Rekuperacja: jak zaplanować idealną instalację?

Rekuperacja: jak zaplanować idealną instalację?

Skuteczność wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zależy w dużej mierze od odpowiedniego planowania i montażu. Kluczowe jest zatrudnienie doświadczonej firmy, która przygotuje projekt rekuperacji dostosowany do specyfiki budynku.

Skuteczność wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w dużej mierze zależy od jej właściwego zaplanowania i montażu. Warto do tego zatrudnić doświadczoną fi rmę, która w pierwszej kolejności przygotuje projekt rekuperacji - powinien być on dopasowany do konkretnego budynku. Planując ilość powietrza nawiewanego i wyciąganego bierze się bowiem pod uwagę m.in. liczbę domowników oraz układ pomieszczeń. Zadaniem specjalistów jest też dobór średnicy kanałów wentylacyjnych oraz ustalenie trasy ich przebiegu.

Projekt instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła musi też uwzględniać to, w jaki sposób ogrzewany jest budynek. W tym miejscu ważne zastrzeżenie - przy rekuperacji można zastosować jedynie kotły z zamkniętą komorą spalania.

Aby rekuperacja działała skutecznie, budynek musi być szczelny, czyli pozbawiony miejsc, przez które powietrze przepływa w sposób niekontrolowany. Nieszczelności występują zazwyczaj w miejscu osadzenia okien i drzwi (gdy podczas prac nie zastosowano tzw. montażu warstwowego), a także na poddaszu (folia paroizolacyjna w połaciach dachu musi być starannie ułożona). Z tego względu w domach z rekuperacją nie stosuje się nawiewników.

Do instalacji wentylacyjnej z rekuperacją nie podłącza się garażu i kotłowni. W tych pomieszczeniach za wymianę powietrza powinna odpowiadać wentylacja grawitacyjna.

Dowiedz się więcej o rekuperacji ➡️ Budowa domu z rekuperacją - fotoreportaż

Redakcja BD
Fot. otwierająca: PRO-VENT

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz