Jakie są zalety wentylacji mechanicznej z rekuperatorem nad wentylacją tradycyjną?

Jakie są zalety wentylacji mechanicznej z rekuperatorem nad wentylacją tradycyjną?

Odpowiedź eksperta: Wentylacja grawitacyjna jest cały czas najbardziej powszechnym rozwiązaniem budowlanym. Powszechność tego systemu wynika z wieloletnich rynkowych standardów oraz teoretycznej skuteczności takiego rozwiązania.

Kominy wentylacyjne są częścią podstawowego projektu i powstają na etapie konstrukcyjnym budynku. System jest praktycznie bezobsługowy, nie wymaga zasilania i regulacji. Ale działanie wentylacji zależy od warunków atmosferycznych – przy małej różnicy temperatur wewnętrznych i zewnętrznych (wiosna/lato) przepływ powietrza słabnie lub zanika. W okresach jesiennych i zimowych działa prawidłowo, ale niesie ze sobą straty ciepła.

 

Dodatkowo silne wiatry mogą odwrócić ciąg w kominie i powodować nawiewanie powietrza do środka. Ważną składową jest także kompensacja nawiewu – przy nowoczesnej i szczelnej stolarce okiennej nie można zapomnieć o nawiewnikach okiennych (lub innym rozwiązaniu) które doprowadzą powietrze do pomieszczeń.

 

Rozwiązaniem alternatywnym jest wentylacja mechaniczna. Prawidłowo zaprojektowana sieć kanałów gwarantuje nam właściwą wymianę powietrza w każdym pomieszczeniu i zapewni komfort bez względu na porę roku. Dodatkowo wymiennik ciepła, który jest obecnie standardem w takich urządzeniach, pozwoli na odzysk części ciepła – nawet 90%. Powietrze jest filtrowane, może być również podgrzane jeśli zdecydujemy się na dołożenie nagrzewnicy do systemu.

 

Praca urządzenia może być zaprogramowana na każdy dzień tygodnia lub sterowana automatycznie przez czujniki stężenia dwutlenku węgla lub wilgotności powietrza. Wentylatory stosowane w rekuperatorach to energooszczędne urządzenia, więc koszty eksploatacyjne nie są wysokie.

Artur Kołacz
Specjalista ds. produktu
ALNOR Systemy Wentylacji Sp. z o.o.
fot. Alnor

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz