Z czego zbudowany jest wymiennik gruntowy?

Z czego zbudowany jest wymiennik gruntowy?

Wymiennik gruntowy jest bardzo prosty w konstrukcji. Wystarczy w ziemi rozprowadzić rury, którymi będzie przepływać powietrze wentylacyjne, albo wykonać szczelne złoże żwirowe, gdzie powietrze będzie płynąć między kamykami żwiru.

Streszczenie artykułu
Wymiennik gruntowy to prosty i tani w eksploatacji system chłodzenia powietrza wentylacyjnego, dostępny w dwóch wariantach: rurowym (przeponowym) i żwirowym (bezprzeponowym). Dzięki kontaktowi z chłodniejszym gruntem powietrze może ochłodzić się nawet o 12°C, choć system nie pozwala na regulację ilości ani temperatury powietrza w pomieszczeniach.

Rurowy wymiennik gruntowy jest nazywany przeponowym. W ogródku zakopuje się system rur, którymi przepływa powietrze.

Przepływając przez ten system będzie się ochładzać od ścianek rur stykających się z dużo chłodniejszym gruntem. Jeżeli rury będą odpowiednio długie, powietrze wypływające z wymiennika może mieć nawet o 12°C niższą temperaturę niż na dworze! Dzięki temu zamiast 40-stopniowego upału można mieć w domu tylko 28-30°C!

Schemat: Budowa gruntowego rurowego wymiennika ciepła
Budowa gruntowego rurowego wymiennika ciepła

Żwirowy wymiennik gruntowy, zwany bezprzeponowym, tworzy warstwa żwiru ułożona na folii w wykopie, przykryta od góry folią i przysypana ziemią. Powietrze wpływa do wymiennika przez stojącą w ogrodzie czerpnię i przepływając pomiędzy kamieniami ochładza się o 10-12°C. Umieszczona w ogrodzie czerpnia powietrza jest wyposażona w filtr oczyszczający zasysane powietrze.

Przed wpłynięciem do instalacji w domu powietrze jest ponownie oczyszczane, ale tutaj możemy użyć dowolnego, satysfakcjonującego nas filtra. Oczyszczone dwukrotnie powietrze pozbawione jest kurzu i pyłków. System ten może współpracować z wentylacją z odzyskiem ciepła. Chociaż system ten jest bardzo tani w eksploatacji, nie uda nam się regulować ani ilości ani temperatury powietrza wentylacyjnego w poszczególnych pomieszczeniach.

Schemat: Budowa gruntowego żwirowego wymiennika ciepła
Budowa gruntowego żwirowego wymiennika ciepła
Redakcja BD
FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Co to jest wymiennik gruntowy i jakie są jego rodzaje?

    Wymiennik gruntowy to system chłodzenia powietrza wentylacyjnego, który wykorzystuje kontakt powietrza z chłodniejszym gruntem. Istnieją dwa rodzaje wymienników gruntowych: rurowy (przeponowy) i żwirowy (bezprzeponowy).
  • Jak działa rurowy wymiennik gruntowy?

    Rurowy wymiennik gruntowy składa się z zakopanych w ziemi rur, przez które przepływa powietrze. Ochładza się ono poprzez kontakt z chłodniejszymi ściankami rur, co może obniżyć temperaturę powietrza o nawet 12°C.
  • Jak działa żwirowy wymiennik gruntowy?

    Żwirowy wymiennik gruntowy to warstwa żwiru w wykopie, przez którą przepływa powietrze. Powietrze ochładza się, przepływając między kamykami żwiru, co obniża jego temperaturę o 10-12°C.
  • Jakie są zalety gruntowego wymiennika ciepła?

    Główne zalety to: możliwość znacznego obniżenia temperatury powietrza (nawet o 12°C), dwukrotne oczyszczenie powietrza z kurzu i pyłków, oraz współpraca z wentylacją z odzyskiem ciepła. System jest także tani w eksploatacji.
  • Jakie są ograniczenia gruntowego wymiennika ciepła?

    Nie można regulować ilości ani temperatury powietrza wentylacyjnego w poszczególnych pomieszczeniach, co ogranicza jego funkcjonalność w bardziej zaawansowanych systemach wentylacyjnych.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

r-32
27-12-2011 20:10
Cytat Droga redakcjo!!!!Jeśli chcecie informować ludzi o czymś to dobrze się z tym zapoznajcie !!!! Gruntowy wymiennik Ciepła bezprzeponowy - żwirowy jest wykonany od góry także izolacją termiczną, o której zapomnieliście poczytajcie ...
sulent
27-12-2011 17:20
A tutaj można zobaczyć rysunki techniczne żwirowca łącznie z wymiarami i pomiarami, kubatura 36,45 m3 - czyli dla domu coś ok. 140-150 m2:http://ir.ptir.org/artykuly/pl/100/IR%28100%29_2095_pl.pdf
Gość Niedowiarek
12-08-2010 19:03
Droga redakcjo!!!! Jeśli chcecie informować ludzi o czymś to dobrze się z tym zapoznajcie !!!! Gruntowy wymiennik Ciepła bezprzeponowy - żwirowy jest wykonany od góry także izolacją termiczną, o której zapomnieliście poczytajcie najpierw o nich artykuły ekspertów.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz