Ile świeżego powietrza potrzebuje Twój dom?

Ile świeżego powietrza potrzebuje Twój dom?

Dbając o odpowiednią ilość i jakość powietrza w domu, należy pamiętać o kluczowych przepisach dotyczących wentylacji. Zgodnie z nimi, każde pomieszczenie wymaga odpowiedniego usuwania zużytego powietrza oraz napływu świeżego.

Odpowiednia ilość i jakość powietrza

Zgodnie z przepisami, wentylacja - niezależnie od jej rodzaju - musi usuwać zużyte powietrze z konkretnych pomieszczeń w ilości co najmniej:

  • 70 m3/h - z kuchni z kuchenką gazową;
  • 50 m3/h - z kuchni z kuchenką elektryczną;
  • 50 m3/h - z łazienki; 30 m3/h - z oddzielnego WC;
  • 15 m3/h - z pomieszczeń pomocniczych bez okna (garderoba, spiżarnia itp.);
  • 30 m3/h - z pokoi mieszkalnych, które oddzielają od kuchni lub łazienki więcej niż dwie pary drzwi (albo znajdują się na innej kondygnacji).

Taka sama ilość świeżego powietrza musi w tym czasie napływać do pozostałych wnętrz (sypialni, salonu itp.). Równocześnie należy zapewnić przepływ powietrza od pomieszczeń z nawiewem do tych z wyciągiem. Konieczne są więc wycięcia w drzwiach lub otwory wentylacyjne.

W typowym domu jednorodzinnym w ciągu godziny usuwane jest 150-200 m3 zużytego powietrza. W godzinach nocnych, można zmniejszyć intensywność wentylacji o maksymalnie 40%. W kuchni dobrze jest dodatkowo zamontować wentylator wyciągowy, pozwalający czasowo zwiększyć strumień usuwanego powietrza do przynajmniej 120 m3/h.

Oprócz ilości napływającego powietrza istotna jest jego jakość. W budynkach z wentylacją mechaniczną z rekuperatorem wyposażonym w filtry, zadbanie o to polega na systematycznym kontrolowaniu stopnia zabrudzenia filtrów i ich wymianie. W domach z wentylacją grawitacyjną lub hybrydową napływające do wnętrz powietrze można filtrować, korzystając z zamontowanych w oknach (lub ścianach) nawiewników, wyposażonych w filtry, oraz z markiz antysmogowych. Dodatkowo można oczyszczać je i nawilżać za pomocą oczyszczaczy i nawilżaczy, ustawianych w pomieszczeniach.

Dowiedz się więcej o wentylacji w domu ➡️ 3 powody, dla których instalujemy rekuperację w domu

Redakcja BD
Fot. otwierająca: Ventia

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz