Dlaczego wybierając ogrzewanie paliwem stałym warto wybrać piec nadmuchowy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Dlaczego wybierając ogrzewanie paliwem stałym warto wybrać piec nadmuchowy?

Odpowiedź eksperta: Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: ponieważ ogrzewanie powietrza jest niezwykle efektywne. Brak czynnika pośredniego (wody) sprawia, że cała energia jest oddawana "tu i teraz". Jest to istotne nie tylko ze względu na koszty, ale też na czas. 

aktualizacja: 2018-06-20 10:52:06

Porównując urządzenia tej samej mocy, nagrzewnica powietrza jest w stanie nagrzać to samo pomieszczenie nawet kilkanaście razy szybciej, niż typowy kocioł wodny. Kiedy zostanie osiągnięta zadana temperatura w pomieszczeniu, urządzenie po prostu się wyłącza.

Dlatego, jeśli ma się taką możliwość, zawsze warto wybrać nagrzewnicę powietrza jako źródło ogrzewania, ponieważ jest w ujęciu całościowym tańsza w eksploatacji niż urządzenie podłączone do systemu wodnego. Fakt, że jest opalana ekologicznym paliwem jakim jest pelet dodatkowo podnosi jej walory. Wykorzystuje czyste, odnawialne źródło energii, przez co jest wygodna w użytkowaniu i nie zanieczyszcza środowiska.

Włączenie takiej nagrzewnicy powietrza do systemu kanałów powietrznych w budynku pozwala na znaczną redukcję kosztów i nie chodzi wyłącznie o wysoką sprawność urządzenia i systemu (niska bezwładność czy niski koszt opału), ale również należy uwzględnić brak kosztów związanych z projektem, pozwoleniami i montażem osobnych systemów: wodnego-grzewczego, klimatyzacyjnego, wentylacyjnego, filtracyjnego, nawilżającego oraz rekuperacji, ponieważ wszystkie te funkcje może obsługiwać jeden system nadmuchowy.

Trzeba jednak pamiętać, że nagrzewnica powietrza nie nagrzeje nam wody użytkowej, chyba, że w połączeniu z rekuperatorem wodnym (który niestety działa tylko wtedy gdy działa nagrzewnica - czyli kiedy jest zimno), dlatego warto połączyć ją z kolektorami słonecznymi, które powinny zaspokoić nasze potrzeby na ciepłą wodę użytkową w czasie kiedy nagrzewnica się nie włącza, czyli latem.

Joanna Kowalska
ORTE POLSKA Sp. z o.o.
fot. Orte

Dodaj komentarz

time image
time image
Poradnik Berrety - Kotły kondensacyjne
Poradnik Berrety - Kotły kondensacyjne
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny