Powietrze wypełniające wnętrze pomieszczeń ulega zużyciu w wyniku oddziaływania różnych czynników związanych z funkcją i wyposażeniem pomieszczeń. W wyniku codziennego funkcjonowania (oddychania, gotowania, suszenia, prasowania, kąpieli w łazience, podlewania kwiatów), powietrze zmienia swój skład oraz ulega zawilgoceniu.
Data publikacji: 2023-05-09
Data aktualizacji: 2023-05-10
Technologie stosowane w nowoczesnym budownictwie sprawiają, że budynek jest bardzo szczelną konstrukcją. Dlatego brak odpowiedniej wentylacji, oprócz samego uczucia dyskomfortu, jest także sporym zagrożeniem dla zdrowia osób w nim przebywających. W związku w tym, prawidłowo działająca wentylacja jest bardzo ważna.
Jak prawidłowo wentylować małe domy i mieszkania?
Ilość powietrza świeżego, które należy doprowadzić do domu czy mieszkania zależy od powierzchni budynku (lokalu). Z łazienek, toalet czy kuchni, czyli tzw. pomieszczeń brudnych zawsze należy powietrze usunąć i jednocześnie doprowadzić do pomieszczeń czystych (sypialni, pokoi dziennych itp.) To właśnie całkowita ilość powietrza wentylacyjnego determinuje wielkość systemu wentylacji. Innymi słowy informuje Instalatora jak dużą dobrać jednostkę wentylacyjną.
Oczywiście dla niedużych domów oraz mieszkań ilość powietrza wentylacyjnego będzie mniejsza i może wynosić na przykład 120 m3/h. Wartość ta oznacza, że w ciągu godziny należy dostarczyć oraz usunąć z budynku (lokalu) 120 m3 powietrza.
Wentylacja powinna być ciągła, skuteczna, cicha i co bardzo ważne - energooszczędna. Dlatego, nie ma lepszej alternatywy niż wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Tylko takie rozwiązanie zapewnia stały dopływ czystego i świeżego powietrza zewnętrznego i jednocześnie daje pełną kontrolę poprzez fabrycznie zabudowaną automatykę. Wygłuszona konstrukcja, spasowane wentylatory oraz niskie opory własne urządzenia to gwarancja cichej pracy. Ta cecha jest niezwykle istotna, szczególnie w małych domach czy mieszkaniach.
Do wentylacji mniejszych powierzchni idealnie sprawdzają się nieduże, kompaktowe centrale wentylacyjne z wymiennikami entalpicznymi. Ich konstrukcja umożliwia swobodny montaż w szafie, pod sufitem, nad pralką czy lodówką. Innymi słowy, została zaprojektowana tak by przy zwartej i szczelnej konstrukcji umożliwić pełną funkcjonalność oraz nie ograniczać aranżacji wnętrza.