Ile kosztuje ogrzewanie domu kotłem elektrycznym?

Ile kosztuje ogrzewanie domu kotłem elektrycznym?

Odpowiedź eksperta: Koszty ogrzewania zależą od szeregu czynników. Sama cena energii jest tyko jednym z nich i to nie najważniejszym. Warto wiedzieć, o co należy zadbać i co należy zrobić, żeby nawet kilkakrotnie ograniczyć koszty ogrzewania.

Największy wpływ na koszty ogrzewania ma zapotrzebowania budynku na ciepło, czyli technologia, w jakiej budynek został wykonany i straty ciepła, jakie w nim występują. Bardzo ważny jest przy tym przemyślany projekt budynku (jego bryła) oraz usytuowanie wykorzystujące naturalne warunki (np. odpowiednie przeszklenie od strony południowej pozwalające "łapać" jak najwięcej energii słonecznej).

 

Zapotrzebowanie na ciepło:

  • Budynek stary – słaba izolacja cieplna: ok. 200 kWh/m2/rok
  • Budynek nowy – dobra izolacja cieplna: ok. 80 kWh/m2/rok
  • Budynek energooszczędny: ok. 40 kWh/m2/rok

Powyższe dane prezentują obliczeniowe zapotrzebowanie na energię do ogrzewania w zależności od standardu budynku (są to wielkości orientacyjne, realne zapotrzebowanie budynku należy określić na podstawie charakterystyki energetycznej wykonanej przez osobę do tego uprawnioną). Widać wyraźnie, że koszty ogrzewania w starym budynku mogą być wielokrotnie wyższe niż w nowym domu energooszczędnym!

 

Koszty ogrzewania zależą również od odpowiedniego doboru taryfy opłat za energię elektryczną. W zależności od sprzedawcy energii stawki opłat są zróżnicowane. Średnio w Polsce wg cen z 2016 roku w taryfie całodobowej G11 koszt 1 kWh wynosi 0,56 zł. Do celów grzewczych generalnie najlepiej wybrać taryfę G12 lub G12w (weekendową). W przypadku taryfy G12 z tańszej energii można korzystać w godz. 22:00–6:00 i 13:00–15:00, czyli przez 42% czasu, co daje średnią cenę za 1 kWh w wysokości 0,49 zł.

Piotr Sosnowski
Specjalista ds. marketingu
KOSPEL S.A.
fot. Kospel

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz