Agregat powinien być osłonięty przed silnym wiatrem. Jednocześnie należy zapewnić dobrą cyrkulację powietrza. W ten sposób nie będzie on zaciągał z powrotem wyrzucanego z pomieszczenia zużytego powietrza.
W przypadku domów jednorodzinnych dobrym rozwiązaniem jest montaż agregatu obok budynku. Nie zaburza on wtedy estetyki elewacji i ma odpowiednie warunki do wydajnej pracy. Natomiast w przypadku mieszkań w budynkach jednorodzinnych agregaty najczęściej montuje się na balkonach.
Elewacja budynku oczywiście też stanowi świetne miejsce do montażu agregatu. Jednak w pewnych przypadkach utrudnia to serwisowanie. Szczególnie w sytuacji, gdy urządzenie jest zamontowane na wysokości lub w trudno dostępnym miejscu.
Dach często jest wykorzystywany do montażu jednostek zewnętrznych, szczególnie w przypadku obiektów komercyjnych. W takim wypadku należy pamiętać o odpowiednim wypoziomowaniu agregatu.
Należy wystrzegać się montażu jednostki zewnętrznej w piwnicy, na strychu lub poddaszu. Technicznie jest to możliwe, jednak urządzenie nie będzie mieć odpowiednich warunków do prawidłowej pracy.
Kamil Marciniak
Junior Product Manager ds. Klimatyzacji Rotenso
fot. otwierająca: thermosilesia.pl