Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Jakie są rożnice w opłatach?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Jakie są rożnice w opłatach?

Odpowiedź eksperta: Podziemne i naziemne zbiorniki na gaz płynny LPG, są urządzeniami ciśnieniowymi podlegającymi pełnemu dozorowi technicznemu. Wiąże się to z licznymi obowiązkami po stronie ich właścicieli. Przede wszystkim niezwłocznie po montażu zbiornik należy zarejestrować w Urzędzie Dozoru Technicznego (UDT). Co dwa lata inspektor UDT przeprowadza badanie techniczne zbiornika i wydaje decyzję administracyjną zezwalającą na jego użytkowanie.

aktualizacja: 2018-06-20 08:11:48

Po 10 latach użytkowania zbiornika naziemnego UDT przeprowadza tzw. rewizję wewnętrzną i próbę ciśnieniową zbiornika, co wiąże się z koniecznością jego otworzenia i opróżnienia. Inną kwestią jest współpraca z lokalną firmą instalacyjną, która w razie awarii zbiornika będzie w stanie szybko ją usunąć. Wszystkie te czynności wiążą się ze znacznymi kosztami, które w przypadku dzierżawy zbiornika ponosi dostawca gazu.

Klienci wspominają o tym, że cena gazu dla osób dzierżawiących zbiorniki jest wyższa niż w przypadku zakupu gazu do zbiornika własnego. Ta różnica wynika z dwóch sposobów finansowania montażu zbiornika i wykonania instalacji gazowej. Na rynku dostępna jest oferta wykonania instalacji za 1 zł oraz oferta 100-procentowej płatności za wykonanie tych prac. W pierwszym przypadku firma oferująca taką usługę oczekuje zwrotu poniesionych kosztów w dłuższym okresie, co odzwierciedla się w cenie gazu.

Obecnie większość naszych klientów wybiera opcję, w której ponosi koszty budowy w całości po zrealizowaniu inwestycji, dzięki czemu możemy im zaproponować rynkowe ceny gazu. Ponadto mamy możliwość zagwarantowania stałej niskiej ceny gazu przez okres trzech lat, niezależnie od wielkości zużycia paliwa, co jest niemożliwe w przypadku posiadaczy własnych zbiorników. Takie rozwiązanie przez długi okres zapewnia użytkownikom spokój, jeśli chodzi o rachunki.

Piotr Sikorski
Ekspert ds. Instalacji LPG
GASPOL SA
fot. Gaspol

Dodaj komentarz

time image
time image
Poradnik Berrety - Kotły kondensacyjne
Poradnik Berrety - Kotły kondensacyjne
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny