Czy układy przeciwzamrożeniowe wpływają na realną sprawność centrali?

Czy układy przeciwzamrożeniowe wpływają na realną sprawność centrali?

W każdej centrali o wyższej sprawności odzysku może zimą dochodzić do zamarzania wymiennika ciepła. Proces następuje stopniowo. Niewielkie zaszronienie nie wpływa w sposób istotny na pracę wymiennika, dopiero gdy strefa objęta zaszronieniem wzrasta wówczas spada sprawność odzysku ciepła centrali. W tej sytuacji włączany jest układ rozmrożeniowy.

Na szybkość zamarzania wymiennika decydujący wpływ ma temperatura zewnętrzna oraz temperatura i wilgotność powietrza wewnętrznego. Jednak czas ten zależy również od miejsca zamontowania centrali (temperatura otoczenia), długości i stopnia izolacji kanałów wentylacyjnych (straty ciepła na kanałach) itp. Zgodnie z powyższym proces ten zależny jest od wielu czynników.

W wyniku szronienia wymiennika ciepła spada jego sprawność temperaturowa, dlatego praca układu rozmrożeniowego centrali wentylacyjnej jest pewnym kompromisem pomiędzy zachowaniem wysokiego współczynnika odzysku ciepła wymienników, a zużyciem dodatkowej energii do ich rozszronienia (np. energii elektrycznej w przypadku zastosowania nagrzewnicy wstępnej).

Magdalena Skórska
Pro-Vent Systemy Wentylacyjne

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz