Dlaczego wybierając ogrzewanie paliwem stałym warto wybrać piec nadmuchowy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dlaczego wybierając ogrzewanie paliwem stałym warto wybrać piec nadmuchowy?

Odpowiedź eksperta: Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: ponieważ ogrzewanie powietrza jest niezwykle efektywne. Brak czynnika pośredniego (wody) sprawia, że cała energia jest oddawana "tu i teraz". Jest to istotne nie tylko ze względu na koszty, ale też na czas. 

aktualizacja: 2018-06-20 10:52:06

Porównując urządzenia tej samej mocy, nagrzewnica powietrza jest w stanie nagrzać to samo pomieszczenie nawet kilkanaście razy szybciej, niż typowy kocioł wodny. Kiedy zostanie osiągnięta zadana temperatura w pomieszczeniu, urządzenie po prostu się wyłącza.

Dlatego, jeśli ma się taką możliwość, zawsze warto wybrać nagrzewnicę powietrza jako źródło ogrzewania, ponieważ jest w ujęciu całościowym tańsza w eksploatacji niż urządzenie podłączone do systemu wodnego. Fakt, że jest opalana ekologicznym paliwem jakim jest pelet dodatkowo podnosi jej walory. Wykorzystuje czyste, odnawialne źródło energii, przez co jest wygodna w użytkowaniu i nie zanieczyszcza środowiska.

Włączenie takiej nagrzewnicy powietrza do systemu kanałów powietrznych w budynku pozwala na znaczną redukcję kosztów i nie chodzi wyłącznie o wysoką sprawność urządzenia i systemu (niska bezwładność czy niski koszt opału), ale również należy uwzględnić brak kosztów związanych z projektem, pozwoleniami i montażem osobnych systemów: wodnego-grzewczego, klimatyzacyjnego, wentylacyjnego, filtracyjnego, nawilżającego oraz rekuperacji, ponieważ wszystkie te funkcje może obsługiwać jeden system nadmuchowy.

Trzeba jednak pamiętać, że nagrzewnica powietrza nie nagrzeje nam wody użytkowej, chyba, że w połączeniu z rekuperatorem wodnym (który niestety działa tylko wtedy gdy działa nagrzewnica - czyli kiedy jest zimno), dlatego warto połączyć ją z kolektorami słonecznymi, które powinny zaspokoić nasze potrzeby na ciepłą wodę użytkową w czasie kiedy nagrzewnica się nie włącza, czyli latem.

Joanna Kowalska
ORTE POLSKA Sp. z o.o.
fot. Orte

Może cię zainteresować
Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Czym można palić w kotle 5. klasy? Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Jak działa sterowanie EOS 6? F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Jak ustalić moc kotła grzewczego? Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Ile prądu zużywa piec na pellet? Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność?
Zobacz więcej Zwiń

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image