Kotły gazowe - wiszące czy stojące?

Kotły gazowe - wiszące czy stojące?

Odpowiedź eksperta: Kotły wiszące wyróżniają przede wszystkim niewielkie rozmiary oraz korzystna cena. Wielkość typowego urządzenia, które wyposażono we wbudowany przepływowy podgrzewacz wody, nie przekracza wymiarów szafki kuchennej. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w mniejszych domach i mieszkaniach. Kotły wiszące dostępne są również w wersji z zasobnikiem.

Z kolei stojące zwykle mają wbudowany zasobnik c.w.u. Ze względu na masę i wymiary zasobników – o pojemności przekraczającej 100 l – powieszenie ich na ścianie z reguły nie jest możliwe. Kotły stojące to obecnie najczęściej urządzenia kompaktowe – estetycznie wyglądają, bowiem wszelkie elementy instalacyjne w postaci osprzętu, rur, pomp, zaworów itp. mieszczą się we wnętrzu obudowy.

 

Z kolei w kontekście walorów funkcjonalnych, jeżeli zapotrzebowanie na ciepłą wodę przekracza możliwości kotła wiszącego, to wersja stojąca z zasobnikiem będzie idealnym wyborem.

 

Kotły stojące dostępne są również w wersji bez zasobnika. W starszych instalacjach typu otwartego stosuje się kotły z odpowiednim wymiennikiem – żeliwnym. Są to zwykle modele stojące. Ale nie każdy kocioł stojący wyposażony jest w taki wymiennik, może więc nie nadawać się do takiej instalacji.

Damian Żabicki
FOT. VIESMANN

Damian Żabicki
Damian Żabicki

Damian Żabicki to doświadczony autor, który od 2020 roku dostarcza czytelnikom portalu Budujemydom.pl wartościowych treści z zakresu budownictwa. Jego artykuły charakteryzuje połączenie wiedzy technicznej z praktycznym podejściem, co czyni je niezwykle przydatnymi zarówno dla profesjonalistów, jak i osób planujących samodzielne prace remontowe lub budowę domu.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz