Dlaczego wybierając ogrzewanie paliwem stałym warto wybrać piec nadmuchowy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Dlaczego wybierając ogrzewanie paliwem stałym warto wybrać piec nadmuchowy?

Odpowiedź eksperta: Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: ponieważ ogrzewanie powietrza jest niezwykle efektywne. Brak czynnika pośredniego (wody) sprawia, że cała energia jest oddawana "tu i teraz". Jest to istotne nie tylko ze względu na koszty, ale też na czas. 

aktualizacja: 2018-06-20 10:52:06

Porównując urządzenia tej samej mocy, nagrzewnica powietrza jest w stanie nagrzać to samo pomieszczenie nawet kilkanaście razy szybciej, niż typowy kocioł wodny. Kiedy zostanie osiągnięta zadana temperatura w pomieszczeniu, urządzenie po prostu się wyłącza.

Dlatego, jeśli ma się taką możliwość, zawsze warto wybrać nagrzewnicę powietrza jako źródło ogrzewania, ponieważ jest w ujęciu całościowym tańsza w eksploatacji niż urządzenie podłączone do systemu wodnego. Fakt, że jest opalana ekologicznym paliwem jakim jest pelet dodatkowo podnosi jej walory. Wykorzystuje czyste, odnawialne źródło energii, przez co jest wygodna w użytkowaniu i nie zanieczyszcza środowiska.

Włączenie takiej nagrzewnicy powietrza do systemu kanałów powietrznych w budynku pozwala na znaczną redukcję kosztów i nie chodzi wyłącznie o wysoką sprawność urządzenia i systemu (niska bezwładność czy niski koszt opału), ale również należy uwzględnić brak kosztów związanych z projektem, pozwoleniami i montażem osobnych systemów: wodnego-grzewczego, klimatyzacyjnego, wentylacyjnego, filtracyjnego, nawilżającego oraz rekuperacji, ponieważ wszystkie te funkcje może obsługiwać jeden system nadmuchowy.

Trzeba jednak pamiętać, że nagrzewnica powietrza nie nagrzeje nam wody użytkowej, chyba, że w połączeniu z rekuperatorem wodnym (który niestety działa tylko wtedy gdy działa nagrzewnica - czyli kiedy jest zimno), dlatego warto połączyć ją z kolektorami słonecznymi, które powinny zaspokoić nasze potrzeby na ciepłą wodę użytkową w czasie kiedy nagrzewnica się nie włącza, czyli latem.

Joanna Kowalska
ORTE POLSKA Sp. z o.o.
fot. Orte

Dodaj komentarz

time image
time image
Poradnik Berrety - Kotły kondensacyjne
Poradnik Berrety - Kotły kondensacyjne
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny