Jaką pompę ciepła wybrać do domu?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jaką pompę ciepła wybrać do domu?

Pompa ciepła - jako urządzenie do grzania - nie jest niczym nowym. Już pierwsze klimatyzatory sprzedawane w Polsce w latach 90-tych, czyli ponad 30 lat temu, miały funkcję grzania w wybranych modelach. Urządzenia z tą funkcją nie były niczym innym, jak pompami ciepła typu powietrze-powietrze. Od samego początku obecności klimatyzatorów Airwell na polskim rynku, użytkownicy podkreślali zalety tych urządzeń - możliwość szybkiego uzyskania wysokiej temperatury powietrza w domu czy biurze.

aktualizacja: 2022-02-28 13:13:13

Instalatorzy coraz częściej proponowali nasze urządzenia nie tylko do chłodzenia, ale również do grzania. Przez ostatnie 30 lat ewoluowały, dostając nowe, lepsze komponenty, zyskując na wydajności i sprawności. Chociaż sama zasada działania nie zmieniła się przez lata, to użycie nowych modeli sprężarek o specjalnej konstrukcji, sterowanych przez przemyślane systemy sterowania z wykorzystaniem nowoczesnych czynników chłodniczych i dopracowanych podzespołów, sprawiło, że jest to coraz bardziej popularne źródło ciepła w całej Europie.

Sama zasada działania jest prosta. Wykorzystując właściwości fizyczne specjalnie dobranego czynnika, pompa ciepła jest w stanie odebrać ciepło ze źródła o niskiej temperaturze i zamienić je w źródło ciepła o wysokiej temperaturze. Jak to możliwe? Aktualnie stosowany w pompach ciepła czynnik chłodniczy R32, przy odpowiednim ciśnieniu i temperaturze, które osiąga za pomocą sprężarki i pośrednich elementów chłodniczych, potrafi odparować nawet w ujemnych temperaturach (czyli w warunkach polskiej zimy), a następnie odpowiednio sprężony gaz zostaje przesłany do skraplacza, oddając ciepło o temperaturze wielokrotnie wyższej, potrafiąc ogrzać wodę w grzejnikach do ponad 60°.

Poznaj urządzenia marki Airwell.

Pompa ciepła, aby dokonać tej przemiany, potrzebuje oczywiście energii, przeważnie energii elektrycznej. Czy w takim razie ma to sens? Zdecydowanie tak, ponieważ ilość ciepła, które pompa ciepła jest w stanie oddać, znacznie przekracza ilość pobranej do jej uzyskania energii elektrycznej. Nowoczesna pompa ciepła z 1 kW pobranej energii elektrycznej jest w stanie oddać nawet ponad 5 kW energii cieplnej! 

Wszystkie aktualnie oferowane klimatyzatory Airwell mają funkcję grzania - są pompami ciepła, mogącymi być efektywnym źródłem ciepła. Oprócz przyjemnego chłodu latem, równie dobrze będą służyły jako okazjonalne źródło ciepła w chłodniejsze wieczory lub nawet jako jedyny sposób ogrzewania. Klimatyzatory z pompą ciepła są też doskonałym rozwiązaniem do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń biurowych. Możliwość ustawienia temperatury dyżurnej 8°C, aby oszczędzać energię w dniach wolnych czy w nocy i szybkie ogrzanie powierza, kiedy tego potrzebujemy, to niezaprzeczalne zalety naszych urządzeń. Ponadto wszystkich tych ustawień można dokonywać zdalnie poprzez aplikację w telefonie. 

Ogrzewanie domu realizuje się zwykle poprzez grzanie wody. I tutaj na pierwsze miejsce wysuwa się pompa ciepła powietrze-woda, która jest sposobem na komfortowe, ekologiczne i ekonomiczne źródło ciepła. Airwell Wellea występuje w wersji Wellea Mono, gdzie wszystkie komponenty znajdują się jednym, zwartym, stojącym na zewnątrz urządzeniu oraz w wersji Wellea Split, która składa się z dwóch mniejszych jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej.

Pompa ciepła powietrze-woda Wellea Mono
Pompa ciepła powietrze-woda Wellea Mono.

Oba typoszeregi obejmują zakres mocy od 6 kW do 16 kW, co pozwala na dokładne dopasowanie pompy ciepła do ogrzewanego budynku. Konstrukcja tych pomp pozwala na ogrzewanie pomieszczeń z systemem podłogowym, jak i z klasycznymi grzejnikami. Bez problemu podgrzeje też ciepłą wodę użytkową. System sterowania jest przewidziany także do rozbudowanych układów 2-strefowych i współpracy z innym, dodatkowym źródłem ciepła oraz z instalacją solarną lub fotowoltaiczną. 

Airwell Wellea to pompy ciepła, w których tzw. „dolnym źródłem ciepła” jest powietrze zewnętrzne. W odróżnieniu od pomp ciepła gruntowych lub wodnych, niezaprzeczalną zaletą powietrznych pomp ciepła, jest łatwość ich montażu i niższa cena. Do tego rosnąca ilość instalacji fotowoltaicznych, daje nam prąd do pracy pompy ciepła, pozwalając ogrzewać się wygodnie, ekologicznie i tanio. 

Pompa ciepła Airwell do podgrzania c.w.u.
Pompy ciepła marki Airwell sprawdzą się również do podgrzania ciepłej wody użytkowej.

Kiedy 30 lat temu PZK Hydropol-Dekor rozpoczynał współpracę z francuską firmą AIRWELL, nikt nie przypuszczał, że pompy ciepła staną się odpowiedzią na zapotrzebowanie na bezemisyjne i komfortowe źródła ciepła.

Nasza szeroka gama nowoczesnych pomp ciepła Airwell Wellea to ekonomiczne oraz wydajne źródła ciepła, doskonale wpisujące się w trend aktualnie zachodzących na całym świecie zmian ekologicznych.


PZK Hydropol-Dekor R. Reniewski, K. Pietrek sp. jawna - wyłączny dystrybutor marki Airwell
ul. Cementowa 30, 51-503 Wrocław
tel. 71 372 84 63, 71 348 71 51
hydropol.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje