Rozwiązaniem, które w największym stopniu ogranicza ucieczkę ciepła przez wentylację jest gruntowy wymiennik ciepła.
Co to jest gruntowy wymiennik ciepła?
Zastosowanie GWC gwałtownie podnosi efektywność całego systemu wentylacji mechanicznej w budynku. To z kolei ma przełożenie na radykalne ograniczenie ucieczki ciepła z budynku wraz z powietrzem wywiewanym, czyli po prostu na niższe rachunki.
Zimą, GWC skutecznie podnosi temperaturę powietrza wentylacyjnego. Co to oznacza w praktyce? Wiadomo, że aby utrzymać w budynku komfortową temperaturę np. +21°C zimą, budynek trzeba ogrzewać. Nie wystarczy go ogrzać raz, źródło grzewcze musi być włączone całą zimę. Dlaczego? Ponieważ z budynku ciepło zawsze ucieka. Dlatego decydujemy się na stawianie domów energooszczędnych czy wręcz pasywnych, żeby tę ucieczkę ciepła - przez ściany, okna, dach i podłogę - ograniczyć. Jednak aby stworzyć w takim szczelnym budynku warunki do zdrowego i komfortowego życia musimy dostarczać do niego świeże powietrze, niezbędne do oddychania. Nie możemy cały czas oddychać tym samym powietrzem, ponieważ ulega ono po prostu "zużyciu".

Dlaczego warto wentylować dom?
Temperatura po przejściu przez GWC jest zawsze dodatnia, co eliminuje konieczność stosowania wstępnych nagrzewnic elektrycznych. Dodatkowo, podnosi to sprawność odzysku ciepła w samej centrali wentylacyjnej i praktycznie uniezależnia ją od chwilowych temperatur zewnętrznych. Ponieważ całość procesu wentylacji jest niezwykle efektywna (straty wentylacyjne są zredukowane w maksymalnym stopniu) wskazane jest dobieranie optymalnych układów wentylacyjnych (pod kątem ilości powietrza), które zapewniają komfortowe i zdrowe warunki w budynku.

Magdalena Skórska
www.pro-vent.pl
Dodaj komentarz