Wymiennik ciepła - serce rekuperacji

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Wymiennik ciepła - serce rekuperacji

Wymienniki ciepła stanowią serce systemu rekuperacji, odpowiadając za efektywne odzyskiwanie energii z powietrza usuwanego z budynków. Najczęściej stosowanymi modelami są wymienniki przeciwprądowe, które cechują się wysoką sprawnością, dochodzącą do ponad 90%.

aktualizacja: 2024-06-05 10:53:57

Ze względu na kluczową rolę, jaką pełnią w rekuperacji wymienniki, warto scharakteryzować oferowane w sprzedaży typy. Najczęściej stosowane są modele przeciwprądowe. Ich nazwa bierze się stąd, że strumienie powietrza płyną równolegle w przeciwnych kierunkach.

Popularność zawdzięczają wysokiej sprawności odzysku, która dochodzi do ponad 90%. Do ich wad należy zaliczyć duże opory przepływu i trudność czyszczenia. Ponadto są podatne na zamarzanie skroplin.

Wymiennik można przed tym zabezpieczyć stosując wspomniany GWC, który umożliwia ogrzanie nawiewanego powietrza. Jeżeli GWC nie ma, to rolę zabezpieczenia przed zamarzaniem skroplin może pełnić elektryczna nagrzewnica wstępna albo funkcja czasowego wyłączenia nawiewu. W tym drugim przypadku przez wymiennik płynie tylko ciepłe, usuwane z wnętrz powietrze i wymiennik się ogrzewa.

Wymienniki obrotowe mają kształt walca z kanałami biegnącymi równolegle do jego osi. Wymiennik obraca się i tymi samymi kanałami przepływa naprzemiennie ciepłe powietrze usuwane i chłodne nawiewane. Ich zaletą jest możliwość odzysku wilgoci, a także odporność na szronienie, nawet w bardzo niskiej temperaturze. Mankamentami zaś możliwość mieszania się strumieni powietrza nawiewanego i usuwanego oraz wyższa od przeciwprądowych cena.

W wymiennikach krzyżowych kanały z wywiewanym (ciepłym) i nawiewanym (zimnym) powietrzem ustawione są nie równolegle, a prostopadle. Kosztują najmniej z wymienionych, ale ze względu na niższą sprawność cieszą się obecnie znacznie mniejszym zainteresowaniem.

W sprzedaży są też centrale z wymiennikami krzyżowo-przeciwprądowymi, które są połączeniem tych dwóch typów.

Dowiedz się więcej o rekuperacji ➡️ Rekuperacja - sposób na walkę z wilgocią w domu

Redakcja BD
Fot. otwierająca: PRO-VENT

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!