Filtry w rekuperatorze znajdują się po stronie czerpni oraz po stronie powietrza wywiewanego, zawsze przed wymiennikiem ciepła.
W rekuperatorach stosuje się standardowo włókniny filtracyjne klasy Iso Coarse (G4), które wyłapują między innymi drobiny kurzu, grubszy pył, pyłki traw i drzew. W przypadku większości modeli rekuperatorów, dostępne są również filtry dokładne ePM1 55% (F7). Mają one wyższą skuteczność i mogą zatrzymywać dodatkowo roztocza, pył węglowy, częściowo smog i bakterie oraz do 55% drobnego pyłu, spalin.
Filtry w rekuperatorze wymienia się cyklicznie, co około 3 miesiące - czyli 4 razy w roku. Natomiast filtry dokładne, które wyłapują również mniejsze zanieczyszczenia, trzeba wymieniać częściej - nawet raz w miesiącu, w okresach silnego zapylenia powietrza zewnętrznego.
Alergicy, którym zależy na tym, aby usunąć z powietrza smog, alergeny wziewne, bakterie, wirusy, związki chemiczne będące składnikiem smogu, mogą wykorzystać filtry antysmogowe, które montuje się za rekuperatorem, po stronie powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Bardzo dobre filtry antysmogowe mają skuteczność nawet do 99,95%, dzięki temu powietrze w domu jest świeże i czyste.
Magdalena Skórska
Projektant Instalacji Sanitarnych PRO-VENT
Na zdjęciu otwierającym: Każdy rekuperator wyposażony jest w dwa filtry. Jeden umieszczony jest od strony powietrza świeżego, zewnętrznego, a drugi od strony powietrza wywiewanego z pomieszczeń. Można jednak dodać do instalacji osobne filtry o znacznie większej skuteczności. (fot. PRO-VENT)