Oczyszczalnia na małej działce

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Oczyszczalnia na małej działce

Jednym z problemów, który wiąże się z instalacją przydomowej oczyszczalni ścieków na działce jest z pewnością obszar jaki należy przeznaczyć pod taką inwestycję.

aktualizacja: 2022-09-19 07:42:29

Nie każdy potencjalny Inwestor dysponuje odpowiednio dużą działką, by móc pozwolić sobie na montaż dużego, rozdzielonego na kilka zbiorników urządzenia, którego nie da się zainstalować bez udziału ciężkiego sprzętu.

Na domiar złego, należy również pamiętać o odległościach jakie powinniśmy zachować od poszczególnych obiektów na działce. Na szczęście w tej kwestii, przepisy są jasne.

Odległości jakie należy zachować od obiektów na działce

Granica działki

Jeżeli nasza działka nie należy do dużych, bardzo ważną kwestią będzie odległość miejsca zamontowania oczyszczalni od granicy takiej działki. Przepisy wymagają od nas zachowania co najmniej 2 metrów od granicy działki lub drogi.

Odległość od budynku

Nie dysponując większą powierzchnią, możemy przy wyborze urządzenia zdecydować się na coś, z czym nie będziemy musieli odsuwać się od budynku. Taka możliwość zachodzi, jeżeli wybrana przez nas przydomowa oczyszczalnia ścieków jest oczyszczalnią z napowietrzaniem, ale nie posiada osadnika gnilnego. Jeżeli nasza oczyszczalnia będzie w taki osadnik wyposażona, to nie będzie ona bezwonna i będzie jej dotyczyć norma 5 metrów odległości od budynku. Na szczęście, na rynku są urządzenia kompaktowe, gdzie ściek wpada bezpośrednio do reaktora biologicznego. Dobrym przykładem jest biologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków VH. Nie posiada ona osadnika, którego dotyczą przepisy, co sprawia, że nie podlega normie mówiącej o 5 metrach odległości od budynku.

Przy osadzaniu przydomowej oczyszczalni ścieków trzeba brać pod uwagę wymagane prawnie odległości od innych obiektów na działce
Przy osadzaniu przydomowej oczyszczalni ścieków trzeba brać pod uwagę wymagane prawnie odległości od innych obiektów na działce

Ujęcie wody

Zacznijmy od tego, że woda odpływająca z każdej przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków może zawierać w sobie bakterie. Jest to logiczne, ponieważ to właśnie bakterie tlenowe odpowiadają za pozbywanie się zanieczyszczeń ze ścieku. Z tego powodu, przepis mówiący o 15 metrach odległości oczyszczalni od ujęcia wody i 30 metrach systemu rozsączającego jest jak najbardziej słuszny.

Rurociągi (gaz, woda), przewody elektryczne

W tym przypadku jest to zaledwie 1,5 metra dla rurociągów i jeszcze mniej, 0,8 metra dla przewodów elektrycznych, co nie sprawia dużych problemów.

Drzewa i krzewy

Posadowienie samej oczyszczalni nie ma na nie wpływu. System rozsączania należy odsunąć o 3 metry od drzew i krzewów z uwagi na to, że będzie on dostarczał do gruntu dużo ilości wody, co mogłoby niekorzystnie wpływać na rośliny.

Wymiana oczyszczalni ekologicznej na biologiczną oczyszczalnię VH6 PREMIUM

Mała powierzchnia utrudnia montaż dużych urządzeń

Częstym problemem małych działek jest ich wciśnięcie pomiędzy sąsiednie działki. W takim wypadku, dojazd ciężkim sprzętem może okazać się niemożliwy. Dobrym rozwiązaniem będzie znalezienie urządzenia niewielkich rozmiarów i o obniżonej wadze. Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków występują w wielu konfiguracjach i modelach. Niektóre z nich mogą zaskoczyć niewielkimi gabarytami i okażą się najlepszym rozwiązaniem na małą działkę.

Bezwonność uzyskana przez wyeliminowanie osadnika gnilnego

Niewielka powierzchnia działki sprawia, że przydomowa oczyszczalnia może znaleźć się tuż za naszym oknem. Z tego powodu, warto poszukać urządzenia, które nie będzie generować nieprzyjemnych zapachów. Podstawą jego działania musi być napowietrzanie, ponieważ napowietrzanie ścieku powstrzymuje rozwój procesów gnilnych. Właśnie takie procesy zachodzą w szambie czy osadniku gnilnym.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków VH na małej działce
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków VH6
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków VH6

Wykonanie badań geotechnicznych

Wykonanie badań geotechnicznych gruntu nie jest drogie i może się okazać kluczowe w doborze urządzenia i systemu rozsączania. Inwestycja w przydomową biologiczną oczyszczalnię ścieków to rozwiązanie, które poprawnie wykonane, będzie służyć długie lata. Poprawność wykonania instalacji, w głównej mierze opiera się na dobraniu rozwiązania najlepszego dla konkretnych, występujących na działce warunków gruntowo-wodnych. Jest to tym bardziej istotne dla tych Inwestorów, którzy decydują się wykonać montaż we własnym zakresie.

Wizja lokalna i wycena przez Instalatora

Jeżeli nie jesteśmy zainteresowani samodzielnym montażem i chcemy by instalację wykonała dobra firma, powinniśmy poszukać takiej, której przedstawiciel nie będzie robił nam wyceny telefonicznie. Bez zapoznania się z warunkami w terenie, nie da się zrobić rzetelnej wyceny inwestycji.

Kilka możliwości odprowadzenia wody pościekowej do środowiska

Dysponując małą powierzchnią działki, możemy spotkać się z problemem zbyt małej ilości miejsca dla odpowiedniego systemu rozsączania. Z pomocą mogą przyjść różnego typu rozwiązania. Jeżeli oczyszczalnia jest zgodna z polską i europejską normą, to wodę pościekową można odprowadzić do środowiska na różne sposoby. Możemy np. odprowadzić ją do cieku wodnego, jeżeli taki przebiega w pobliżu lub przez naszą działkę. Możemy taką wodę magazynować i wykorzystywać jako wodę techniczną do podlewania roślin ozdobnych.

Wszystko tak naprawdę zależy od warunków gruntowo-wodnych i to na ich podstawie podejmuje się decyzję, jaki system odprowadzania wody pościekowej będzie najlepszym rozwiązaniem dla danej działki.


www.ekohouse-oczyszczalnie.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania