Czy wiesz że klimatyzator przenośny może bardzo skutecznie schłodzić wnętrze domu czy mieszkania? W ciągu ostatnich lat dokonał się niebywały postęp w konstrukcji tych urządzeń. Co się zmieniło?
- Klimatyzatory przenośne mogą stać także na zewnątrz mieszkania czy domu. Mogą być z jedną rurą i z dwoma rurami. Zyskały na efektywności, a obniżyły poziom hałasu.
- Dokonała się rewolucja w zastosowaniu czynników chłodniczych. Ekologiczny gaz R290 sprawił, że klimatyzatory są wydajniejsze, energooszczędne i cichsze.
- Wiele modeli ma sterowanie za pomocą aplikacji w telefonie.
- Niektóre klimatyzatory mają filtry HEPA - znany między innymi z odkurzaczy - zatrzymujące kurz, alergeny i… smog.
- Coraz popularniejsze są klimatyzatory o większej mocy - 3-4 kW, a nawet więcej. Mogą schłodzić większą powierzchnię - nawet 40 m2.
Dzisiaj klimatyzator przenośny może być skutecznym zamiennikiem klimatyzacji stacjonarnej - rozwiązań typu split. Jaki klimatyzator wybrać? Oto poradnik najlepszego specjalisty od klimatyzacji przenośnej, Waldemara Jarzynki z firmy Uni-Lux. Pan Waldemar jak zobaczycie, nie tylko jest fachowcem, ale ma też poczucie humoru…
Klimatyzator wewnątrz pomieszczenia:
Standardowe umiejscowienie klimatyzatora. Jest to klasyczne rozwiązanie znane od lat. Rura gorącego powietrza zamocowana w oknie, drzwiach balkonowych lub w otworze w ścianie. Jest to klasyczne rozwiązanie znane od lat.
Zalety:
- łatwy montaż;
- z reguły niższa cena takiego modelu.
Minusy:
- jest mniej efektywny w chłodzeniu, ponieważ jednocześnie usuwa powietrze z pomieszczenia;
- głośna praca - im większa moc tym jest głośniejszy.
Klimatyzator z jedną rurą na zewnątrz pomieszczenia:
Rura zimnego powietrza zamocowana w oknie, drzwiach balkonowych lub w otworze w ścianie. Klimatyzator pompuje zimne powietrze do pomieszczenia.
Zalety:
- klimatyzator nie zajmuje miejsca w pomieszczeniu;
- jest cichy (cały hałas na zewnątrz);
- wentyluje świeżym powietrzem z zewnątrz;
- jest efektywniejszy o około 30 % od standardowego klimatyzatora, a więc lepiej chłodzi.
Minusy:
- minusem jest cena - jest droższy od standardowego klimatyzatora.
Klimatyzator z dwoma rurami wewnątrz pomieszczenia:
Dwie rury zamocowane obok siebie w oknie, drzwiach balkonowych lub otworach w ścianie. Jedną rurą klimatyzator pobiera powietrze z zewnątrz, zaś drugą usuwa powietrze już ogrzane na zewnątrz. Działa podobnie jak klimatyzacja typu split. Nieliczne modele klimatyzatorów mają możliwość zamontowania drugiej rury lub adaptera gorącego powietrza ( tzw. plenum) wraz z druga rurą.
Zalety:
- wysoka efektywność chłodzenia, porównywalna z typowymi systemami typu Split;
- możliwość obniżenia temperatury do bardzo niskiego poziomu;
- dzięki drugiej rurze cichszy niż typowy model z jedną rurą.
Minusy:
- dwie rury, a więc estetyka;
- cena - droższy od standardowego modelu klimatyzatora.
Klimatyzator z dwoma rurami na zewnątrz pomieszczenia:
Dwie rury zamocowane obok siebie w oknie, drzwiach balkonowych lub otworach w ścianie. Jedną rurą klimatyzator pobiera powietrze z pomieszczenia, chłodzi je i zwraca drugą rurą do pomieszczenia - a więc działa jak klasyczna klimatyzacja typu split. Bardzo nieliczne modele klimatyzatorów mają możliwość zamontowania adaptera zimnego powietrza ( tzw. plenum) wraz z druga rurą.
Zalety:
- wysoka efektywność chłodzenia, porównywalna z typowymi systemami typu Split;
- dzięki umiejscowieniu na zewnątrz - bardzo cichy.
Minusy:
- dwie rury;
- cena - droższy od standardowego modelu.
Klimatyzator przenośny nie schłodzi całego domu czy mieszkania, ale skutecznie obniży latem temperaturę w pomieszczeniu. Najwyższe modele konkurują z klimatyzacja typu split. A więcej dowiecie się z filmu. Zapraszamy na spotkanie z panem Waldemarem.
Poznaj również opinię naszych Klubowiczów na temat klimatyzatora przenośnego.