Do domu jednorodzinnego najlepiej wybrać centralę ze zintegrowaną automatyką. Korzyści to oszczędność czasu koniecznego na montaż (niższe koszty uruchomienia centrali), eliminacja błędów montażowych, gwarancja, że wszystkie podzespoły oraz komponenty są ze sobą kompatybilne i odpowiednio skalibrowane do pracy.
Podstawą są fabrycznie ustawione, najbardziej popularne tryby pracy takie jak: poza domem, normalny, intensywny, turbo, okap, kominek, urlop, nadrzędny. W tym przypadku użytkownik przełącza jedynie fabrycznie zaprogramowane tryby. Takie rozwiązanie jest najlepsze dla osób, które chcą włączyć rekuperację, a potem o niej zapomnieć.
Automatyka typu SMART HOME daje ponadto możliwość integracji wentylacji z innymi systemami w domu oraz podglądu pracy na urządzeniach mobilnych. Jest też możliwość dołączenia dodatkowych elementów sterujących, które poprawiają jakość powietrza. Dobrym przykładem jest zastosowanie czujników stężenia CO2. Stężenie tego gazu jest ściśle uzależnione od liczby osób w domu. Upraszczając – im więcej osób, tym większe stężenie CO2, a co za tym idzie centrala powinna działać ze zwiększoną intensywnością. Po obniżeniu ilości gazu centrala wraca do niższej wydajności, co sprawia, że zużycie energii jest optymalne w stosunku do naszych potrzeb.
Zastosowanie dodatkowych czujników daje wymierne korzyści. Dla porównania bez czujników klasa energetyczna to "A", podczas gdy z czujnikami to "A+", a czasem nawet "A++". Warto mieć to na uwadze.
Paweł Bocian
Kierownik Produktu KOMFOVENT
Ventia Sp. z o.o.