Jaki kocioł centralnego ogrzewania wybrać? Porady na 2023 rok

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jaki kocioł centralnego ogrzewania wybrać? Porady na 2023 rok

Dobór właściwego systemu centralnego ogrzewania bywa trudny - niezależnie od tego, czy dotyczy świeżo budowanej nieruchomości, czy modernizacji istniejącej instalacji. Wybór odpowiedniego paliwa to jedno z wyzwań, ale równie ważne jest znalezienie idealnego kotła, który gwarantuje efektywną pracę na danym paliwie i spełnia wymogi ekologiczne. Jeśli zastanawiasz się, jaki kocioł C.O. wybrać, ten poradnik jest właśnie dla Ciebie.

aktualizacja: 2023-06-01 06:45:33

Jaki piec wybrać? - paliwo

Zanim omówimy, jaki piec do domu będzie odpowiedni, warto w kilku słowach przybliżyć rodzaje dostępnych paliw. W ostatnim czasie obserwujemy spadek popularności węgla i drewna, co jest wynikiem wprowadzanych systematycznie przepisów mających na celu walkę ze smogiem. Warto dodać, że Polacy coraz częściej zdają sobie sprawę z zagrożeń dla środowiska i dobrowolnie wybierają mniej szkodliwe, a jednocześnie bardziej opłacalne i optymalne rozwiązania.

W związku z aktualnymi trendami, skupimy się na paliwach stałych, takich jak ekogroszek i pellet. Główną zaletą ekogroszku jest ekonomiczność jego użytkowania - zużywa się go mniej w porównaniu z pelletem, aby uzyskać zbliżone efekty cieplne. Warto jednak pamiętać, że ekogroszek, mimo że jest bardziej ekologiczny niż węgiel kamienny, nadal emituje szkodliwe substancje do atmosfery.

Pellet, z kolei, jest całkowicie naturalny, nie emituje szkodliwych zanieczyszczeń i wytwarza znacznie mniej popiołu podczas spalania. Dodatkowo, popiół ten można wykorzystać jako nawóz do roślin. Warto dodać, że utrzymanie kotłowni z piecem na ekogroszek jest bardziej kłopotliwe, gdyż to paliwo mocno brudzi otoczenie podczas wybierania popiołu z kotła.

Jak dobrać moc kotła?

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego pieca centralnego ogrzewania do swojego domu, kluczowe jest, aby wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów. Przede wszystkim, ważne jest dopasowanie mocy pieca do potrzeb, gdyż zastosowanie kotła o zbyt dużej mocy spowoduje szybsze zużycie paliwa, co przekłada się na wyższe koszty eksploatacji i mniejszą efektywność energetyczną. Z drugiej strony, zbyt mała moc pieca będzie niewystarczająca do efektywnego ogrzewania całego domu.

Aby dostosować moc pieca do wielkości domu, należy rozważyć szeroką gamę urządzeń dostępnych na rynku, które oferują moc od kilku do kilkudziesięciu kW. W przypadku zastosowań przemysłowych stosuje się piece o mocy sięgającej nawet 1000 kW. Należy pamiętać, że moc podawana przez producenta dotyczy wartości maksymalnej.

Jeśli chodzi o obliczanie optymalnej mocy pieca, istnieją różne metody. Dla nowo budowanych domów, wartości te często podawane są przez projektantów budynku. Możliwe jest też samodzielne obliczenie potrzebnej mocy, niemniej jednak, proces ten może być dość skomplikowany, dlatego zalecamy skorzystanie z profesjonalnego kalkulatora mocy kotła w celu uzyskania najdokładniejszych wyników.

Na co zwrócić uwagę przy doborze pieca C.O. do domu?

Rozważając decyzję o wyborze pieca centralnego ogrzewania do swojego domu, istotne jest zwrócenie uwagi na kilka dodatkowych aspektów. Nie powinno sprawiać trudności odnalezienie kotła spełniającego odpowiednie normy, gdyż współcześnie produkowane są ekologiczne i oszczędne kotły klasy 5 oraz EcoDesign. Tymczasem piece bezklasowe, a także klasy 3 i 4, nie są już wytwarzane i zgodnie z przepisami wojewódzkimi, podlegają wymianie w wyznaczonych terminach.

Przy wyborze kotła istotne jest zainwestowanie w urządzenie wyposażone w zaawansowane funkcje oraz przydatne komponenty, takie jak:

  • automatyczny podajnik paliwa
  • prosty w obsłudze sterownik
  • automatyczne rozpalanie
  • pojemny zasobnik na opał

Jaki kocioł wybrać - do konkretnego paliwa czy uniwersalny?

W ofercie niektórych producentów kotłów znajdują się piece wielofunkcyjne, obsługujące zarówno pelety, jak i ekogroszek. Który kocioł wybrać - wszechstronny czy dedykowany określonemu rodzajowi paliwa? Atutem modelu wielofunkcyjnego jest możliwość praktycznego sprawdzenia różnorodnych paliw stałych i dokonania optymalnego wyboru. Mimo to, tego typu urządzenia często charakteryzują się wyższą ceną, a ponadto nie są w pełni przystosowane do konkretnego rodzaju paliwa, co prowadzi do większego zużycia oraz podwyższonych kosztów ogrzewania.

Jaki piec wybrać w 2023 roku?

Który piec warto wybrać w 2023 roku? Na początku 2020 roku w Polsce wprowadzono przepisy prawne związane z tzw. Ekoprojektem, będącym rezultatem Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE, która normuje dopuszczalne poziomy emisji pyłów oraz innych zanieczyszczeń atmosferycznych. W efekcie, w nowo wznoszonych domach wymagane jest instalowanie kotłów klasy 5, a ponadto ustają dofinansowania do montażu instalacji grzewczych opartych na węglu kamiennym. Dyrektywa ta nakłada również obowiązek, aby kocioł spełniał nie tylko wymogi klasy 5, ale również Ecodesign. Klasa 5 zapewnia właściwą emisję zanieczyszczeń podczas pracy z mocą nominalną, natomiast Ecodesign gwarantuje odpowiednią emisję zanieczyszczeń w trakcie pracy z mocą minimalną.

Warto pomyśleć o wymianie pieca również w starszych budynkach na kotły klasy 5 spełniające kryteria Ecodesign. Obecnie można liczyć na znaczne dofinansowanie termomodernizacji budynków, w tym wymiany starego kotła na nowoczesny, zgodny z obecnymi wymaganiami.


https://kamen.com.pl/

Zdaniem naszych Czytelników

30 Apr 2023, 18:19

Komentarz dodany przez Covidek 23: Kociol zagazowujacy drewno z buforem jak największym jaki pomieści się w kotłowni. Sezonowanie drewna kupowanego i mamy święty spokój ..... Uprzedzając" Pąpiarzy" I posiadaczy pv wszystko fajnie tylko pracujecie na wynalazki więc nie mówcie ze ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły