętrzne i zewnętrzne oraz opaski ze stali nierdzewnej - FireWin to kompletny system ochrony przeciwpożarowej o wskaźniku bezpieczeństwa pożarowego do 240 minut. 

FireWin to kompleksowy system ochrony przeciwpożarowej budynków oferowany przez firmę Knauf, składający się z materiałów budowlanych o wysokich i bardzo wysokich parametrach ochrony przeciwpożarowej.

FireWin obejmuje system płyt, farb, tynków i opasek ogniochronnych, które gwarantują niezawodność i sprawdzone zabezpieczenie przed pożarem.

Skuteczna ochrona przed pożarem

Jeśli wybierasz system ochrony przeciwpożarowej, przede wszystkim zwróć uwagę na niezawodność produktów. System Knauf FireWin spełnia wysokie wymagania stawiane systemom pasywnej ochrony przeciwpożarowej, dlatego jest doskonałym rozwiązaniem dla architektów, projektantów i instalatorów.

Jeśli planujesz budowę lub jesteś w trakcie jej realizacji, możesz w pełni zaufać jakości FireWin i czuć się bezpiecznie.

FireWin - skuteczna ochrona przed pożarem
FireWin to kompleksowy system ochrony przeciwpożarowej budynków oferowany przez firmę Knauf


Knauf FireWin jest przeznaczony m.in. do kompleksowej ochrony obiektów o podwyższonych wymaganiach przeciwpożarowych - biurowców, hal magazynowych, produkcyjnych, wystawowych, parkingów podziemnych, stadionów, portów lotniczych.

Pasywna ochrona przeciwpożarowa w przypadku tego rodzaju budynków oznacza zminimalizowanie strat związanych z pożarem i wydłuża czas, który można wykorzystać na ewakuację osób przebywających w budynku. Ten czas może decydować o ludzkim życiu i zdrowiu.


FireWin - kompletne rozwiązanie systemowe

Knauf FireWin to oferta produktów o wysokim i bardzo wysokim współczynniku zabezpieczenia przeciwpożarowego. W ich skład wchodzą:

 • płyty ogniochronne,
 • ogniochronne farby do konstrukcji stalowych,
 • ogniochronne tynki wewnętrzne i zewnętrzne,
 • ogniochronne opaski ze stali nierdzewnej.
Knauf FireWin to oferta produktów o wysokim i bardzo wysokim współczynniku zabezpieczenia przeciwpożarowego
FireWin to kompletne rozwiązanie systemowe

Płyty ogniochronne

Płyty ogniochronne znajdują szerokie zastosowanie we współczesnym budownictwie wielkopowierzchniowym i mieszkaniowym. Prawo budowlane określa dla każdego obiektu inny współczynnik ochrony ppoż., w zależności od wielkości budowli, liczby użytkowników oraz potencjalnego ryzyka powstania pożaru.

Knauf oferuje płyty ogniochronne oraz masy i kleje, dostosowane do przepisów oraz oczekiwań inwestorów. Oferta FireWin obejmuje:

 • płytę Knauf ogniochronną o współczynniku bezpieczeństwa pożarowego do 180 minut, EN 520
 • płytę Knauf Fireboard, zbrojoną włóknami klasy A1 o współczynniku bezpieczeństwa pożarowego do 240 minut, GM-F EN 15283-1,
 • masę szpachlową Knauf Fireboard-Spachtel wzmocnioną specjalnymi dodatkami, stosowaną do spoinowania i szpachlowania całopowierzchniowego.
Płyty ogniochronne Knauf FireWin pod wpływem działania ognia zdecydowanie dłużej utrzymują spoistość
Płyty ogniochronne Knauf FireWin pod wpływem działania ognia zdecydowanie dłużej utrzymują spoistość

Farby ogniochronne do konstrukcji stalowych

Konstrukcje stalowe to elementy wielu obiektów budowlanych, zwłaszcza tych o dużych gabarytach. Są to zwykle belki i słupy dwuteowe oraz profile zamknięte.

W przypadku pożaru chodzi o to, by pod wpływem wysokiej temperatury nie załamały się i nie doprowadziły do zawalenia całego obiektu. Dlatego tak wielkie znaczenie ma ich zabezpieczenie przed działaniem ognia.

Knauf oferuje w tym celu kompleksowe rozwiązania farb ogniochronnych, w tym farby podkładowe i nawierzchniowe do konstrukcji stalowych jako środek antykorozyjny w środowiskach o umiarkowanym i silnym działaniu korozyjnym:

 • farbę podkładową Knauf Firepaint Praimer K1, zawierającą fosforan cynku, do stali węglowej,
 • farbę podkładową Knauf Firepaint Primer K2, epoksydową, do stali cynkowanej, aluminium i stali nierdzewnej,
 • farbę wierzchnią Knauf Firepaint Steel o bezpieczeństwie pożarowym do 120 minut, ETA 18/0811,
 • finiszową farbę wierzchnią Knauf Firepaint Finish, odporną na działanie słonej wody, związków alifatycznych oraz olejów zwierzęcych i roślinnych rozpuszczalniki: alkaidowy Knauf Firepaint Thinner AL oraz epoksydowy Knauf Firepaint Thinner EP.
Farby ogniochronne mogą być stosowane do zabezpieczania konstrukcji stalowych wewnątrz i na zewnątrz
Farby ogniochronne mogą być stosowane do zabezpieczania konstrukcji stalowych wewnątrz i na zewnątrz

Tynki ogniochronne do stosowania wewnątrz i na zewnątrz

Elementy konstrukcji stalowych można zabezpieczyć przed działaniem ognia także za pomocą odpowiednich tynków. Wewnątrz pomieszczeń bezpieczeństwo pożarowe do 240 minut gwarantuje ogniochronny tynk gipsowy Knauf Vermiplaster VP.

Można go stosować do zabezpieczenia belek i wsporników stalowych, belek i słupów żelbetowych, zbrojonych stropów i ścian betonowych oraz elementów zespolonych ze stalowym szalunkiem traconym. Tynk ten nie wymaga podkładu.

Do zabezpieczenia elementów salowych na zewnątrz przeznaczony jest ogniochronny tynk cementowy Knauf Sibaterm o wskaźniku bezpieczeństwa pożarowego od 30 do 240 minut

Może być stosowany jako zabezpieczenie wsporników i belek stalowych w nieogrzewanych halach produkcyjnych i magazynach w wysokich budynkach, biurowcach, centrach handlowych, basenach, podziemnych parkingach oraz do ochrony elementów konstrukcyjnych podczas przebudowy obiektów.

Tynk ten wymaga zagruntowania powierzchni metalowych za pomocą środka gruntującego Knauf Sibatermgrund.

Tynki ogniochronne Knauf FireWin są wydajne i bardzo wygodne w nakładaniu
Tynki ogniochronne Knauf FireWin są wydajne i bardzo wygodne w nakładaniu

Opaski ogniochronne do zabezpieczania rur, przewodów i kabli

Paletę produktów ogniochronnych Knauf FireWin uzupełniają opaski (kołnierze) ze stali nierdzewnej do rur polietylenowych (PE), polipropylenowych (PP), z polichlorku winylu (PCV) oraz rur wielowarstwowych, izolowanych i nieizolowanych, w konstrukcjach murowanych, żelbetowych i systemach suchej zabudowy, które zabezpieczają przejścia na wypadek pożaru od 90 do 120 minut.

W zależności od średnicy rur instalacyjnych, zastosować można:

 • kołnierz ogniochronny Knauf RORCOL V30, 30 mm dla rur o średnicy od 40 do 140 mm,
 • kołnierz ogniochronny Knauf RORCOL V60, 60 mm dla rur o średnicy od 26 do 250 mm,
 • kołnierz ogniochronny Knauf RORCOL AV60, 60 mm dla rur o średnicy od 40 do 160 mm.
Kołnierze ogniochronne Knauf FireWin w razie pożaru pozwalają zachować izolacyjność ogniową przegród w miejscach przejścia przewodów i kabli
Kołnierze ogniochronne Knauf FireWin w razie pożaru pozwalają zachować izolacyjność ogniową przegród w miejscach przejścia przewodów i kabli 

Doradztwo techniczne

W ramach systemu FireWin oferujemy naszym klientom kompleksową pomoc. Dzięki specjalistycznej wiedzy i dogłębnej znajomości suchych konstrukcji oraz zagadnień ochrony przeciwpożarowej, eksperci Knauf mogą doradzić na każdym etapie planowania inwestycji i budowy.

Zapraszamy do kontaktu z doradcami technicznymi działającymi w regionach.

Źródło i zdjęcia: Knauf Sp. z o.o.

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum