Mechaniczna wentylacja wyciągowa to taka, w której wyciąg powietrza zapewniają zasilane elektrycznie wentylatory, zaś nawiew odbywa się przez nawiewniki okienne lub ścienne - analogicznie jak w systemie grawitacyjnym. W naszym kraju taki sposób wentylowania całego domu jest rzadkością, jednak bardzo często stosuje się tego rodzaju wentylację jako wspomagającą w łazienkach i kuchniach (okapy).
Podstawową zaletą jest tu fakt, że wymiana powietrza nie jest uzależniona od warunków zewnętrznych. Ponadto może być ona bardzo intensywna i da się nią w pełni sterować. Oczywiście, nie można tu mówić o energooszczędności, gdyż ciepłe powietrze jest po prostu wyrzucane z budynku.
Wentylatory bardzo często dodaje się w pomieszczeniach, w których wentylacja grawitacyjna okazuje się niewydolna, choćby w łazienkach. Niestety, bardzo często popełnia się przy tym zasadniczy błąd. Mianowicie wyłączony wentylator nie może blokować napływu powietrza do kanału wyciągowego. W związku z tym nie powinien on zajmować całej powierzchni kratki wentylacyjnej. Kratkę i otwór wlotowy do kanału trzeba odpowiednio powiększyć, tak aby przepływ powietrza był zawsze zachowany.
Wykorzystanie zalet wentylacji grawitacyjnej oraz wymuszonej wentylatorami to z kolei podstawa działania wentylacji hybrydowej. Tu jednak zwykle wykorzystuje się specjalne nasady kominowe wyposażone w wentylator. Wentylator włącza się w niej tylko wówczas, gdy wentylacja grawitacyjna okazuje się niewydolna. Wyłączony nie blokuje jednak ruchu powietrza. Atutem tego rozwiązania jest przy tym fakt, że w pomieszczeniu nie słyszymy szumu pracującego wentylatora, gdyż znajduje się on ponad dachem.
Dowiedz się więcej o systemach wentylacji ➡️ Jak działa wentylacja hybrydowa?
Redakcja BD
Fot. otwierająca: Uniwersal