Przeciwprądowe entalpiczne wymienniki

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Przeciwprądowe entalpiczne wymienniki

W rekuperatorach TopVac serii VCF oraz HCF stosowane są dwa rodzaje przeciwprądowych wymienników ciepła firmy CORE. Pierwszy rodzaj to standardowe wymienniki, które wykonane są z polipropylenowych płyt tworzących kanaliki, przez które przepływa powietrze. Świeże powietrze z zewnątrz oraz powietrze wyciągane z pomieszczeń przepływa w przeciwnych do siebie kierunkach, dzięki czemu możliwe jest odzyskanie do ok 92% ciepła z powietrza wywiewanego do powietrza świeżego.

aktualizacja: 2022-04-25 06:36:43

Alternatywą do standardowych wymienników są coraz bardziej popularne wymienniki Entalpiczne. Zasada działania wymiennika entalpicznego jest analogiczna do standardowego wymiennika przeciwprądowego, różnica polega na tym, że jest on wykonany z membrany, która umożliwia odzysk wilgoci. Wymienniki entalpiczne zastosowane w rekuperatorach TopVac, są wykonane z najwyższej jakości membrany polimerowej, dzięki czemu odzyskują nawet do 68% wilgoci z powietrza wywiewanego z pomieszczeń.

Wymiennik entalpiczny - elementy systemu
Wymiennik entalpiczny - elementy systemu

Wymiennik entalpiczny firmy CORE

Wymiana ciepła pomiędzy strumieniami powietrza wywiewanego a nawiewanego jest bardzo pożądana z punktu widzenia oszczędności energii, ale wiąże się z mniej korzystnym obniżeniem wilgotności względnej powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Dzieje się tak ponieważ w okresie zimowym w naszej strefie klimatycznej wilgotność względna powietrza zewnętrznego jest niższa niż przez pozostałe pory roku. Dostarczamy zatem do pomieszczeń powietrze z zewnątrz budynku o niskiej wilgotności względnej, odczuwane przez użytkowników jako suche i negatywnie wpływające na ich komfort.

Wilgotność także jest nośnikiem energii, znane z termodynamiki pojęcie odzysku tzw. ciepła utajonego. Sprawność odzysku energii w wymienniku zależy nie tylko od temperatury. Wpływa na nią także wilgotność strumieni powietrza, które wymieniają energię. Para wodna zawarta w powietrzu jest nośnikiem znacznej ilości energii. Z tego powodu zastosowanie wymiennika polimerowego, zwanego entalpicznym umożliwia odzysk zarówno ciepła jawnego, które związane jest z różnicą temperatury między powietrzem nawiewanym a wywiewanym, oraz ciepła utajonego, związanego z energią zawartą w parze wodnej w powietrzu.

Fragment instalacji wentylacyjnej z rozdzielaczem
Fragment instalacji wentylacyjnej z rozdzielaczem

Jak działa entalpiczny wymiennik ciepła?

Wymiennik entalpiczny w wentylacji to wymiennik ciepła, który dodatkowo transferuje wilgoć z jednego strumienia powietrza do drugiego. Razem z wilgocią transferowana jest tzw. energia utajona.

Wymiennik entalpiczny - zasada działania
Wymiennik entalpiczny - zasada działania

Zastosowane w rekuperatorach TopVac wymienniki firmy CORE, zbudowane są z membrany wykonanej z polimeru, która transferuje wilgoć pomiędzy przepływającym powietrzem doprowadzanym i wywiewanym z pomieszczeń, przy równoczesnym zapobieganiu przenikania gazów, zapachów oraz zanieczyszczeń.

Poprzez zastosowanie specjalnej powłoki zapobiegająca rozwojowi bakterii oraz pleśni, nie ma możliwości przenikania przez membranę jakichkolwiek mikroorganizmów.

Bardzo ważną zaletą wymienników entalpicznych opartych konstrukcyjnie o membranę polimerową jest ich długowieczność, identyczna jak w przypadku wymienników, które są wykonane z płyt polipropylenowych.

Konserwacja entalpicznego wymiennika ciepła, odbywa się analogicznie do czyszczenia wymiennika standardowego. Polega ona na okresowym przemyciu wymiennika przy użyciu wody mającej do 60°C. Można także używać delikatnych detergentów. Powłoka membrany polimerowej nie rozpuszcza się w wodzie. Membrany są umieszczone w trwałej i odpornej na uszkodzenia polipropylenowej obudowie.


www.topvac.pl/rekuperacja/

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Klimatyzator przenośny - który wybrać? Czym się różnią?
Klimatyzator przenośny - który wybrać? Czym się różnią?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje