Pompy ciepła - ekologiczny wymóg naszych czasów

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Pompy ciepła - ekologiczny wymóg naszych czasów

Zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych i dbałość o środowisko naturalne to najważniejsze cele zmian w prawie budowlanym, które weszły w życie od 2021 roku. 

aktualizacja: 2022-01-21 13:49:49

Ogrzewanie domów, biur i mieszkań staje się wyzwaniem, ponieważ tradycyjne kotły zasilane drewnem lub węglem nie są w stanie sprostać nowym normom WT2021. Oznacza to, że osoby rozpoczynające budowę domu muszą wziąć pod uwagę wprowadzenie do projektu ogrzewanie, np. pompą ciepła powietrze-woda. Pompa taka jest idealnym sposobem na poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych, a także stanowi remedium na rosnące ceny paliw. 

Dostępność nowoczesnych i ekologicznych pomp ciepła jest coraz większa także dzięki rządowym programom, takim jak Czyste Powietrze czy Ulga Termomodernizacyjna. Wielu właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się obecnie także na termomodernizację budynków, mającą na celu zwiększenie ich energooszczędności. Stare, nieefektywne źródła ciepła na paliwo stałe wymieniane są na najbardziej ekonomiczne w eksploatacji urządzenia, korzystające z energii odnawialnej. 

Jak wiadomo - istota działania pompy ciepła powietrze-woda polega na zamianie rozproszonej energii cieplnej pobieranej ze środowiska naturalnego w energię użyteczną, służącą do ogrzewania i produkcji ciepłej wody użytkowej w każdych warunkach pogodowych. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pompy ciepła mogą zapewnić najwyższą, spośród wszystkich dostępnych źródeł ciepła - efektywność energetyczną i tym samym najniższe koszty eksploatacji. 

Obecnie silnym trendem jest budowa tzw. domów zeroenergetycznych, czyli samowystarczalnych pod względem energetycznym. W tym wypadku pompa ciepła o wysokiej efektywności energetycznej jest skutecznym środkiem pozwalającym obniżać koszty ogrzewania. Warto także zwrócić uwagę na możliwość współpracy pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, dzięki której koszt energii cieplnej można zredukować niemalże do zera.

Fotowoltaika
Instalacja fotowoltaiczna we współpracy z pompą ciepła to dobre połączenie, jeśli planujemy budowę domu zeroenergetycznego, fot. Elektronika SA.

Aby pompa ciepła była w pełni ekologiczna należy zwrócić także uwagę na zastosowany w niej czynnik chłodniczy. Czynniki stosowane w chłodnictwie i klimatyzacji poddawane są coraz to nowym regulacjom prawnym. Wymogi Rozporządzenia F-gazowego nakazują producentom wycofywanie czynników chłodniczych wpływających na efekt cieplarniany. Elektronika SA oferuje szeroki zakres urządzeń, w tym pomp ciepła, dla syntetycznych i naturalnych czynników chłodniczych o niskim GWP, jak CO2 (GWP=1), czy R32 (GWP=675), które stanowią przyszłość w branży HVACR.

Warto poznać pompy ciepła japońskiego producenta - Mitsubishi Heavy Industries.

Hydrolution - pompa ciepła powietrze-woda dla domu

Pompa ciepła Mitsubishi Hydrolution to kompleksowy, nowoczesny system do ogrzewania, chłodzenia i produkcji ciepłej wody użytkowej dla domów. Jego główne zalety to oszczędność energii elektrycznej i znaczna redukcja emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Pompa ciepła Mitsubishi Hydrolution
Pompa ciepła Mitsubishi Hydrolution to kompleksowy system do produkcji, ogrzewania i chłodzenia c.w.u., fot. Elektronika SA.

Pompa wykorzystuje „bezpłatne” ciepło z otoczenia do wytworzenia komfortowych warunków w obsługiwanych pomieszczeniach i ciepłej wody na potrzeby sanitarne i bytowe.

Wynikające z zastosowania pomp ciepła Hydrolution korzyści to: oszczędność energii, efektywność nawet w niskiej temperaturze otoczenia, zintegrowana konstrukcja oraz możliwość produkcji c.w.u. o temperaturze 58°C (z użyciem grzałki elektrycznej do 65°C).

Hydrolution oferuje dwa rozwiązania: system „all-in-one” oraz system „split”. Zakres wydajności grzewczej wynosi od 2,28 kW do 16,5 kW. Jednostka wewnętrzna HMK systemu „all-in-one” zawiera 180-litrowy zbiornik c.w.u., 10-litrowe naczynie wzbiorcze, wbudowany sterownik oraz grzałkę elektryczną. 

W systemie „split”, do pracy z pompą, został przewidziany hydrobox HSB oraz zbiornik o pojemności 300 l (modele 60, 71, 100) lub 500 l (model 140). Wyposażenie opcjonalne, dobierane w zależności od aplikacji i wymagań użytkownika, stanowią m.in.: grzałka przepływowa, pompa obiegowa, zawory rewersyjne (grzanie/chłodzenie) i przedłużające żywotność zasobnika anody tytanowe. System Split współpracuje z jednostkami zewnętrznymi o wydajnościach od 6 kW (teraz także na ekologiczny czynnik chłodniczy R32) do 14 kW. 

R32 to czynnik chłodniczy nowej generacji, który charakteryzuje się prawie 70% niższym współczynnikiem globalnego ocieplenia (GWP) niż tradycyjny czynnik R410A.

Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom R32 oferuje niezwykłe korzyści w zakresie efektywności energetycznej. Potencjalny efekt chłodzenia 1,5 razy większy niż czynnika R410 A oznacza, że potrzebuje mniej energii do osiągnięcia wymaganej temperatury i wymaga mniejszej ilości czynnika chłodniczego w instalacji.

Dzięki możliwości podłączenia pompy ciepła do Internetu, użytkownik ma możliwość zdalnego sprawdzania statusu pracy urządzenia. Umożliwia to stałą, zdalną kontrolę produkcji ciepła/chłodu oraz ciepłej wody użytkowej.

Pompy ciepła Hydrolution Mitsubishi
Zakres wydajności grzewczej pomp ciepła Hydrolution wynosi 2,28-16,5 kW, fot. Elektronika SA.

Zalety:

 • COP do 5,32,
 • możliwość sterowania przez Internet,
 • wbudowana grzałka tacy ociekowej,
 • antykorozyjna powłoka wymiennika ciepła,
 • zakres temperatur pracy: -20°C do 43°C,
 • najnowsza technologia sprężarek rotacyjnych z inwerterem DC,
 • zaawansowane technologicznie, przyjazne dla użytkownika sterowniki z dużym, czytelnym wyświetlaczem,
 • klasy energetyczne - do A+++.
Dzięki integracji podgrzewacza ciepłej wody, grzałki, pompy cyrkulacyjnej i systemu klimatyzacji w jednostce wewnętrznej, seria Hydrolution jest jednym z najbezpieczniejszych, najbardziej ekonomicznych i przyjaznych dla środowiska urządzeń do ogrzewania. Pompy ciepła powietrze-woda Mitsubishi Heavy Industries spełniają wymogi programu Czyste Powietrze. 
Wszystkie kombinacje pomp ciepła Hydrolution znajdziesz na liście Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM).
Dane techniczne urządzeń weryfikowane są przez niezależnych Ekspertów portalu. Lista ZUM przyspiesza kwalifikację do programu Czyste Powietrze.

Q-ton - modułowa pompa ciepła na ekologiczny czynnik chłodniczy CO2

Modułowe pompy ciepła Q-ton, wykorzystujące CO2 jako czynnik chłodniczy, to wysoko wydajne urządzenia do ogrzewania i produkcji c.w.u. w obiektach typu: hotele, apartamenty, restauracje, centra fitness, uczelnie, szpitale, domy opieki. Zakres wydajności od 30 do 480 kW (1-16 urządzeń wpiętych w jeden sterownik).

Modułowa pompa ciepła Q-ton
Modułowa pompa ciepła Q-ton wykorzystuje ekologiczny czynnik chłodniczy CO2, fot. Elektronika SA.

Sercem pompy ciepła Q-ton jest dwustopniowa sprężarka, łącząca w jednej obudowie technologie sprężarki rotacyjnej (niski stopień) oraz scroll (wysoki stopień). Kombinacja obu rozwiązań zapewnia najwyższą efektywność - zarówno w skrajnie niskiej, jak i wysokiej temperaturze otoczenia.  

Urządzenie zapewnia ciągłą, nawet dla temperatury zewnętrznej wynoszącej -25°C, produkcję wody o temperaturze od 60 do 90°C oraz utrzymanie nominalnej wydajności do temperatury zewnętrznej -7°C , bez użycia dodatkowej grzałki elektrycznej. Współczynnik COP dla okresu przejściowego (temp. powietrza 16°C, woda na wejściu +17°C, na wyjściu +65°C) wynosi 4,3.  

Q-ton, to nie tylko produkcja c.w.u. w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Nadwyżkę ciepła można wykorzystać do ogrzewania budynku, projektując odpowiednio instalację grzewczą (grzejniki, ogrzewanie podłogowe, nagrzewnica centrali wentylacyjnej itp.).

Atest Higieniczny PZH uprawnia do stosowania Q-ton w sektorze produkcji żywności, obiektach ochrony zdrowia, obiektach użyteczności publicznej, mieszkalnych, komercyjnych, gastronomicznych, hotelowych, domach studenckich, internatach, zakładach opieki zdrowotnej, szpitalach etc.

Zalety:

 • naturalny, ekologiczny czynnik chłodniczy CO2 (R744),
 • zakres temperatur pracy pompy: od -25°C do +43°C,
 • maksymalna temperatura ciepłej wody 90°C możliwa jest do uzyskania nawet przy temperaturze zewnętrznej -25°C,
 • zastosowanie pompy Q-ton obniża koszty roczne pozyskania c.w.u. o około:

   -46% - w porównaniu do bojlera gazowego,
   -76% - w porównaniu do bojlera elektrycznego.

Zastosowanie pompy ciepła Q-ton umożliwia wysoką punktację przy certyfikacji budynku BREEAM oraz pozyskanie dofinansowań z tytułu innowacji technologicznych.

 

Japońskie pompy ciepła

Zdaniem naszych Czytelników

time image

20 Sty 2022, 08:11

Od kilkunastu lat projektuję i przygotowuję się do budowy domu samowystarczalnego...  dla utrudnienia ma być tańszy od zwykłego  już wtedy myślałem o kosztach utrzymania..... po latach a eksploatacji zbierają się koszty na następny domek....

time image

20 Sty 2022, 07:53

1 godzinę temu, Gość Klaudia N napisał:   nigdy nic nie wiadomo kiedy ten prąd się skończy:)   Ja mam w domu piece kaflowe i w lesie drzewo.

time image

Gość Klaudia N

20 Sty 2022, 05:59

w tych wszystkich nowoczesnych źródłach to proponuje zrobić sobie kominek bez płąszacza bez pradą aby był gotowy do działania :) nigdy nic nie wiadomo kiedy ten prąd się skończy:)

time image

Gość Tomasz K

16 Sty 2022, 15:31

jak to mówią musi byc inwestycja by zacząć zarabiać:) każda inwestycja się zwraca kwestia czasu ja sądzę że po dopłacie z programu "czyste powietrze " pompa nie klasyfikuje się jako mega drogie źródło ogrzewania -ale zawsze może trzeba być przezornym i posiadać drugie niezależne ...

time image

11 Sty 2022, 16:20

1 godzinę temu, Gość Robert T napisał: Anika może i tańszym chociaż pellet tez leci cenowo do góry, do tego konieczność posiadania kotłowni, gromadzenia paliwa, dokładania, czyszczenia, utylizacji - to koszty niepoliczalne   Niestety, tak jest. Albo ...

time image

Gość Robert T

11 Sty 2022, 14:59

Anika może i tańszym chociaż pellet tez leci cenowo do góry, do tego konieczność posiadania kotłowni, gromadzenia paliwa, dokładania, czyszczenia, utylizacji - to koszty niepoliczalne

time image

Gość Anika

11 Sty 2022, 14:48

Można też rozważyć kocioł na pellet, który jest tańszym rozwiązaniem inwestycyjnym

time image

11 Sty 2022, 09:43

24 minuty temu, Gość Seba napisał: Jeśli budujesz nowy dom to zdecydowanie na TAK. To inwestycja na lata.   Już se ludzie powymieniali kopciuchy na piece gazowe. No i teraz zabulą jak za zboże.

time image

Gość Seba

11 Sty 2022, 09:18

Jeśli budujesz nowy dom to zdecydowanie na TAK. To inwestycja na lata.

time image

Gość szymon l

08 Sty 2022, 17:31

pompa ciepła to drugie po kotle gazowym i kominku gazowym źródło ciepła które instalujemy na inwestycjach - niekiedy nie ma przyłącza gazu lub klient nie chce np. butli wiec pompa ciepła powietrzna to super temat nie byłem przekonany ale z programem czyste powietrze to ma sens

time image

Gość Renata

07 Sty 2022, 13:41

To raczej kwestia indywidualnego podejścia i też możliwości finansowych. Pewne inwestycje nie będą osiągalne dla niektórych nawet przy dofinansowaniu. Dla innych komfort użytkowania - bezobsługowo jest bezcenny. Weź bądź mądry człowieku i zważ czy się opłaca czy nie:-)

time image

28 Gru 2021, 14:28

7 minut temu, Gość Monika napisał: Tę kwestię chyba powinniśmy rozważać nie tylko pod kątem zwrotu a komfortu życie.   Tak, ale hobby kosztuje. A decydując się na nie, musimy wiedzieć ile tych kosztów będzie. Bo najpierw jest chlebuś, a komfort ...

time image

Gość Monika

28 Gru 2021, 14:19

Tę kwestię chyba powinniśmy rozważać nie tylko pod kątem zwrotu a komfortu życie.

time image

Gość Grzesiek

28 Gru 2021, 14:16

Ciekawy jestem czy faktycznie duża inwestycja początkową się opłaca - czy ma szansę się zwrócić w perspektywie czasu ???

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Osiedle domów jednorodzinnych wyposażone w gruntową pompę ciepła NIBE
Osiedle domów jednorodzinnych wyposażone w gruntową pompę ciepła NIBE
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje