Jeśli posiadamy własną posesję i budynek mieszkalny takie pozwolenia nie są potrzebne. W przeciwnym wypadku po odpowiednią aprobatę trzeba się udać do wspólnoty mieszkaniowej lub firmy zarządzającej budynkiem, w którym mieszkamy. Jest to o tyle istotne, że w razie niedopełnienia tych formalności, montaż klimatyzacji nie może być wykonany, a w razie zignorowania powyższego, wiązać się to może z różnymi niedogodnościami. Pamiętajmy więc o tym przed przystąpieniem do prac.
Instalacja klimatyzacji w nowym budownictwie nie wymaga od właściciela mieszkania posiadania pozwolenia tylko wtedy, gdy metraż balkonu został wliczony do całkowitej powierzchni mieszkania. Wówczas taka powierzchnia uznawana jest jako własność prywatna i nie wymaga zewnętrznej aprobaty. Można zatem spokojnie przystąpić do montażu jednostki zewnętrznej na balkonie. Jednak gdy mieszkanie nie posiada balkonu, a lokator musi zamontować klimatyzację, wówczas można to zrobić poprzez instalację urządzenia na dachu, prowadząc instalację chłodniczą przez kanał wentylacyjny. W tym przypadku wymagana jest zgoda wspólnoty.
Sam
montaż wybranego systemu klimatyzacji należy zlecić autoryzowanemu instalatorowi, który posiada stosowne uprawnienia oraz narzędzia do wykonania tego typu pracy. Montaż w taki sposób gwarantuje zachowanie odpowiednich standardów instalacji, zapewnienie poprawności i bezpieczeństwa działania urządzenia oraz utrzymania warunków gwarancji. Zakup urządzenia w nieautoryzowanych punktach sprzedaży (jak np. sklepy internetowe nie będące częścią krajowego kanału dystrybucji) wiąże się z ryzykiem nie posiadania gwarancji ważnej na terenie Polski.
Marek Myszkiewicz
AE Academy and Technical Manager LG Electronics
fot. LG