Parametry centrali wentylacyjnej - na co zwrócić uwagę?

Parametry centrali wentylacyjnej - na co zwrócić uwagę?

Wybierając centralę wentylacyjną, warto zwrócić uwagę na kluczowe parametry użytkowe oraz dodatkowe wyposażenie, które wpływają na jej efektywność i funkcjonalność. Kluczowym aspektem jest wydajność centrali, określająca ilość powietrza, jaką jest w stanie przetworzyć.

Parametry centrali

Przy wyborze centrali wentylacyjnej warto zwrócić uwagę nie tylko na typ zastosowanego wymiennika, ale również na parametry użytkowe i wyposażenie.

Kluczowa jest jej wydajność, czyli ilość powietrza, jaką daje. Ściśle powiązaną z nią wartością jest spręż, a więc zdolność do pokonania oporów przepływu powodowanych przez rurociąg, filtry itp. Im opory te są mniejsze, tym większy jest przepływ powietrza.

Dlatego oba parametry należy rozpatrywać łącznie. Przy wyborze warto zapoznać się z wykresami pokazującymi zależność pomiędzy wydajnością centrali (m³/h) a sprężem dyspozycyjnym (Pa). W domach jednorodzinnych za standard uznaje się wartości od 200 do 400 m³/h przy sprężu 150-200 Pa.

Dużo zależy jednak od specyfiki projektu - długości, średnicy i przebiegu kanałów wentylacyjnych. Dlatego najpierw projektant instalacji musi ustalić, z jakich pomieszczeń - i w jakiej ilości - powietrze będzie usuwane, a do jakich dostarczane.

Innym ważnym parametrem rekuperatora jest sprawność, która informuje o tym, jaka część ciepła z usuwanego powietrza zostaje ponownie wykorzystana do ogrzania tego nawiewanego z zewnątrz. Im jest ona wyższa, tym lepiej.

Przykładowo sprawność na poziomie 85% oznacza, że ponownie zostało wykorzystane 85% ciepła, a 15% stracone. Parametr ten zależy od temperatury powietrza wewnętrznego (usuwanego) i zewnętrznego (nawiewanego) oraz jego przepływu, dlatego przy porównaniu różnych central trzeba zwrócić uwagę, aby warunki pracy, dla których wyznaczono sprawność, były identyczne.

Ważnym kryterium wyboru jest też wyposażenie centrali. Bardzo przydatna jest np. wspomniana nagrzewnica. Wstępna umożliwia odszranianie wymiennika, natomiast wtórna dogrzewa powietrze w domu.

Innym wartym uwagi elementem jest by-pass, który pozwala na ominięcie wymiennika przez strugi powietrza w momencie, gdy temperatura w domu i na zewnątrz jest zbliżona. Dzięki temu można obniżyć zużycie prądu przez wentylatory.

Dowiedz się więcej o rekuperacji ➡️ Dlaczego warto wybrać wentylację z rekuperacją?

Redakcja BD
Fot. otwierająca: PRO-VENT

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz