Jak oszczędny i cichy może być klimatyzator? I od czego to zależy?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Jak oszczędny i cichy może być klimatyzator? I od czego to zależy?

Podstawową funkcją każdego klimatyzatora jest chłodzenie. Jednak naprawdę dobre urządzenia oferują znacznie więcej - zużywają niewiele energii, są ciche, skutecznie oczyszczają powietrze we wnętrzach, mogą też je ogrzewać. A to wszystko stanowi tylko część możliwości klimatyzatorów Etherea.

aktualizacja: 2022-07-01 05:33:09

W obecnie budowanych domach upał potrafi być naprawdę dokuczliwy. W szczególności dotyczy to pokoi na poddaszu oraz salonów z dużymi oknami tarasowymi na nasłonecznionych ścianach. Wiele osób chętnie założyłoby tam klimatyzatory, ale obawia się uciążliwego szumu, złej jakości powietrza i wysokich kosztów eksploatacji. Niesłusznie, bo nowoczesne klimatyzatory, takie jak Etherea, w trybie cichym generują dźwięk na poziomie zaledwie 19 dB, a to poziom "hałasu" w lesie w środku nocy. O ile więc nasza głowa nie znajdzie się tuż przy samej jednostce wewnętrznej klimatyzatora, to trudno nam będzie w ogóle usłyszeć, że on działa.

O jakość powietrza też nie musimy się obawiać, bo dzięki technologii nanoe X klimatyzator zbliża się działaniem do oczyszczacza powietrza, neutralizując niektóre pyłki, kurz, zapachy, wirusy i bakterie. Do tego z oczyszczającej mocy technologii nanoe X możemy korzystać nawet nie uruchamiając funkcji chłodzenia lub ogrzewania.

Wreszcie, koszty chłodzenia w przypadku klimatyzatorów Etherea są bardzo niskie, bo to naprawdę energooszczędne urządzenia o klasie efektywności energetycznej A+++.

Ile prądu zużywa klimatyzator?

Co w praktyce oznacza ta najwyższa klasa efektywności A+++? Ile prądu zużywa taki klimatyzator, oraz ile będzie nas to kosztowało? Dla przykładu weźmy klimatyzator Etherea o typowej jak na domy jednorodzinne mocy chłodniczej 3,5 kW. Pobiera on z sieci nominalnie tylko 0,85 kW, a działając z mocą minimalną pobiera zaledwie 0,20 kW, czyli 200 W. Zużycie energii w cyklu rocznym to zaś tylko 129 kWh (zgodnie z EU/626/2011). Nawet zakładając dość wysoką cenę energii na poziomie 0,85 zł/kWh, daje to rocznie zaledwie ok. 110 zł. Niewiele ponad 100 zł na rok to naprawdę niewysoka cena za komfort przebywania latem w przyjemnym chłodzie, a nie w przegrzanych upałem wnętrzach.

Warto jeszcze dodać, że takie klimatyzatory są świetnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy założyli panele PV. Prąd z własnej mikroinstalacji doskonale nadaje się do ich zasilania, tym bardziej, że pozyskujemy go najwięcej właśnie w długie słoneczne dni w sezonie letnim. Czyli dokładnie w tym samym czasie, kiedy chłodzenie jest najbardziej potrzebne. Nie tracimy wówczas nic, niezależnie od tego jakie zasady rozliczania się z dostawcą prądu nas obowiązują, bo prąd pozyskany na miejscu od razu na miejscu zużywamy. Oczywiście, wymaga to odpowiedniego sterowania i uruchamiania klimatyzacji we wnętrzach w środku dnia, a nie dopiero wieczorem. Jednak dla nowoczesnej automatyki współpracującej z klimatyzatorami Etherea to żaden problem.

Technologia nanoe X - czystsze powietrze i większa ochrona 24/7

Klimatyzatory mogą również oczyszczać powietrze. To nic nowego, bo od lat wyposaża się je w dodatkowe filtry zatrzymujące kurz, pyłki roślin, bakterie itd. Taki sposób działania ma jednak szereg ograniczeń. Choćby to, że ich skuteczność nie jest zbyt duża, bo im dokładniejszy filtr zastosujemy, tym większe są opory przepływu powietrza. Jednak przede wszystkim kłopot z filtrami polega na tym, że trzeba je regularnie kontrolować i wymieniać. Brudny filtr zamiast bowiem oczyszczać powietrze z pyłków, bakterii i grzybów, staje się ich siedliskiem i źródłem. To przecież na nim się gromadzą, a w czasie pracy klimatyzatora powietrze w pomieszczeniu wielokrotnie przechodzi przez ten "koktajl".

Dla przykładu, jeden z wiodących  producentów - Panasonic - poszedł zupełnie inną drogą i opracował technologię nanoe X. Tu nie ma filtrów. Zamiast nich mamy generator wyładowań, z elektrodami pokrytymi tytanem. Pod wpływem tych wyładowań, wychwycone z powietrza drobinki wody (H2O), zostają rozbite i powstają z nich wolne grupy wodorotlenowe (-OH), nazywane też grupami lub rodnikami hydroksylowymi. Występują one powszechnie w przyrodzie, ale są bardzo nietrwałe, gdyż niezwykle łatwo reagują z innymi substancjami. Właśnie tę ostatnią właściwość wykorzystuje technologia nanoe X do oczyszczania powietrza. Wolne grupy wodorotlenowe reagują bowiem z zawartymi w powietrzu zanieczyszczeniami - pyłkami roślin, bakteriami, wirusami, cząsteczkami zapachowymi itd. W wyniku reakcji zostają one zdezaktywowane i w ten sposób unieszkodliwione.

Dzięki technologii nanoe X aktywne grupy wodorotlenowe -OH znajdują się wewnątrz mikroskopijnych drobin wody, dzięki czemu mogą działać dłużej i wnikać lepiej w różne materiały.
Dzięki technologii nanoe X aktywne grupy wodorotlenowe -OH znajdują się wewnątrz mikroskopijnych drobin wody, dzięki czemu mogą działać dłużej i wnikać lepiej w różne materiały.

Przewaga technologii nanoe X nad działaniem innych tego typu rozwiązań polega na tym, że dzięki niej grupy wodorotlenowe zostają wprowadzone do wnętrza mikroskopijnych drobin wody zawartych w powietrzu. Zwiększa to ich trwałość, dzięki czemu mogą działać dłużej i to nie tylko na substancje zawarte w samym powietrzu. Osiadają bowiem na różnych powierzchniach, a nawet wnikają w głąb dywanów i tapicerki.

Co ważne, klimatyzatorów z technologią nanoe X można używać nawet do samego oczyszczania powietrza, bez uruchamiania funkcji chłodzenia lub ogrzewania. A to oznacza, że zyskujemy zwiększoną ochronę, kiedy tylko chcemy - nawet 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu - tryb oczyszczania powietrza nanoe X możemy bowiem włączyć nawet w czasie, gdy nie ma nas w domu.

Ogrzewanie jak z pompą ciepła

Pod względem technicznym klimatyzator jest właściwie specjalnym rodzajem pompy ciepła. Różnica polega na tym, że podstawową funkcją typowej pompy ciepła powietrze-woda jest ogrzewanie, klimatyzatora zaś chłodzenie wnętrz. Jednak w obu przypadkach wykorzystywany jest ten sam proces. Z tą różnicą, że pompa ciepła powietrze-woda odbiera ciepło z otoczenia budynku i przekazuje je do wnętrz. Klimatyzator zaś robi to samo w drugą stronę - odbiera ciepło z pomieszczenia i wyrzuca je na zewnątrz.

Klimatyzator można z powodzeniem wykorzystywać także do ogrzewania. W przypadku urządzeń Etherea wspólczynnik SCOP sięga 5, co oznacza, że 1 kWh ciepła kosztuje mniej niż 0,20 zł.
Klimatyzator można z powodzeniem wykorzystywać także do ogrzewania. W przypadku urządzeń Etherea wspólczynnik SCOP sięga 5, co oznacza, że 1 kWh ciepła kosztuje mniej niż 0,20 zł.

Wobec tego nie powinno dziwić, że wiele klimatyzatorów ma również funkcję ogrzewania, a pompy ciepła mają funkcję chłodzenia. Oczywiście, nie wszystkie klimatyzatory radzą sobie równie dobrze z ogrzewaniem. Jednak klimatyzatory Etherea mogą się tu pochwalić wynikami na poziomie najlepszych powietrznych pomp ciepła. Ich SCOP, czyli uśredniony sezonowy wskaźnik efektywności energetycznej sięga 5. Co w praktyce oznacza, że na każde 5 kWh oddawanego ciepła zaledwie 1 kWh to pobrana energia elektryczna, zaś pozostałe 4 kWh to ciepło pobrane z otoczenia, z powietrza zewnętrznego. Przeliczając to na pieniądze okazuje się, że 1 kWh ciepła z klimatyzatora kosztuje mniej niż 0,20 zł. To taniej nawet niż ciepło z węgla i ok. 2 razy mniej niż ciepło z gazu ziemnego.

Jeżeli zaś będziemy używać funkcji grzania tak jak się to zwykle robi, czyli głównie w okresach przejściowych, wiosną i jesienią, to ich sprawność będzie jeszcze lepsza, a cena ciepła niższa. Jednak warto pamiętać, że na urządzenia Etherea możemy liczyć nawet w środku zimy, bo mogą pracować przy temperaturze zewnętrznej aż do -15°C. Biorąc pod uwagę galopujące ostatnio ceny energii, wykorzystanie tych klimatyzatorów również do ogrzewania pomieszczeń to całkiem atrakcyjna możliwość.

Tym bardziej, że takie ogrzewanie powietrzne podnosi temperaturę bardzo szybko i dzięki temu świetnie uzupełnia się z podłogówką, która dla odmiany zawsze bardzo wolno nagrzewa się i stygnie. Inżynierom Panasonic udało się przy tym wyeliminować podstawową wadę typowego ogrzewania ciepłym powietrzem z klimatyzatorów - zwykle efekt ich działania jest bowiem taki, że ciepłe powietrze unosi się głównie w górnych partiach pomieszczenia, a strefa przy podłodze pozostaje zbyt słabo ogrzana.

Klimatyzatory Etherea, dzięki specjalnie ukształtowanym, szerokim i niezależnie sterowanym żaluzjom Aerowings 2.0 kierują strugę ciepłego powietrza ku podłodze. Dopiero po uderzeniu w nią ciepłe powietrze rozchodzi się na boki. Dzięki temu najmocniej ogrzana zostaje strefa przy samej podłodze, na wysokości stóp i unikamy tzw. "wiania na plecy" co jest często spotykane w standardowych klimatyzatorach.

Wygodne sterowanie za pomocą aplikacji oraz asystenta głosowego

Dobre sterowanie pracą klimatyzacji oraz możliwość jej zautomatyzowania to podstawa efektywnego i oszczędnego działania. Urządzenia Etherea mają wbudowany moduł WLAN, co pozwala łączyć się z nimi przez domową sieć Wi-Fi lub z dowolnego miejsca przez Internet. Do obsługi wystarczy smartfon z aplikacją Comfort Cloud, dzięki której możemy łatwo zarządzać wszystkimi funkcjami, monitorować i programować harmonogram czasu pracy. Chociaż tradycjonaliści mogą równie dobrze używać pilotów lub opcjonalnego sterownika przewodowego.

Korzystając z aplikacji Comfort Cloud na smartfonie możemy zdalnie kontrolować pracę klimatyzacji. Albo włączyć samą funkcję oczyszczania powietrza nanoe X.
Korzystając z aplikacji Comfort Cloud na smartfonie możemy zdalnie kontrolować pracę klimatyzacji. Albo włączyć samą funkcję oczyszczania powietrza nanoe X.

Ważne jest, że klimatyzatory takie jak Etherea mogą bez problemu zostać włączone także w system inteligentnego domu (smart home). Współpracują bowiem z ich różnymi standardami łączności, tj. KNX, BacNet, Modbus. To zwiększa możliwości, bo w takim wariancie klimatyzator może współpracować z innymi systemami i urządzeniami w domu. Na przykład mając instalację fotowoltaiczną, można zaprogramować system tak, żeby chłodzenie włączało się automatycznie w czasie kiedy mamy z niej własny, darmowy prąd.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Klimatyzator przenośny - który wybrać? Czym się różnią?
Klimatyzator przenośny - który wybrać? Czym się różnią?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania