Podstawową sprawą jest więc decyzja co do źródła ciepła. Mamy do wyboru zarówno źródła konwencjonalne, np. kocioł gazowy, jak i urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, np. pompę ciepła lub kolektory słoneczne. Dobrze, żeby zasobnik miał możliwość montażu grzałki elektrycznej, jako zapasowej formy grzania wody.
Kolejnym krokiem jest dobór parametrów zbiornika i jego wielkość. Od źródła ciepła zależy, ile ma być w zasobniku wężownic i jak dużą powinny mieć powierzchnię. Pompa ciepła wymaga od zbiornika znacznie większej powierzchni wężownicy niż tradycyjny kocioł. Natomiast wybierając wielkość zbiornika trzeba wziąć pod uwagę ilość domowników i ich przyzwyczajenia, czy korzystają z prysznica czy wolą kąpiele w wannie. Dla czteroosobowej rodziny optymalna pojemność zbiornika to 300 l.
Na rynku jest duży wybór zarówno zbiorników emaliowanych, jak i wykonanych ze stali nierdzewnej. Dobrze jest zwrócić uwagę na okres gwarancji i jej warunki np. kwestie przeglądów czy wymiany anody. Warto sprawdzić rodzaj izolacji zasobnika i jego straty postojowe.
Przed podjęciem decyzji zawsze warto posłuchać rady doświadczonego fachowca. Potem pozostaje już tylko cieszyć się z ciepłej wody, zawsze kiedy jest potrzebna.
Krzysztof Koźbiał
Dyrektor ds. Technicznych TERMICA
fot. otwierająca: Termica