Rekuperacja: świeże powietrze, oszczędność energii i komfort

Rekuperacja: świeże powietrze, oszczędność energii i komfort

Wentylacja z rekuperatorem, zwana mechaniczną wentylacją nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła, staje się coraz bardziej popularna w polskich domach. To system, w którym ruch powietrza jest wymuszony mechanicznie przez wentylatory, a powietrze nawiewane ogrzewane jest ciepłem odzyskanym z powietrza usuwanego.

Wentylacja z rekuperatorem to popularne określenie tego co fachowo nazywa się mechaniczną wentylacją nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła. Ta nazwa - chociaż zdecydowanie zbyt długa i trudna do użytku na co dzień - precyzyjnie opisuje jednak jej najważniejsze cechy. Przede wszystkim to, że cały ruch powietrza - zarówno nawiew, jak i wyciąg - wymuszony jest mechanicznie, za sprawą pracy wentylatorów. Ponadto w tym systemie możliwy jest odzysk ciepła, czyli ogrzewanie powietrza nawiewanego ciepłem odebranym z tego już usuwanego.

W takim układzie mamy centralę wentylacyjną, popularnie określaną właśnie mianem rekuperatora, sieć kanałów nawiewnych (dostarczanie powietrza świeżego) i wywiewnych (wyciąg powietrza zużytego), czerpnię powietrza zewnętrznego oraz jego wyrzutnię. W centrali znajdują się wentylatory wprawiające powietrze w ruch, wymiennik ciepła, filtry i rozmaity dodatkowy osprzęt.

Zasadnicza różnica, względem wentylacji grawitacyjnej, polega na tym, że nie są potrzebne pionowe kanały kominowe oraz nawiewniki okienne. Trzeba natomiast rozprowadzić w budynku sieć kanałów nawiewnych i wywiewnych.

Podstawową zaletą tego systemu jest pełna kontrola nad wymianą powietrza. Tu warunki zewnętrzne nie mają żadnego znaczenia. Ponadto nie marnujemy ciepła. Z tego względu wentylacja z rekuperatorem jest praktycznie standardem w domach energooszczędnych. Jednak i w tych standardowych oraz remontowanych zyskuje na popularności. Wszystko dlatego, że paliwa i energia są drogie, a w ograniczeniu strat ciepła przez wentylację tkwi naprawdę duży potencjał. Nie można też zapominać o tym, że w przypadku mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej dostarczane powietrze jest oczyszczane przez filtry. Szczególnie dla osób uczulonych na pyłki roślin to ogromna zaleta.

Wentylacja z rekuperatorem ma, oczywiście, także słabe strony. Przede wszystkim wymaga fachowego zaprojektowania i wykonania. Szczególnie trudne jest to w domach remontowanych, gdzie podstawowym wyzwaniem jest odpowiednie rozprowadzenie i ukrycie rurociągów. Nie można też zapominać, że wykonanie takiego systemu jest dość kosztowne.

Dowiedz się więcej o systemach wentylacji ➡️ Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem - montaż i działanie

Redakcja BD
Fot. otwierająca: PRO-VENT

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz