Kolejna decyzja to miejsce montażu: czy będzie podwieszony pod sufitem, czy stojący na podłodze, czy wiszący na ścianie. Układ króćców łączących urządzenie z systemem dystrybucji powietrza ma tu także niebagatelne znaczenie.
Trzeba pamiętać o łatwym dostępie serwisowym do centrali umożliwiającym wymianę filtrów, czyszczenie wymiennika, czy dostęp do elektroniki.
Jakie będą koszty utrzymania centrali pokazuje nam klasa energetyczna urządzenia. Na nią składa się odzysk ciepła i zużycie prądu. To jasny wskaźnik dla klienta, że to jest urządzenie o dobrej efektywności.
Kolejny parametr to moc akustyczna, czyli głośność rekuperatora. Ta wartość informuje nas ile decybeli "produkuje" rekuperator od obudowy (Ważne: nie jest to głośność całej instalacji). Im niższa wartość tym lepiej, bo ciszej.
Wymiennik jest niezwykle istotnym elementem budowy rekuperatora, to właśnie od niego zależy sprawność odzysku urządzenia.
Dla niektórych ważnym aspektem będzie usuwanie zbędnej wilgoci (wymiennik przeciwprądowy będzie idealny). Dla innych jej odzysk stanowi podstawę działania centrali (wtedy warto postawić np. na wymiennik przeciwprądowy-entalpiczny).
Marcin Mańkowski
Kierownik ds. promocji Alnor
fot. otwierająca: Alnor