Zmiana stropu wpłynęła na jakość wentylacji mechanicznej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Zmiana stropu wpłynęła na jakość wentylacji mechanicznej

Zmieniając rodzaj stropu, nieopatrznie zainicjowałem proces przeróżnych zmian. Na czym polega wentylacja mechaniczna, dowiedziałem się zaraz po tej decyzji, kiedy pojawiły się trudności z poprowadzeniem przewodów wentylacyjnych przez strop teriva. - mówi Konrad, Członek Klubu Budujących Dom, który wentylację z rekuperatorem użytkuje 3 lata.

Centrala wentylacyjna, typu obrotowego, znajduje się w ogrzewanym garażu

Parametry domu: parterowy z poddaszem i garażem; powierzchnia 350 m2 (parter 213 m2, poddasze 87 m2, garaż 50 m2).

 

Opis instalacji:

 • Rekuperator obrotowy z odzyskiem ciepła do 85%; 
 • Pobór mocy przez wentylatory (nawiewu i wywiewu) 240/164 W; 
 • 2 kasety z płaskimi filtrami i z sygnalizacją zabrudzenia filtra. 
 • Przewody tłumiące z wełny szklanej. 
 • Centrala wentylacyjna zamontowana w ogrzewanym garażu.

Decyzja: gotowy projekt, według którego zbudowałem dom dla pięcioosobowej rodziny, od razu przewidywał wentylację mechaniczną, a nie grawitacyjną. Dom nie miał kominów z kanałami wentylacyjnymi, natomiast pośrodku poddasza, nad pokojem hobby, architekci wyznaczyli miejsce na centralę wentylacyjną. Podali nawet jej model, a od niej – trasy przebiegu przewodów.

 

Niestety, ponieważ podczas budowy domu zrezygnowałem ze stropu filigran, na rzecz tańszego stropu terriva, cały gotowy projekt wentylacji poszedł na marne.

Do czerpni prowadzą izolowane kanały wentylacyjne z wełny szklanej, a na ich końcu (przez ścianę) – elastyczne rury o ø 200 mm Czerpnię ulokowano pod wysuniętym okapem dachu i skierowano na północ Wyrzutnia powietrza znajduje się na wschodniej ścianie garażu
Do czerpni prowadzą izolowane kanały wentylacyjne z wełny szklanej, a na ich końcu (przez ścianę) – elastyczne rury o ø 200 mm Czerpnię ulokowano pod wysuniętym okapem dachu i skierowano na północ Wyrzutnia powietrza znajduje się na wschodniej ścianie garażu

Centrala wentylacyjna po zmianie rodzaju stropu - porady i przestrogi:

 • Zmieniając rodzaj stropu, nieopatrznie zainicjowałem proces przeróżnych zmian. Na czym polega wentylacja mechaniczna, dowiedziałem się zaraz po tej decyzji, kiedy pojawiły się trudności z poprowadzeniem przewodów wentylacyjnych przez strop teriva. Poleciłem generalnemu wykonawcy, żeby wykonał nowy projekt z fachowcami od wentylacji. Zatrudnił do tego firmę.

   

  Po obejrzeniu domu, spece namówili mnie na przeniesienie centrali z poddasza do garażu. To był błąd! Przy rozległej bryle domu, niektóre kanały wentylacyjne, z różnych powodów technicznych wcale nie poprowadzone najkrótszą drogą, mają długość do 40 m i na końcach słabe ciśnienie przepływu powietrza. Wybrana centrala niedostatecznie je obsługuje nawet na maksymalnym biegu. Jeśli byłaby zamontowana w środku domu, długość przewodów nie przekroczyłaby 20 m, więc działałaby lepiej.

   

  Kanały wentylacyjne z wytłumionej wełny szklanej nie przenoszą dźwięków i nawet przy takiej długości instalacja jest cicha. Niestety, połączono je w "trudnych" miejscach elastycznymi rurami i podejrzewam, że tu jest najsłabszy punkt naszej instalacji. Podczas układania ocieplania domu lub zabudowywania płytami g-k, zostały nadmiernie ściśnięte, dlatego powodują opory przepływu powietrza. Radzę więc patrzeć na ręce monterom podczas układania instalacji, albo zastosować rury metalowe.

   

  Kiedy reklamowałem wady instalacji, wykonawcy zmierzyli przepływy i okazało się, że zamiast 700 m3/h przez rury przepływa jedynie 450 m3/h. Żałuję, że nie mogłem zrealizować oryginalnej wersji z projektu gotowego. Zaletą tej zmiany jest łatwy dostęp do centrali wentylacyjnej, co się liczy podczas czyszczenia i wymiany filtrów. Filtry czyszczę kompresorem.

   

 • Wywiewniki obsługują kuchnię i 3 łazienki
  Wywiewniki obsługują kuchnię i 3 łazienki
  Wentylację włączam od czasu do czasu. Przy tak dużej kubaturze na co dzień w domu jest komfortowe powietrze. Zaduch powstaje, kiedy gotujemy coś intensywnie pachnącego lub palimy w kominku, albo podczas przyjęć. Na 90. urodziny dziadka zjechało się 40 osób i powietrze stało się gęste, jak w kościele. Wtedy wentylacja bardzo się przydała. Włączam ją też w letnie noce, po upalnych dniach. Schładza wnętrza.

   

  Kiedy specjaliści wskazali mi model centrali, sprawdziłem producenta, w jakim zakresie możliwa jest regulacja przepływu powietrza (od 20 do 120%), i czy ma stałoprądowe wentylatory. Wybrałem model obrotowy, żeby wentylacja nie wysuszała powietrza. Nastawiałem się wtedy na ciągłe, a nie doraźne, działanie centrali.

   

  Dobrze, że kupiłem centralę od markowego producenta. W wyniku spięcia w instalacji elektrycznej w końcowej fazie wykańczania domu, zniszczyło się 75% czułych elementów rekuperatora, za 10 000 zł. Naprawiono je w ramach gwarancji. Na te 2 miesiące osuszania budynku, dostarczono inną centralę, krzyżową. Przez 2 dni instalacja zbierała wiadro skroplin (musiałem je podstawiać, bo przy centrali obrotowej nie układa się instalacji odprowadzającej skropliny do kanalizacji).

Centrala wentylacyjna po zmianie rodzaju stropu - koszty:

 • Montaż i instalacja 20 000 zł, w tym centrala 10 000 zł. 
 • Eksploatacja – filtry 50 zł; prąd do 200 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

04 Gru 2015, 10:27

Witam,Przy wentylacji mechanicznej najczęściej stosujemy sufity podwieszane, które wymuszają obniżenie sufitu a co za tym idzie wysokości użytkowej pomieszczenia. Na rynku dostępny jest system gęstożebrowy oparty na belkach sprężonych, gdzie wypełnienie z pustaków betonowych ...

time image

Gość Janusz Kopecki

29 Lis 2015, 14:28

Trochę to wszystko co Pan pisze jest "dziwne".1. Z tytułu artykułu wynikałoby, że wystąpił związek z stropem teriva, stropem filigran i działaniem wentylacji.Treść artykułu wskazuje jedynie na to, że wpłynęło to "jakoś" na zamianę miejsca usytuowania rekuperatora z poddasza ...

time image

01 Gru 2014, 12:51

Eee, raczej nie. Opisuje przecież że centralę użytkuje już trzy lata i podczas eksploatacji dba o te krokwie Cytat Wentylację włączam od czasu do czasu

time image

Gość Pluto

01 Gru 2014, 10:59

Masz wyrzutnie w kiepskim miejscu, z czasem możesz mieć grzybek na krokwi bo wyrzuca tam ciepłe i wilgotne powietrze.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje